Χορδές για πιο λαϊκό ήχο στην κιθάρα

Γειά χαρά, πήρα κι εγώ για πρώτη “λαϊκή κιθάρα” την εν λόγω Fender CP-100 parlor. Μπορείτε να μου προτείνετε τί χορδές να τη βάλω (πάχος, υλικό) για να της πάω τον ήχο όσο γίνεται προς λαϊκή κιθάρα; Θέλω να τη δυναμώσω σε ένταση, να “καθαρίσουν” τα μπάσσα, και να αποκτήσει πιο “επιθετικά” πριμο-μεσαία (αν τα λέω σωστά).

καλορίζικη! βάλε ασήμι (silverplated), θα σου βελτιώσει τα μπάσα αλλά δεν θα έχει διαφορά στα σκέτα καντίνια.
δες εδώ:

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ! Είμαι μεταξύ Pyramid silver plated,
Neorion (Σπουρδαλάκης) και Lenzner (Χορδόφωνον). Ποιά να προτιμήσω;
Βασικά θέλω αυτή η, ομολογουμένως αξιοπρεπέστατη, φτηνή parlor από
καπλαμά (x-braced…) να αποκτήσει λίγο περισσότερη από αυτή την “ατάκα” (τσαμπουκαλίδικα μεσαία δλδ) και ένταση που χαρακτηρίζουν τη λαϊκή κιθάρα.
Επίσης, 11άρες ή 12άρες;

προσωπικά προτιμάω τις πυραμίδες, του σπουρδαλάκη δεν μου άρεσαν (και τις δοκίμασα σε δυο αρκετά διαφορετικές κιθάρες). τις τρίτες δεν τις έχω δοκιμάσει, αλλά μπορείς να δεις τις fisoma.
το ασήμι θα σου δώσει πιο γλυκό μπάσο, τσαμπουκά και ένταση από κόντρα πλακέ parlor με Χ δεν θα πάρεις… αυτά μπορείς να τα βρεις όμως σε μια φτηνή ιταλική με χορδοστάτη. βέβαια θα χάσεις σε ποιότητα ήχου, όχι ότι το φτηνό πάρλορ θα έχει τίποτα σπουδαίο δηλαδή.
για το πάχος, 11άρες χορδές είναι πάντα μια χαρά. δοκίμασε μια πιο σκληρή πένα αν θες, από 0.73 εώς 1mm το πολύ.