χρηση πολυκαναλου ψηφιακου εγγραφεα για ηχογραφησεις

καταρχας χαιρετω την ομαδα .θελω να ρωτησω αν εχει χρησημοποιηση κανεισ πολυκαναλο ψηφιακο εγγραφεα για ηχογραφησεις γιατι μου φαινεται πιο εθκολο στη χρηση απο το απο το cubase που με δυσκολευη αρκετα εχω εντοπηση αυτο http://www.nakas.gr/prd/TASCAM-DP-03SD-POLIKANALOS-PSIFIAKOS-EGGRAFEAS αλα δεν ξερω τι αποτελεσμα θα εχει η ηχογραφηση και εχω κανα δυο αποριεσ ακομα αν καποιος γνωριζει η εχει να προτινει κατι αναλογο

Γεια σου Κώστα Δημήτρη.

Έχεις διαλέξει ένα αρκετά ακριβό εγγραφέα. Αν ήδη έχεις υπολογιστή με cd-burner ο νάκας έχει το Tascam DP-008 που κατα τα άλλα κάνει ότι ακριβώς κάνει και αυτό που διάλεξες. Χρειάζεσαι 8 κανάλια; Τα 8 κανάλια είναι απαραίτητα μόνο αν θα χτίσεις ολόκληρη ενορχήστρωση τραγουδιού. Υποθέτω έχεις ήδη μικρόφωνα, καλώδια κλπ. Αν βολεύεσαι και με πιο λιγα κανάλια κοίταξε και το DP-006, και τους φορητούς με λειτουργίες τετρακάναλλου ( Zoom H4n, H5, Tascam DR40, DR 44WL), για λιτές ενορχηστρώσεις τύπου μπουζούκι,κιθάρα, μπαγλαμάς, φωνή γίνεται δουλειά και με 4, τουλάχιστο για demo.

Καλησπέρα. Το εργαλείο φαίνεται καλό και σε πολύ καλή τιμή. Έχω δοκιμάσει παλαιότερα ένα Tascam 8κάναλο με σκληρό δίσκο και cd recorder και έμεινα ικανοποιημένος. Δε θυμάμαι το μοντέλο που μάλλον πρέπει να έχει καταργηθεί. Επίσης να πω ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος από το Tascam DR-05 που έχω για εξωτερικές ηχογραφήσεις. Αντίστοιχα με το DP03, χρησιμοποιώ το Korg D888 και το Zoom R16 με πολύ καλά αποτελέσματα. Τα 8 κανάλια μου έχουν φανεί χρήσιμα πολλές φορές, για ηχογραφήσεις με κιθάρα, μπουζούκι, ακορντεόν, 1η και 2η φωνή. Η επεξεργασία και η μίξη του ήχου, αν και μπορούν να γίνουν στα ίδια τα μηχανήματα, κατά τη γνώμη μου γίνεται πιο εύκολα στο Qbase ή σε κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα. Προσωπικά χρησιμοποιώ το Adobe Audition 3.0

σασ ευχαριστω για τησ απαντησησ και το χρωνο σασ

θα ηθελα να πληροφορησω το forum οτι τελικα αγορασα το ψηφιακο πολυκαναλο TASCAM DP-03SD. ειμαι πολυ ευχαριστιμενος η σχεση τιμης (315 e) ποιοτιτας πολυ καλη και σχετικα ευκολο στη χρηση