Υλικό πένας

Καλησπέρα
πείτε καμιά ιδέα για υλικό να φτιάξω καμιά πένα βασικά έχω δοκιμάσει του κόσμου τις πένες αλλά ακόμα δεν έχω βρει μία να βγάζει και τον ήχο που θέλω αλλά και να βολεύει δηλαδή:
Οι λεπτές πένες βγάζουν ωραίο και πρίμο ήχο αλλά δεν έχουν ένταση δεν ακούγεται το σκάσιμο που λέμε και θέλει “κοπάνιμα”. Αλλά στα κομμάτια που παίζω εγώ με βολεύει φοβερά.
Οι medium - hard κλπ βγάζουν καθαρό δυνατό ήχο αλλα στο όργανο μου αρκετά μπάσο για τα γούστα μου.
Έχω δοκιμάσει με διάφορα υλικά να φτιάξω αλλά δε μου βγαίνει τίποτα της προκοπής.
Βασικά μου αρέσουν οι thin αλλά ψάχνω κάτι ελαστικό να λυγίζει αλλά να βγάζει και ένταση χωρίς να κοπανάς.
Για πείτε καμιά ιδέα.

Δοκίμασε την DAVA control By Dave Storey. Χρώμα πράσινο σκούρο, με άνάγλυφα γράμματα και σχέδια. Πολλαπλής ελαστικότητας αναλόγως του πιασίματος. Μπορείς να τη βρεις σε ένα μαγαζί με μουσικά όργανα επί της Χαριλάου Τρικούπη, ανάμεσα Σόλωνος και Ακαδημίας. Δε θυμάμαι το όνομα του μαγαζιού.

Εγω να σου πω χρονια φιλε μου επαιρνα τις ασπρες horibo αν υπαρχουν ακομα με το κιλο που λενε και τις εφτιαχνα-προσαρμοζα ο ιδιος με τα κολπα που μου εδειξαν οι παλαιοι.ετσι βρηκα την υγεια μου γιατι και γω δεν εβρισκα κατι καλο.Θελει λιγο υπομονη και ας χαλασεις και μερικες,λοιπον λιγο γυαλοχαρτο ψιλο,για να την φερεις στο σχημα που θελεις και να την πλανιαρεις μετα(να την τριψεις στα ισα της για το παχος που την θες)και μετα τα παλια σπιρτοκουτα με το μπαρουτακι στο πλαι για να λειανεις τα πλαινα που ερχονται σε επαφη με τις χορδες…αυτα τα λιγα.Θυμαμαι πως για να γινει ακομα πιο ευκαμπτη ανοιγαν μια τρυπουλα στο κεντρο της περιπου στο μεγεθος φακης και λιγο μικροτερη…

1ον οι extra heavy μεσαιου μεγεθους ειναι οι καλλιτερες για εμενα
2ον Η πεννα πρεπει να χαιδευει τις χορδες και οχι να τις βαραει

mastro τριγωνες και μαυρες αχλαδοτες με το χελωνακι ,παιζω χρονια με αυτες και εχω δοκιμασει πολλες αν ψαχνεις μενα σκυλι θα σου προτεινα την χεραμπο την μαυρη.

Ταρταρουγα φυσική {καυκαλο χελώνας] και την φτιά χνεις μόνος σου σε ότι σχήμα και πάχος σε βολεύει.

Που βρίσκεις τέτοιο πράγμα σήμερα; Ξέρω ότι το 60 και πιο πριν παίζαν με δαύτο αλλά που να βρεις τώρα;

Και αφού πρέπει να χαϊδεύει τις χορδές και όχι να τις βαράει όπως λες,
γιατί παίζεις με extra heavy πέννα?
Δεν μπορεί να χαϊδέψει καμία extra heavy πέννα. (κάτι δεν πάει καλά)

Αμ το άλλο; Βγάζουμε ψεύτη τον Τζόβενο;
Αλλιώς τι σημαίνει “Βάρα μάγκα το μπουζούκι κι άσε το μαστουρουλούκι”;
Εκτός κι αν εννοεί να το βαράς με σφυροκάλεμο…
Στα σοβαρά τώρα.
Αυτά περί “χαϊδέματος” των χορδών, τα 'χω ακούσει κατά καιρούς από πολλούς και μάλιστα και αρκετούς …δασκάλους. Προσωπικά όμως δεν είδα κάποιον καλό παίχτη να τις χαϊδεύει. Αντιθέτως! Ολοι οι καλοί μαστόροι κοπανάνε στο σταυρό!
Βλέποντας (κι ακούγοντας φυσικά) προχτές το βράδυ το Γιάννη το Βλάχο να τα χώνει μέσα σε πρωτοφανή φασαρία, σχολιάζαμε με το Γιώργο τον Κοντογιάννη:
Εδώ στην ταβέρνα φαίνεται ποιος είναι “μπουζούκι με αρχ΄δια” και ποιος “αρχ΄δια μπουζούκι”.

ένα “με” κάνει τη διαφορά…:slight_smile:

Και αλλιώς “με ******α μπουζούκι” δηλαδή μάπα όργανο.

Άμα δεν κοπανάς και παίζεις σε μαγαζί δεν ακούγεσαι.
Πέρα απ’ αυτό με το χαϊδεμα ακούγεται ένα μελωδικό πράμα μεν αλλά λίγο λειψό δεν έχει εκείνο το σκάσιμο που σε πιάνει το μεράκι μόλις το ακους. Γνώμη μου πάντα.

Είναι λιγο δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο.Το πρόβλημα είναι οτι αυτές οι πλάκες υπάρχουν στην ΙΣΠΑΝΙΑ,-φτιάχνουν με αυτές,εκείνα τα χτενάκια,που κρατάνε τον κότσο τους οι ΙΣΠΑΝΙΔΕΣ-και πρέπει να βρείς άνθρωπο να σου φέρει.Το καλό είναι ότι αν σου φέρει μια φορά,θα περάσεις χρόνια γιατί αυτές οι πένες, έχουν ασυνήθιστη αντοχή εκτός του ότι συνεισφέρουν στον ήχο δίνοντας πιο “σκαστά” μπάσα και πιό καθαρά πρίμα.

Μεγάλο το δίκιο σου Άρη!Και όχι μόνο στο μπουζούκι.

πιστευω πως το παχος της πενας ειναι αναλογο με την ενταση που βγαζει και αντιστροφως αναλογο με την γλυκα της πενιάς. ισως μια medium πενα (με την καταλληλη επεξεργασια αν προτημαται) να ειναι η καλυτερη λυση. Φυσικα,το αν καποιος “βαραει στον σταυρο” με το παίξημο,δεν σημαινει και οτι δεν χαιδευει η πενα τα τελια.
Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα,που λενε και οι παλιοι
:78:

βρε παιδιαγιατι το ψαχνετε τοσο το αθλημα , μα το θεό εχει τυχει να παιζω με ταμπελακι πλαστικο μπρελόκ του Μασούτη! :slight_smile:

η καλύτερη πένα είναι ο αντίχειρας όταν κάθεσαι και παίζεις αφηρημένος αλλά δεν ακούγεται παραπέρα από το αυτί μου ρε γαμώτο…

φιλε τασουλη, αμα κανεις διπλοπενιες,δεν θα σου μεινει αντιχειρας :090:

χαχαχ σωστός

ρε παιδιά,μιάς και συζητάμε για πέννες ποιές πέννες πιστεύεται ότι είναι καλύτερες,οι στρογγυλές χωρίς αιχμή ή οι μυτερές?

Ειναι στο χερι του καθενος πως θα κατσει…Ο πιο σιγουρος τροπος,παιρνεις καμμια 10αρια διαφορετικες και τις δοκιμαζεις ε καποια θα ταιριαξει στο στυλ του παιξιματος…