Αναζητούνται τραγούδια/στίχοι για τον πόλεμο-κατοχή-αντίσταση-εμφύλιο & κείμενα - φωτογραφίες - 1940

<u>ΑΝΑΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ / ΣΤΙΧΟΙ ΓΙΑ ΤΟΝ
ΠΟΛΕΜΟ - ΚΑΤΟΧΗ - ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ - ΕΜΦΥΛΙΟ
ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΕΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ
ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 1940 - 1949</u>

Σε συνέχεια του πρόσφατου και γνωστού πλέον πονήματός μου και αφού με παρότρυναν και κάποιοι από σας, αποφάσισα εν τέλει να το κάνω βιβλίο με τίτλο «ΠΟΛΕΜΟΣ 1940-41 - ΚΑΤΟΧΗ - ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ - ΕΜΦΥΛΙΟΣ ΚΑΙ ΑΣΤΙΚΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ (ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ - ΛΑΪΚΟ - ΕΛΑΦΡΟ)».

Για να πραγματοποιηθεί αυτό το εγχείρημα, θα πρέπει το πόνημα να συμπληρωθεί με τραγούδια, στίχους και στοιχεία δίσκων, με επιπλέον κείμενο και σχετικό φωτογραφικό υλικό.

Επομένως, για την επίτευξη αυτού του στόχου:

Α) Ψάχνω να βρω τα παρακάτω τραγούδια (ή έστω τους στίχους).

Β) Επίσης, αν κάποιος έχει (ή θέλει να γράψει) κάποιο σχετικό κείμενο (για να εμπλουτιστεί το ήδη υπάρχον), καθώς και αν διαθέτει σχετικές φωτογραφίες της ταραχώδους περιόδου 1940 - 1949, θα ήταν ιδιαίτερα πολύτιμο υλικό για να μπει σ’ αυτό το βιβλίο.

  1. ΨΗΛΑ ΣΤΗΣ ΑΛΒΑΝΙΑΣ ΤΑ ΒΟΥΝΑ [Δημ. Περδικόπουλου]
    (1940, ODEON GA 7315).

  2. ΣΑΝ ΠΟΛΕΜΑΓΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΒΗΣΥΝΕΖΟΥΣ [Δημ. Περδικόπουλου]
    (1940, ODEON GA 7315).

  3. Ο ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΑΛΒΑΝΙΑΣ [Απ. Χατζηχρήστου]
    (1940, PARLOPHONE B. 74057).

  4. ΑΕΡΑ ΟΙ ΦΑΝΤΑΡΟΙ ΜΑΣ [Απ. Χατζηχρήστου]
    (1940, PARLOPHONE B. 74057).

  5. Η ΛΟΓΧΗ ΜΑΣ ΤΟ ΘΕΛΕΙ [Γιώργου Μητσάκη και (ίσως) Παν. Τούντα]
    (Νταίζη Σταυροπούλου - Στ. Κερομύτης - Μ. Χιώτης) (1941, COLUMBIA DG 6584).

  6. ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΖΗΣΩ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ [Γ. Παλαμά]
    (Νταίζη Σταυροπούλου - Χαρ. Μαυρίδης ή Ρώσσος) (Νοέμ. 1940, COLUMBIA DG 6592).

  7. ΤΟ ΚΟΛΠΟ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΠΙΑΣΕ [Γ. Παπασιδέρη - Δ. Σέμση]
    (Γιώργος Παπασιδέρης) (1940 - 41).

  8. Η ΝΟΣΟΚΟΜΑ [Β. Μαυροφρύδη - Παναγιώτη Τούντα]
    (1940, COLUMBIA DG 6558).

  9. ΚΑΤΟΧΗ, 1941 [Γαβριήλ Μαρινάκη] (1941, πιθανώς αγραμμοφώνητο).

  10. ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΤΟΝΟΥΣ ΣΙΔΕΡΑ [Γ. Μαρινάκη] (1941, πιθανώς αγραμμοφώνητο).

  11. ΠΟΣΕΣ ΚΑΡΔΟΥΛΕΣ ΚΛΑΨΑΝΕ [Στράτου Παγιουμτζή] (1945;).

  12. ΜΑΣ ΠΗΡΑΝ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ [Αδέσποτο] (1944 - 45, πιθανώς αγραμμοφώνητο).

  13. Ο ΤΡΑΥΜΑΤΙΑΣ (ΒΟΓΚΑΕΙ ΤΟ ΒΙΤΣΙ, ΜΟΥΓΚΡΙΖΕΙ Ο ΓΡΑΜΜΟΣ)
    [Μπάμπη Μπακάλη] (1949, ODEON GA 7508).

  14. ΖΗΤΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΥΙΟΣ ΤΗΣ [Μπάμπη Μπακάλη]
    (Στέλλα Χασκίλ - Τάκης Μπίνης) (1950, ODEON GA 7586).

  15. ΟΛΑ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥ ΝΤΟΥΝΙΑ [Μπάμπη Μπακάλη]
    (Στράτος Παγιουμτζής) (1950, ODEON GA 7586).

  16. ΜΕΛΛΟΘΑΝΑΤΟΣ Ο ΔΟΛΙΟΣ [Μπάμπη Μπακάλη]
    (1952 - 53, ODEON GA 77…).

  17. ΓΕΜΑΤΟΣ ΑΓΑΝΑΧΤΗΣΗ [Κώστα Βίρβου - Μπάμπη Μπακάλη]
    (1952, ODEON GA 7719).

  18. ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ ΚΕΛΙ ΠΑΠΑ [Μπάμπη Μπακάλη].

  19. Η ΜΑΥΡΗ ΦΤΩΧΕΙΑ [Μπάμπη Μπακάλη].

  20. ΜΟΥΓΚΡΙΖΕΙ Ο ΓΡΑΜΜΟΣ [Χρήστου Κολοκοτρώνη] (1949).

  21. ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟΥ ΦΙΞ [Γιώργου Κάρλα] (1947, πιθανώς αγραμμοφώνητο).

  22. ΟΙ ΦΡΑΤΕΛΟΙ [Στέλιου Κερομύτη] (1940 - 41)

  23. ΤΟ ΧΑΪΔΑΡΙ [Κώστα Κοφινιώτη - Ν. Γούναρη] (Κατοχικό).

  24. ΘΑ ΠΑΡΩ ΕΘΝΟΦΥΛΑΚΑ [Κώστα Κοφινιώτη - Γιώργου Μυρογιάννη] (1945).

  25. ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Ο ΠΟΛΕΜΟΣ [Ασημακόπουλου - Σπυρόπουλου - Παπαδούκα - Ιωσήφ Ριτσιάρδη] (1941).

Παρακαλώ πολύ όλους τους φίλους του ρεμπέτικου φόρουμ να βοηθήσουν -όσο μπορεί βέβαια ο καθένας- την προσπάθειά μου αυτή, μια και ποτέ άλλοτε δεν ασχολήθηκε κανείς άλλος με το συγκεκριμένο θέμα και κατά τη γνώμη πολλών μελών, παρουσιάζει ιδιαίτερο πολιτιστικό και ιστορικό ενδιαφέρον.

- Να ευχαριστήσω εκ των προτέρων οποιαδήποτε καλή διάθεση και προσπάθεια.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε όλες και όλους.

Σ.Π.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην ΣΑΚΗΣ 03 Ιανουάριος, 2005)

saki egw eimai larisaios kai exw enan filo mou pou exei diskadiko pou mporei ne se voithisei…to tilefono 2410257493 thanasis…den kserw apo poia poli eisai kai den kserw an se voithaw tora…an eisai makria kai mporesei na sta steilei exei kalws…alliws den peirazei…

<font color=“119911”><font size="-2"><font face=“verdana,arial,helvetica”>Από Admin:Αγαπητέ φίλε Γερογιάννη, προσπάθησε να μη γράφεις με greeklish…</font></font></font>

Εάν σε ενδιαφέρει έχω δύο τραγούδια, αμφότερα δημοτικά, το ένα με τον Παπασιδέρη υπό τον τίτλο Μέρα και νύχτα με το ντουφέκι και το άλλο από τον Κουτσουρέλη Γιώργη (Κρητικός) υπό τον τίτλο Χίτλερ στην μουσική του ριζίτικου “Ο Διγενής ψυχομαχεί”. Πές μου αν τα θέλεις και στείλε μου mail με την διεύθυνσή σου για να στα στείλω, γιατί ο λογαριασμός που έχεις στο hotmail μάλλον δεν επαρκεί από πλευράς χωρητικότητος.

Φίλε Σάκη,

έχω το τραγούδι 8. Η ΝΟΣΟΚΟΜΑ και το 13. Ο ΤΡΑΥΜΑΤΙΑΣ (ΒΟΓΚΑΕΙ ΤΟ ΒΙΤΣΙ, ΜΟΥΓΚΡΙΖΕΙ Ο ΓΡΑΜΜΟΣ) σε κάποια παλιά κασέτα. Θα προσπαθήσω να την βρω και να περάσω τα τραγούδια σε ΜΠ3

<font size="-2">( δεν θέλω να σου υποσχεθώ ώμος ότι θα την βρω σίγουρα )</font>

aegeos

ΥΓ Χρόνια πολλά σε όλους

Το “Χιτλερ να μην το καυχηθεις” που στιχουργησε
και ηχογραφησε ο Κουτσουρελης πανω στη μελωδια του “Διγενη” οπως σωστα γραφεις Ασχετε ειναι ριζιτικο που τραγουδιεται ακομα και σημερα ιδιως στις επισημες κρατικες και λοιπες εκδηλωσεις ειναι ενα τοσο ανατριχιαστικο οσο και
λεβεντικο τραγουδι που καταγραφει με μοναδικο τροπο την προσφατη
ιστορια και ενα μερος του δραματος που “παιχτηκε” το’41 στη Μαχη της Κρητης.
Υπαρχουν κι αλλα νεο-ριζιτικα σαν αυτο εμπνευσμενα
απο τη Μαχη της Κρητης και τις ανταρτικες και μαρτυρικες στιγμες του Νομου των Χανιων (γιατι τα Χανια ειναι η πατριδα του ριζιτικου) και εχουν συγκεντρωθει αρκετα απο αυτα σε ενα δισκου βινυλιου απο τη Χορωδια “Κρητικες Μαδαρες” πριν
αρκετα χρονια.
Δεν ξερω αν μπορουν να μπουν στην ερευνα του
Σακη για το ρεμπετικο ή απλα να αναφερθουν
για την ιστορικη τεκμηριωση του θεματος.

Επισης Σακη οπως σου ειχα πει στο Βολο, τραγουδι που εμεσα αναφερεται στην περιοδο '45-'49 ειναι και το “Σε πηραν απ’τα χερια μου” του ΤΣΙΤΣΑΝΗ, ενα καταπληκτικο τραγουδι που λεει η ΜΠΕΛΛΟΥ (αν δεν κανω λαθος)
και εχει διασκευασει και ο Μανος Χατζιδακις.

Αγαπητοί φίλοι, γνωστοί και άγνωστοι, ένα μεγάλο ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας σε όλους.

Στον “άσχετο” (Μιχάλης) έστηλα σήμερα mail και περιμένω εναγωνίως τα δύο τραγούδια.

Φίλε Αιγαίο, ψάξε τα κιτάπια και τα μπαούλα σου για να βρεις και να μου στείλεις τα δύο τραγούδια οποσδήποτε.

Φίλε Γιώργο Β., για τα τραγούδια που αναφέρεις, αν έχω στα χέρια μου κάποιο υλικό, μπορεί να γίνει -για ιστορικούς λόγους- μνεία και αυτών.

Σήμερα κάνω επίκληση για βοήθεια και σε όλους τους αναγνώστες που τακτικά ή σπάνια επισκέπτονται το φόρουμ μας (συλλέκτες -μικρούς και μεγάλους-, ερευνητές -επώνυμους και ανώνυμους, ρεμπετολάτρεις, κλπ).

Εύχομαι από βάθους καρδιάς ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ, υγεία και ευτυχία σε όλους.

Σ.Π.

Φίλε Κώστα Φέρρη, ειδικά εσύ που γνωρίζεις καλά όλους τους επώνυμους συλλέκτες και ρεμπετολόγους, κάνε κάτι να βρούμε τα παραπάνω αναφερόμενα στη λίστα τραγούδια. Σ’ ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Υ.Γ.: Για όσους θέλουν να επικοινωνήσουν τηλεφωνικά μαζί μου, τα τηλέφωνά μου είναι:
2310-960153 και 6977-416591.

Σ.Π.

Σάκη είσαι βέβαιος ότι μου έστειλες μήνυμα στην διεύθυνσί μου, γιατί δεν έλαβα τίποτε.
Στείλε μου πάλι αν μπορείς:
udi19002000@yahoo.gr

Σάκη έμπα στην διεύθυνσι http://rebetiko.sealabs.net/home.php
όπου τα ανέβασα μαζί με το “κόλπο” του Παπασιδέρη.

Φίλε “Ασχετε”, σου ξανάστειλα προ ολίγου το μήνυμά μου. Μήπως ξεχάστηκε -λόγω εορτών- και δεν σου το προώθησε ο Admin?
Στην παραπάνω διεύθυνση δεν μπόρεσα να βρω τα τραγούδια που ανέβασες. Βοήθα για να τα εντοπίσω.

Πάντως ευχαριστώ πολύ.

Σ.Π.