Χιτζάζ ο συχνότερος ματζόρε δρόμος στα παραδοσιακά μας τραγούδια

Αυτό είναι κάτι το οποίο έχω διαβάσει σε αρκετά σχόλια (και ανεπίσημα ιντερνετικά άρθρα) και δεν κατάλαβα ποτέ πως τεκμηριώνεται, οπότε πήρα την πρωτοβουλία να πάρω “δείγμα” από 2 εκδηλώσεις, μια στην περιοχή μου (μέγαρα αττικής) και μια στον τόπο καταγωγής της κοπέλας μου (αρκαδία). Στην δεύτερη περίπτωση θα ορκιζόμουν πως δεν ακούστηκε ούτε ένα χιτζάζ, ενώ στην πρώτη είναι ζήτημα να αποτελούσαν το 10% τον τραγουδιών

υποθέτω ότι σε άλλες περιοχές ο συγκεκριμένος δρόμος είναι ακόμα πιο σπανίoς, πχ έχω ακούσει μόλις 1-2 χιτζάζ από επτάνησα, δεν θυμάμαι αν έχω ακούσει έστω και ένα από Ήπειρο. Δεν γνωρίζω πολλά για την μουσική της μακεδονίας αλλά δεν νομίζω ότι αλλάζουν και πολλά, αν και ξέρω ότι γενικά ηχεί κάπως πιο “βαλκανική”. Με αυτά ως δεδομένα πως προκύπτει ο ισχυρισμός ότι πρόκειται για τον πιο συχνό δρόμο στην λαϊκή μουσική της Ελλάδας? Και κυρίως σε ποιες περιοχές τον συναντάμε περισσότερο?

πρώτον δεν είναι ματζόρε, είναι χιτζάζ. δεύτερον, άλλο λαϊκή και άλλο παραδοσιακή μουσική. τρίτον, στο ίντερνετ ο καθένας γράφει ό,τι του κατέβει στο κεφάλι, συμπεριλαμβανόμενου και μένα εδώ.
τέλος πάντων, το χιτζάζ και διάφορα που του μοιάζουνε είναι πολύ αγαπητός δρόμος στα μικρασιάτικα, στα ρεμπέτικα και στα λαϊκά. ίσως τα νιαβέντια/μινόρε να είναι περισσότερα, και υπάρχουν και οι συνδυασμοί τους. αλλά έχει τόση σημασία;

1 «Μου αρέσει»

Περισσότερες απαντήσεις από όσες μπορούν να καταναλωθούν :smiley:

θεωρώ αυτονόητο ότι στην μουσική της Μικράς Ασίας επικρατούν οι συγκεκριμένοι δρόμοι (όπως χιτζαζ), εγώ μιλάω για την παραδοσιακή μουσική της Ελλάδας, γιατί αυτο που συμπεραίνει κανείς αν διαβασει τα συγκεκριμένα ιντερνετικά σχόλια είναι ότι η μουσική της Πελοποννήσου, Της Στερεας, των νησιών του Αιγαίου, της Ηπείρου κλπ είναι συνήθως χιτζάζ, στο οποίο έρχομαι να αντιπαρατεθώ

οσο για το “δεν ειναι ματζόρε, ειναι χιτζαζ”, για να καταλαβεις ο τίτλος είναι copy paste από συγκεκριμένο σχόλιο που βρήκα στο ιντερνετ, όχι δικό μου σχόλιο

οπότε επιμένουμε στο νο. 3!

1 «Μου αρέσει»

Ίσως κάποιος εννοούσε «ο συχνότερος δρόμος εκτός από αυτούς που υπάρχουν και στη δυτική/παγκόσμια μουσική», δηλαδή ο συχνότερος ανάμεσα σ’ εκείνους που δίνουν το χαρακτηριστικό ιδιωματικό ύφος της ευρύτερης περιοχής μας.

Και πάλι δε νομίζω να ισχύει. Σίγουρα όχι για την Ήπειρο. Μοριά, νησιά, μπορεί να είναι αρκετά συνηθισμένο - μέχρι εκεί.

Έτσι κι αλλιώς, είναι μια τυχάρπαστη κουβέντα. Αν κάποιος έγραφε «σε δείγμα 1000 σκοπών από τις περιοχές τάδε και τάδε το ποσοστό των χιτζάζ ήταν τόσο και η κατανομή ανά περιοχές ήταν τάδε», θα είχε μια άλλη βαρύτητα και θα μπορούσε να αποτελέσει βάση για κάποια συμπεράσματα. Έτσι σκέτο, …

2 «Μου αρέσει»

Ίσως αν καταφέρουμε να κάνουμε το παρακάτω, κάποια στιγμή να μπορούμε να βγάλουμε μαζικά συμπεράσματα για τους συχνότερους δρόμους ανά περιοχή - χρονολογία κτλ.

(Υ.Γ: Δεν το έχω αφήσει, θα το πιάσω από φθινόπωρο το project αυτό :wink: )