Φέρρης - Νταλάρας "Συναυλία"

Βασίλη,
Σούχω την απάντηση στη στήλη “ΔΙΣΚΟΙ ΚΙ ΕΤΙΚΕΤΕΣ”, αυτή εδώ η στήλη καθώς και η επόμενη έχουν μαζέψει πολλούς ιούς…

Διόρθωση, ΕΞΩΦΥΛΛΑ ΚΙ ΕΤΙΚΕΤΕΣ.

Ξαναδιόρθωση: ΕΤΙΚΕΤΕΣ ΚΙ ΕΞΩΦΥΛΛΑ.
(Είδες που σούλεγα γιά τους ιούς;)

Αν και έχουν περάσει σχεδόν 11 χρόνια απο τότε - τελευταία δημοσίευση, για να μην ανοίγω νέο θέμα, γράφω εδώ.
Σήμερα μου είπαν οτι ο Φέρρης είχε αναθέσει αρχικά να γράψει την μουσική για την ταινία στον Νίκο Καρβέλα
Πρώτη σκέψη: Και τι θα ακούγαμε σήμερα;;
Την πληροφορία την είπε ο ίδιος ο Φέρρης- έτσι με είπαν,οτι τον άκουσαν.
Τσακώθηκαν στην συνέχεια, και έτσι έγραψε την μουσική ο Ξαρχάκος.
Καλό βράδυ

Ξέρεις τι κατάλαβα ; έστω και μετά από 111 χρόνια ;

'Ομορφος κόσμος θεϊκός αγγελικά πλασμένος …

Νίκο, ο Φέρρης γιά τη μουσική της ταινίας Ρεμπέτικο, συνεργάστηκε κατά καιρούς, με τους: Βασίλη Τσιτσάνη, Βαγγέλη Παπαθανασίου, Μανώλη Ρασούλη, Στέλιο Βαμβακάρη, Νίκο Καρβέλα, Θανάσης Πολυκανδριώτη, και άλλους μέχρι να καταλήξει στον Ξαρχάκο. Αυτό μου είπε ο Φέρρης σε επικοινωνία μαζί μου. Προφανές είναι ότι δε ρωτούσε κάθε φορά τον Καρβέλα αν θα έπρεπε να συνεργαστεί με τους υπόλοιπους…

Προτάσεις συνεργασίας σε μια ταινία πάντοτε υπάρχουν.

Ο Κώστας Φέρρης ως σεναριογράφος και σκηνοθέτης της ταινίας «Ρεμπέτικο» είχε τον απόλυτο έλεγχο και για την επιλογή των ηθοποιών αλλά και της μουσικής της ταινίας.
Πέρα από το ποιες προτάσεις συνεργασίας ναυάγησαν και για ποιους λόγους, (γεγονός ήσσονος σημασίας) είμαστε πολύ τυχεροί για τις επιλογές του Φέρρη τόσο για τους ηθοποιούς που υποδύθηκαν τους ρόλους, όσο - και ακόμα περισσότερο - για εκείνη την υπέροχη μουσική επένδυση της ταινίας.

Μια μουσική που ακολούθησε και δική της - ξέχωρη από την ταινία - πορεία.

http://www.youtube.com/watch?v=hcM-6ZV2tIA το είχε ποστάρει κάπου ένας φίλος και μου είχε κάνει εντύπωση.Φαινεται ότι έτσι έγραφε ο Καρβέλας το 1974.