Χαβανιέρα και ελληνική μουσική

Veit, ευχαριστώ και εγώ και σε ενθαρρύνω στην προσπάθειά σου. Δεν έχω στη δισκοθήκη μου τα συγκεκριμένα κομμάτια των Bizet και Rimsky Korsakov και είναι επικίνδυνο να βασιστώ μόνο στη μουσική μου μνήμη. Πάντως αν για τον «Κόκκορα» βλέπεις επηρρεασμό στο στίχο πρέπει να ψάξεις αν το Golden Cockerel έγινε γνωστό στην Ελλάδα τη συγκεκριμένη ή λίγο παλαιότερη εποχή και αν του δόθηκαν ελληνικοί στίχοι, δεν το ξέρω. Το πιό γνωστό πάντως περιστατικό «επηρρεασμού» (κλοπή είναι πιό σωστή λέξη) από Ευρωπαίο συνθέτη είναι η περίπτωση του «Ο Αντώνης ο βαρκάρης ο σερέτης» του Περιστέρη, όπου η εισαγωγή είναι αυτούσια παρμένη από την επιτυχία της εποχής «Αntonio Barka Xeredia» και το περιβάλλον του συνθέτη έσυρε τον Περιστέρη σε δίκη την οποία έχασε. Στείλε μου ημαιηλ αν θέλεις περισσότερα.

Η “Νέα ελληνική μέθοδος κιθάρας” του Σταμάτη Τυρταίου που υπολογίζω ότι είναι από 1926-1941 ανάμεσα σε άλλα παραδείγματα ρυθμών δίνει και το “Ρυθμό για Tango Habanera και καντάδες”. Η αθηναϊκή καντάδα “Μη λες πως σε λησμόνησα” του Νίκου Κόκκινου (1851-1920) π.χ είναι ξεκάθαρη Habanera

Το Νο. 16 υπογράφεται από κάποιον Β. Σ. Ξέρει κάποιος, ποιος μπορεί να είναι αυτός; (από επόμενη δημοσίευση, το Β υπονοεί Βασίλης).