Χειμώνας 2009

Δεν θυμάμαι οδο να σου πω την αληθεια αλλα στη χαλκιδα ειναι πολυ γνωστο στεκι Βρίσκεται κατω απο τη λεοφωρο Χαινα κοντα στις φυλακές:082:

Ο “άρχων” έγραψε: “Ο Μανώλης ο Δημητριανάκης δεν παίζει πουθενά φέτος? Απαράδεκτο! Ο Μανώλης ,τον οποίο τυγχάνει να τον έχω γνωρίσει κιόλας, είναι καταπληκτικός μουσικός με ανεπανάληπτο παίξιμο γνήσιος συνεχιστής του Πειραιώτικου και πολύ καλός άνθρωπος, αυθεντικός και μεγάλη ιστορία στο Ρεμπέτικο τραγούδι. Οπωσδήποτε πρέπει να βρεθεί μαγαζί να τον απολαύσουμε και φέτος”.

Φίλε άρχοντα,

Καλησπερίζω όλους τους φίλους του φόρουμ και μετά από πολλούς μήνες που παρακολουθώ τις συζητίσεις τολμώ να κάνω και εγώ την παρέμβαση μου. Είμαι παλιός στα πράγματα και τους γνωρίζω όλους από τα ξεκινίματα τους, μη σου πω απ’ όταν ήρθαν από τα χωριά τους. Μην ξεγελιέσαι από το περιτύλιγμα αλλά να μπαίνεις πάντα στην ουσία. Και η ουσία είνα μια!!! Όταν σε ξερνάει η αγορά, κάτι δεν πάει καλά και σίγουρα δεν φτένε μόνον οι άλλοι.

Η συμπεριφορά του καθενός στο πάλκο επηρεάζουν την εξέλιξη του και η ιστορία πάντα κρίνει τι προσέφερε ο καθένας και τι προσφέρει, και όχι εσύ και εγώ. Είμαι παλιά καραβάνα και ξέρω πολλά, από την εποχή του Σαμπάνη. Ρώτα τον Κοντογιάννη και τον Μωραΐτη ποιός τους έβαλε να τσακωθούν για να πάει αυτός να παίξει!!! Μη σε ξεγελούν τα τσιγκελοτά στριφτά μουστάκια γιατί αυτά δεν τα καλλιεργούν οι μάγκες και οι ρεμπέτες, αλλά οι τσέλιγκες που σαλαγάνε τα πρόβατα έξω από τη Λιβαδειά!!!

Θυμάμαι μια προσφιλή έκφραση του “μεγάλου ρεμπέτη - συνεχιστή”: “Ησυχία έχουμε άρρωστο”. Έχουν πάρει και οι μαθητές του, ο Βασίλας και τα πέριξ αυτού… Όλο σουτ και σουτ…Ταβέρνα είναι, δεν είναι η ιερά σύνοδος στο κάτω κάτω… Την ησυχία και τον σεβασμό τα κερδίζεις και δεν τα επιβάλλεις, θυμιθήτε τον μεγάλο Jordan, εκκλησία ήταν, όχι νοσοκομίο που θέλουν κάποιοι άλλοι… άσχετοι…

Να με συγχωρείς δηλαδή, με αγάπη τα λέω, αλλά κάποιοι εδώ μέσα έχουν γίνει αβανταδόροι, λες και παίρνουν ποσοστά, όλο που θα πάμε, να ακούσουμε τον Τσατσαρόπουλο Παπατρεχαγυρευόπουλο, μπουρτζόΒαλχο, τον Πάπο και τον Κάπο!!!

Με εκτίμηση,

Προκόπης Βαζούρας

Φίλε μου Προκόπη, με συγχωρείς μπορεί να είσαι παλιά καραβάνα και να ξέρεις πολλά, αλλά το μήνυμά σου είναι στα όρια της συκοφαντίας. Επειδή δε μας ενδιαφέρουν οι προσωπικές αντεγκλήσεις των μπουζουξήδων και μιας και δεν μπορεί ο εν λόγω μουσικός να απαντήσει, το μήνυμά σου θα σβηστεί. Αν θέλεις να παρέμβεις στη συζήτηση μπορείς να το κάνεις χωρίς να θίγεις ανθρώπους.
Ευχαριστώ.

Φίλε Προκόπη καλώς ήρθες! Φαντάζαμε αν δε τα έλεγες με αγάπη τι θα ΄γραφες!!

ΕΝΑΣ ΜΠΟΥΤΖΟΒΛΑΧΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΛΙΒΑΔΕΙΑ ΔΙΧΩΣ ΤΣΙΓΚΕΛΑΤΟ ΜΟΥΣΤΑΚΙ :102:

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΛΑΜΑΤΙΑΝΟΥΣ
(αν και μαλλον δεν υπαρχει κανενας… :106: )

Για όσους λοιπον βρεθούν καλαματα…
Καθε Τετάρτη και Παρασκευή στη Ταβέρνα Διόνυσος (Ηρώων χαμηλά σχεδόν με Ναυαρίνου) παίζουν τρία παιδιά (δύο μπουζούκια και μια κιθάρα) τα οποιά τα χάρηκα παρα πολύ. Εγω θα είμαι εκεί οποτε παίζουν… :109:
Αν βρεθεί κανεις προς τα κει καλό θα είναι να τους επισκευτεί … Δε θα χάσει. Καθε Σάββατο παίζουν στη Μπασαβιόλα (μπαράκι)

Στη μπασαβιολα ειδα περσυ το σχημα Μυστακιδης - Αθανασιου - Βουλγαρης - Τσαρδακας. Ωραια ηταν…αχχχ ξενιτια ατιμη…
Μη μασας φιλε…ειμαστε Μεσσηνιοι σωρο…

Ο Στράτος τραγουδά στο ρεμπετικο μεζεδοπωλειο οι πενιες του Βαμβακαρη.Το μαγαζι ειναι του Λιναρδου(ο γιος του Αργυρη Βαμβακαρη)ο οποιος παιζει και μπουζουκι.
Ο Στράτος τραγουδάει καθε Παρασκευη, Σαββατο βραδυ και Κυριακη μεσημερι.Το μαγαζι ειναι στον Πειραια απεναντι απο το λιμανι πισω απο τον ηλεκτρικο σταθμό, πισω απο το Έβερεστ.

Καποδιστριου 11 τηλ.2104177780 και κιν.6984799974

Ο Μανώλης ο Δημητριανάκης, από ότι έμαθα, ξεκινάει στις Επτά Νύχτες στο Παγκράτι, δίπλα στο Απτάλικο! Άντε με το καλό, να απολαύσουμε και φέτος το Μανώλη.

[FONT=“Comic Sans MS”]ΟΙΝΟ-ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΝ ΚΕΝΤΡΟ[/FONT]:102::102::102::102::102:

Το ονομα νομιζω τα λεει ολα!
δουλεψα εκει την προηγουμενη κυριακη!
ειναι εινα υπεροχο τσιπουραδικο ουζερι μεζεδοπωλειο και καθε κυριακή μεσημερι τσιμπας το οργανακι σου και ξηγιεσαι ανευ μικροφωνου παρειστικα, συνηθως σκαει και ο Γιωργος Σταυρούλιας

ειναι Κοραή 26 Ηλιουπολη
τηλ 2109931393 αν πατε κυριακη παρτε στανταρ τηλ γιατι δε θα βρειτε να κατσετε!!!

Το μαγαζί δεν θα λέγεται πια “επτα νύχτες”. Θα λέγεται ΑΠΤΑΛΙΚΟ!
θα ενημερώσω σύντομα…:slight_smile:

“ΑΠΤΑΛΙΚΟ” Ηρώνδα 6 πεζόδρομος , περιοχή Καλλιμάρμαρο
[b]ΤΗΛ. 210-7245385

ΜΑΝΩΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΑΝΑΚΗΣ-- ΑΝΤΩΝΗΣ ΑΙΝΙΤΗΣ
ΒΑΣΙΑ ΖΗΛΟΥ-- ΓΙΑΝΝΗΣ ΔΙΒΟΛΗΣ
[SIZE=4]ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΑΡΙΣΤΟΣ ΜΑΡΑΓΚΟΣ
ΚΙΘΑΡΑ ΘΑΝΑΣΗΣ ΜΠΟΥΚΟΥΒΑΛΑΣ

[SIZE=3]Τη Παρασκευή 18/12 ξεκινάει πάλι το “ΑΠΤΑΛΙΚΟ” μ’ ένα πολύ αντιπροσωπευτικό για τους φίλους του ρεμπέτικου σχήμα.
Ο Μανώλης Δημητριανάκης υπήρξε αναβιωτής του ρεμπέτικου τη δεκαετία του
΄70 και απο τους ιδρυτές της “Ρεμπέτικης κομπανίας” (το πρώτο σχήμα της αναβίωσης). Η πειραιώτικη σχολή τον χαρακτηρίζει για τον τρόπο που παίζει και τραγουδάει.
Ο Αντώνης Αινίτης (γνωστός πια απο τα μαγαζιά του ρεμπέτικου) είναι κατά τη γνώμη μου απ’ τους ελάχιστους που μπορεί να παίξει και να τραγουδήσει το ρεμπέτικο και μάλλιστα σ’ όλη του τη γκάμα.
Εξαιρετικός στο μπουζούκι ο Αρίστος Μαραγκός και “παντός καιρού”…
Η Βάσια Ζήλου και ο Γιάννης Διβόλης (τραγούδι-μπαγλαμάς) στο υπόλοιπο πρόγραμμα.

υγ. Ακούγοντας τους στις πρόβες μ’ άρεσε πολύ το ρεπερτόριο και το παίξιμο!
νομίζω ότι για το ρεμπέτικο είναι ό,τι καλύτερο!..

[/SIZE]

[/SIZE][/b]

Το ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ ΚΟΥΤΟΥΚΙ σας καλοσοριζει και φετος στον ζεστο του χωρο,παντα με αυθεντικα ρεμπετικα και καλο κρασι. Ζωντανη μουσικη ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ & ΣΑΒΒΑΤΟ (βραδυ) ΚΥΡΙΑΚΗ (μεσημερι). Οσο για τους μεζεδες μας,σχολιο κανενα.Θα δοκιμασετε και θα καταλαβετε!:127::107: Σας περιμενουμε για να ζησουμε μαζι ομορφες ρεμπετικες βραδιες.

ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΡΑΤΗΣΕΩΝ>>697 93 42 664 - 210 97 39 216

Μπράβο ρε παιδιά αλλά γράψτε καμιά περιοχή και διεύθυνση.

Καλές πενιές και φέτος σε όλους και καλά ακούσματα , μήπως ξέρει κανείς που παίζει ο Κουτουλάκης φέτος ;

Λέω για τον Κουτουλακης Γιωργος που έπαιζε στο σχήμα ''καφε αμαν ‘’ του Φέρρη στην τ.v.