Φωτό κιθαριστών

Μήπως έχει δει κανείς,καμμιά φωτο του Κωστή;

Εδώ ρε Μήτσο δεν είμαστε πια σίγουροι ποιος είναι ο Κωστής!

Με πρόλαβε ο Άρης. Κάποιοι βέβαια το έχουν δέσει σχοινί κορδόνι…

Πάντως, υπάρχουν φωτογραφίες του Μπέζου.

Που μπορώ να τις βρώ;Και γενικά θέλω να βρώ φωτό κιθαριστών.

  1. Ξέρουμε σίγουρα ότι ο Κωστής & ο Μπέζος είναι το ίδιο πρόσωπο. Πρώτον, ακούγοντας την φωνή στα ρεμπέτικα και στα ελαφρά. Δεύτερον, επειδή υπάρχουν δίσκοι του με χαβάγιες που υπογράφει επίσης ως Κωστής. Και τρίτον επειδή το επιβεβαιώνει η κληρονόμος του κ. Τζοβάνα Τέμπου.

  2. Φωτογραφίες του Μπέζου δεν υπάρχουν. Μόνο μία σώζεται, από την δεύτερη Μάντρα του Αττίκ, όπου ο Μπέζος βρίσκεται ανάμεσα στους μουσικούς που πλαισιώνουν τον συνθέτη.

Αυτά

Στα σοβαρά: Να το δέσω αυτό Φραγκίσκο;

Φραγκίσκο και Δημήτρη, φωτογραφίες του Μπέζου υπάρχουν στον δεύτερο τόμο του Κουνάδη, σελίδα 112-κάτι.

νομίζω πως ο Πάνος έχει δίκιο, κι εγώ πήγα να το πώ αλλά δεν ήμουν σίγουρος.

Υπάρχει στην 113.Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!

Δημήτρη
όταν αποφασίσεις να μαζέψεις φωτογραφίες μουσικών που παίζουν τα πάντα αλλά τελικά δεν παίζουν τίποτα, πες μου να σου στείλω τη φωτογραφία μου.

Τώρα βέβαια θα μου πεις ότι έχεις και σύ αρκετές, όμως μετά θάνατον θα αναγνωριστώ και θα σε ψάχνουν όλοι για πληροφορίες !

Νικόλας ο ψαράς

Η αποψη το οτι ο μπεζος-κωστης ειναι το ιδιο προσωπο κατα την προσωπικη μου εκτιμηση ειναι λαθος.Τα τραγουδια που τραγουδαει ο ιδιος μονος του ειναι μονο δυο και μερικες διφωνιες,εκει ανακαλυπτουμε οτι σαφως η φωνη του δεν ειναι ιδια με του κωστη,ο μπεζος ειναι τενορος ενω ο κωστης ειναι μπασος.Παραδειγμα, ο δισκος dg 68 της κολουμπια οπου η μια πλευρα γραφει κρεπυσκα[δημητριου-μπεζου] η β πλευρα αγκουστα[δημητριου-κωστης] .Στην πρωτη ακουμε κανονικα δυο τενορους ενω στην δευτερη κανει την εμφανιση του ο γνωστος μας ρεμπετης κωστης ,αλλο ενα παραδειγμα το κομματι ‘τα ασπρα πουλια στον πολεμο’ his masters ao 2316 εχουμε ενα σολο του μπεζου με χορωδια ενδιαμεσα του κομματιου ,παλι διαπιστωνουμε χωρις αμφιβολια οτι δεν υπαρχει καμια σχεση με τον κωστη .Ειναι σαφως το μεγαλυτερο μυστηριο στο ρεμπετικη δισκογραφια και πιθανως να μην μαθουμε ποτε ποιος ηταν.

Τέτοια θέλω!
Εχω ακούσει από καιρό την άποψη ότι ο Κωστής και Μπέζος είναι το ίδιο πρόσωπο. Κάτι όμως μέσα μου δε μου κολλάει, αλλά ελλείψει αποδείξεων κάνω μόνο υποθέσεις. Π.χ. αν μπορεί πράγματι ένας του ελαφρού να ερμηνεύσει με αυτόν τον τρόπο ή ακόμη το ότι δεν είναι όλες οι ηχογραφήσεις ομοιόμορφες. Το είχα ψάξει επιφανειακά παλιότερα. Μάλιστα είχα σκεφτεί την πιθανότητα να μην είναι ΕΝΑΣ άνθρωπος πίσω από το όνομα Κωστής.
Τώρα ο Κουρούσης βάζει κάποια στοιχεία προς συζήτηση. Θα συσκεφτώ με τον εαυτό μου, θα ανατρέξω στο τεράστιο αρχείο που μάζευα χρόνια σπυρί-σπυρί σαν μερμηγκάκι ή από λουλούδι σε λουλούδι σαν μελισσάκι…
Ρε κάτι μου θυμίζει αυτό!
:019:

Αυτό τον καιρό επισκευάζω μια κιθάρα της οποίας η φιγούρα και γενικά το "σουλούπι"είναι όμοια με αυτής που κρατάει ο Στελλάκης στη φώτο.
Η κιθάρα είναι ανώνυμη.Γνωρίζει κανείς ποιός κατασκευαστής χρησιμοποιούσε αυτή τη φιγούρα;

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά.

Σε ένα δίσκο (βινύλιο) της ΛΥΡΑ με διάφορα ρεμπέτικα είδα μια φωτογραφία του ΜΠΑΓΙΑΝΤΕΡΑ (μάλλον στα γεράματα), στην οποία είχε “παρα πόδας” ένα όργανο που μου φάνηκε : σώμα λαϊκής κιθάρας με μπράτσο μπουζουκιού.
δυστυχώς η φωτογραφία είναι μικρή και σχετικά μακρινή οπότε δεν διακρίνεται αριθμός χορδών.
Το μπράτσο μοιάζει αναλογικά λεπτό για κιθάρα…
Τα κλειδιά είναι 3+3, άρα ταιριάζουν και για τρίχορδο και για κιθάρα.
Ο καβαλάρης φαίνεται “κινητός”…

έχει κανείς την φωτο υπ’όψιν του ώστε να διασταυρώσουμε τις απόψεις ???

την εικόνα την φωτογράφησα με το κινητό μου κ δεν νομίζω πως μπορώ να την ανεβάσω (κομπιουτεράκηδες ή κινητάδες του Φόρουμ αν θέλετε πείτε μου κανένα τρόπο).
ευχαριστώ

http://rempetika.com/diafora/nicknames.htm

; (ερωτηματικό)

πως ο Μπέζος είναι αυτός

Του Δούσα ρε παιδιά υπάρχουν φωτογραφίες?

Χίε μέσα στην επικαιρότητα σε βρίσκω.
Κακοφώνιξ καλά νομίζεις, αυτός είναι ο Μπέζος.
Κύριε πρόεδρε, φωτογραφία του Δούσα δεν θυμάμαι να έχω δει, και μάλλον δεν έχω δει.

Μπάμπη o giorgosP μπορεί να μας διαφωτίσει.Νομίζω ένα τέτοιο όργανο έχει κάποιος κουμπάρος του ρεμπέτη παππού του.