Χορδές εξάχορδου

ρε παιδια μηπως ξερει κανεις τα διαμετριματα των χορδων για εξαχορδο μπουζουκι; ειμαι εξωτερικο και ελεγα μηπως κανουν οι χορδες του μαντολινου;;;

Σε ίντσες :

Καντίνια 0.11 (ή 0.10 για γλύκα)
Λα 0.13
Χοντρή 0.21

γιατί δεν παραγγέλνεις από το διαδίχτυο;

Ευχαριστώ φίλε!
Μπορεις να δωσεις κανενα λινκ για καμια τετοια σελιδα;
Ψαχνω αλλα δεν βρισκω…

www.stringmail.co.uk

Πήρα χορδές από εκεί πριν τις γιορτές μάρκας La Bella, ήρθαν μέσα σε τρεις μέρες, 3,95 λίρες το σετ, μεταφορικά δε με χρεώσανε.

Ωραιος!
Ευχαριστω φιλε.
Παραγγειλα και αναμενω

Απ’ ότι δείχνει η σελιδα μπορείς να αγοράσεις από εδώ μεταξύ άλλων και χορδές.

Φίλε επειδή βλέπω ότι είσαι στην ξενιτιά θα σου πρότεινα αυτό το site

http://www.prodigystrings.com

τις έχω δοκιμάσει στο τετράχορδο μου και είναι πολύ ποιοτικές.

Ευχαριστώ για ολες τις απαντήσεις. Μήπως ξέρει κανένας τη διαφορές στον ήχο δημιούργουνται απο τα διαφορετικά διαμετρίματα στις χορδές; Χρησιμοποιούνται πολλά διαφορετικά διαμετρίματα;

Φίλε για 6χορδο σε prodigy χορδές είναι μία η διάσταση η 0.11
Στην Ελλάδα η πλειοψηφία χρησιμοποιεί mastro,σονάτα ή prodigy.

“Κάνε αυτό που κάνουν οι πολλοί και δεν θα χάσεις”
Για περισσότερα ρώτα καλύτερα κανένα οργανοποιό.

Καλά λέει ο φίλος tripas.
Οι prodigy είναι πολύ καλές χορδές - και γω αυτές χρησιμοποιώ - με την εξής διαφορά μόνο.
Επειδή έχουν στην σύνθεσή του μετάλλου τους αρκετή περιεκτικότητα σε άργυρο,αργούν να αποκτήσουν αυτή την ¨οξείδωση" και έτσι αργούν αρκετά να βγάλουν από πάνω τους αυτή την ηχητική “καινουργίλα” που αποδίδουν πάντα οι νέες χορδές .Όταν όμως περάσει αυτό το διάστημα ξεχνάς να τις αλλάξεις.

Όσο πιο χονδρή η χορδή τόσο περισσότερο τέντωμα θέλει για να έρθη στο Ρε.
Τουτέστιν οι ψιλές είναι πιο μαλακές και δεν “τραβάνε” τοσο το όργανο.

Για να πάρης μια ιδέα η δεκάρα Ρε έχη το τέντωμα της Λα, ενώ η ενδεκάρα είναι περίπου 15% πιο σκληρή (σε Newton).

Επίσης οι ψιλές σηκώνουν σχετικά σκληρότερη πένα στο παίξιμο από τις χονδρές.

Στην τελική το καντίνειο διαμέτρημα (10 ή 11) εξαρτάται από το όργανο και το παίξιμό σου, άποψη μου να δοκιμάσεις και τα δύο…

…Καλό κούρδισμα :127: