Υγρασίες και τριξίματα

Στο νησάκι που πέρασα τις φετινές καλοκαιρινές διακοπές μου, η υγρασία ήταν αυτή τη χρονιά το κάτι άλλο.

Κάθε βράδυ σχεδόν από τις 10μμ και μετά ήταν όλα σούπα! Αποτέλεσμα το μπουζουκάκι μου να τρίζει από το τρίτο τάστο μέχρι το πέμπτο! Μιλάμε ότι δεν ακουγόταν τίποτα.

Πήρα λοιπόν λίγο ψιλό γυαλόχαρτο και το’ βαλα΄κάτω από τον πάνω καβαλλάρη. Τίποτα. Έβαλα δεύτερη στρώση, τίποτα απολύτως. Στο τέλος κόντευα να κάνω το μπουζούκι τόξο, και δεν έπαιζε. Τα’ βγαλα όλα. Ήμουν απαρηγόρητος. Είχα τρελλαθεί τελείως!!:112: :106: :mad:
Ήθελα να παίζω :085: , αλλά το’ βαλα στη θήκη και δεν το’ πιασα κοθόλου παρα μόνο ένα βράδυ που παίξαμε με κάτι παιδιά. (Χάλια ήχο το δικό μου :087: )

Ώσπου γύρισα πίσω στην Αθήνα και σε δύο μέρες είχαν φτιάξει όλα. Απίστευτο!

Πώς μπορείς να προφυλάσεις τ’ όργανο; Μέσα στη θήκη έχω πάντα δυό-τρία σακουλάκια σιλικόνης για την υγρασία.

ΥΓ: (Κατάλαβα και την καυμένη τη γυναίκα μου που ήταν με ενέσεις Voltaren για τη μέση της εκείνες τις υγρές ημέρες).

Φίλε Ισσακ
Προτείνω α) Να αλλαξεις όργανο,
β)Να αλλαξεις τοπο διακοπών και προαιρετικά
γ)Να αλλαξεις γυναίκα.
Στην γ.περίπτωση θα έχεις με κάτι να ασχολείσαι όταν δεν θα μπορείς να παιξεις μπουζούκι λόγω υγρασίας.
Σοβαρα τώρα, γνωστό και κοινο πρόβλημε φίλε, ρίξε μια ματια στο forum και θα βρεις πολλες απαντησεις

Ισαάκ, συν τω χρόνω θα επανέλθει… άστο να ωριμάσει σαν δεκαπεντάρι ουίσκυ στο βαρέλι… :082:

Ισαάκ γειά σου.

Απότι διάβασα σχετικά με το πρόβλημά σου, το μπράτσο πήγε πίσω
λόγω υγρασίας και επανήλθε όταν έφθασες στην Αθήνα.

Στην περίπτωση αυτή, για να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα προσωρινά, δεν ανυψώνουμε τον μικρό καβαλάρη προσκεφάλι), αλλά τον καβαλάρη στο καπάκι. Το ανέβασμα του πάνω καβαλάρη έχει επίπτωση μόνο στο πρώτο τάστο και σε κανένα άλλο.

Την επόμενη φορά να ρθείς στη Λέσβο για διακοπές που δεν έχει υγρασία, αλλά εκτός από αυτό θα έχεις και τεχνική υποστήρηξη…

Ρε Ισαάκ! Είπαμε κατά Καύκασο μεριά, αλλά όχι κι έτσι!
Καλά σου λέει ο Κώστας. Και δυο πόντους να σηκώσεις τον πάνω καβαλάρη, τι θα κερδίσεις; Το πολύ-πολύ να παίξεις με το γιό σου το Ρομπέν των δασών…
Δοκιμές για σήκωμα του πάνω καβαλάρη κάνουμε μόνο όταν το μπουζούκι “ξύνει” στις ανοιχτές. Και πάλι παίζεται το αν δίνει λύση. Στο 90% των περιπτώσεων οι όποιες αλλαγές γίνονται στον καβαλάρη στο καπάκι.
Οσο για τη λύση, θα συμφωνήσω (για άλλη μια φορά) με τον Πάνο: Αραξε και κάποια στιγμή θα στρώσει. Αν όχι, ατύχησες. Τα ξύλινα όργανα είναι ζωντανά μέχρι να …πεθάνουν.

Βάλε εναν καπλαμά ρε και ασε μας ήσυχους
[size=3]Ο Ισαάκ έχει ενα πραγματικό μπουζούκαρο με ζόρικο ήχο και εξαιρετική κατασκευή απλά πρέπει να μάθει να το περιμένει γιατι είναι πίσω.
[/size]

Τώρα το μπουζούκι ήρθε στα “γράδα” του και δεν θέλει ούτε καμπλαμά:079: ούτε τίποτα:092: .

Ευχαριστώ

Το κολπο με την σιλικόνη δεν το έπιασα τι είναι?
και ο καπλαμας?
Για δωστε τα φωτα σας

Όταν λέμε για καπλαμαδάκια, μιλάμε για λεπτά φύλλα καπλαμά που τα τοποθετούμε κάτω από τον καβαλάρη για να τον ανασηκώσουμε λίγο, σε περίπτωση που υπάρχει πρόβλημα με τις χορδές (συνήθως λόγω σκευρώματος του μανικιού οι χορδές βρίσκουν στα τάστα και τρίζουν κλπ).
Με αυτόν τον τρόπο ανασηκώνουμε τον καβαλάρη όσο χρειάζεται για να μην βρίσκουν οι χορδές. Διαφορετικά αλλάζουμε καβαλάρη με άλλον πιο πιο ψηλό. Και στις δύο περιπτώσεις όμως ανάλογα με το ανασήκωμα, υπάρχει περίπτωση το διάστημα που έχουν οι χορδές από τα τάστα να μεγαλώσει πολύ. Τότε, βράσε ρύζι…
Όσο για την σιλικόνη, πρόκειται για τα σακουλάκια με σιλικόνη που κυκλοφορούν στο εμπόριο και χρησιμοποιούνται για απορρόφηση της υγρασίας και τα οποία τα τοποθετούμε μέσα στην θήκη του οργάνου

ΙΣΑΑΚ ΤΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΣΟΥ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΡΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΥΓΡΑΣΙΑΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ…

ΟΤΑΝ ΚΟΝΤΕΥΑΝΕ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΠΑΡΑΛΑΒΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ… ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΟΧΗ ΠΕΡΙΠΟΥ… ΠΟΥ Η ΒΡΟΧΑ ΕΠΕΦΤΕ Straight ΘΡΟΥ!! Η ΥΓΡΑΣΙΑ ΣΤΑ ΦΟΥΛ… ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ ΒΛΕΠΕΙΣ…

ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΟΥΖΟ Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΤΟΥ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΟΥ ΜΟΥ(Π.Β.), Ο ΣΩΤΟΣ ΚΑΙ ΕΓΩ…

ΜΕΤΑ ΤΟ 5ο ΠΟΤΗΡΑΚΙ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟΥ ΜΑΣΤΟΡΑ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΕΝΑΣ ΠΕΛΑΤΗΣ… ΜΑΣΤΟΡΑ ΤΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΤΡΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ… ΤΟΥ ΛΕΕΙ ΣΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΣΤΡΩΣΕΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ… ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΛΕΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ… ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ… ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ… ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ…

ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΤΑ ΟΥΖΑ ΕΙΧΑΝΕ ΓΙΝΕΙ 7 ΚΑΙ ΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΜΠΑΓΑΣΑΣ Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΟΥΦΑΝΕ ΟΛΟΥΣ:

ΜΕ ΤΗΝ ΥΓΡΑΣΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΒΑΖΕΙ ΟΥΤΕ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ!!!

Μητσάρα, μην γράφεις με κεφαλαία γιατί έχουν τη “σημειολογία” τους στο web. Νομίζουν όλοι ότι …φωνάζεις !!!

Ένα αυτό που λέει ο Κατσιμπόκης. Και δύο, όταν ο μάστορας είναι κοντά αρκετά προς το θεό, τα προβλήματα υγρασίας γίνονται πολύ μικρότερα.

Ένα καλό κολπάκι για την αντιμετώπιση του τριξίματος είναι το εξής:063:

Ένα κομματάκι ξύλο, περίπου 1.5-2 πόντους. (Το πλάτος είναι 2-3 χιλιοστά). Το βάζεις κάθετα πάνω στο 5ο τάστο, και το αφήνεις.
Μου το’ πε ο μάστορας του οργάνου μου, ξέροντας βέβαια που πάσχει το δικό μου.
Οπότε το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη, ως μιά απλή λύση που είχε αποτέλεσμα. Ίσως να συνετέλεσε ότι έπεσε λίγο και η υγρασία.

ΥΓ: Άσχετο: Χθές το βράδυ έπαιζα σ’ ενα χώρο που έχουμε στο υπόγειο του σπιτιού μας, όπου βράζουν δύο βαρέλια κρασί (ένα λευκό, ένα κόκκινο βάλαμε φέτος) και σε καμμιά ωρίτσα είχα γίνει φέσι:082:
Ωραίο πράμα και δε σε πιάνει και αλκοτέστ:090:

Ναι αλλα με την τακτικη αυτη δεν γινεται δουλεια…Θα τα πιεις μονος σου και αυτο δεν ειναι πρεπον.Ασε που χαλας την ζυμωση ανοιξε κλεισε (θεμα για αλλο forum).Και σε παρακαλω μην μας περιγραφεις εικονες ηδονης…ψυχουλα εχουμε κι εμεις…:085:

Το ξυλάκι έχει πάχος …όσο σου πει ο μάστορας. Δεν είναι ένα στάνταρ για όλα τα όργανα (διαφορά πίεσης). Το ίδιο και το σημείο που πρέπει να το βάλεις (θέση ασκούμενης πίεσης, ανάλογα με το μανίκι).
Και μια και το 'φερε η κουβέντα, εχτές και γω κάθησα μόνος μου στην αυλή, έβαλα δυο κονσέρβες ατζούγιες και μερικές ελιές, άνοιξα κι ένα μπουκάλι από το περσινό του Αδμιν και έπιασα το μπουζούκι μετά από …αμέτρητο καιρό. Κατά κακή μου τύχη έπιασα να παίξω το “μπουζουκάκι” (“Το ξεκρέμασα κι απόψε”) κι όπως καταλαβαίνετε μετά από 10 λεπτά τα παράτησα και αφοσιώθηκα στην οινοποσία. Ε ρε τεμπελιά!

Αυλες…υπογεια με βαρελακια…ΠΟΣΟ ΣΑΣ ΜΙΣΩ…γιατι ρε μπαγασια το κανετε επιτηδες.:112:

Ελπίζω το…φετινό του admin να είναι καλύτερο γιατι ετοιμάζομαι να παλέψω με το… φτωχομπούζουκο και μου έχουνε μονάχα κανα δυο μπουκάλια:107:

Δύσκολα πράματα για μας τους αργόχειρες. Εγώ θα προτιμούσα να παλέψω με τον Τρομάρα.

Αν δε σε συνδυασμό με το ξυλάκι χρησιμοποιήσεις και μια λάμπα (κοινή πυράκτωσης) σε απόσταση 30-40 cm πάνω από το μανίκι, τα αποτελέσματα είναι ταχύτερα και μονιμότερα. Προσοχή στο χρόνο! 15-20 λεπτά αρκούν και για τις χειρότερες περιπτώσεις. Επίσης σημαντικό είναι να του δώσεις χρόνο να κρυώσει τελείως πρίν αφαιρέσεις το ξυλάκι και δοκιμάσεις τα αποτελέσματα.

Κι άμα ρε φίλε έρθει μπροστά παραπάνω απ’ όσο θέλουμε, μετά τι κάνουμε; Το κλειδώνουμε 10-15 λεπτά στην κατάψυξη; :090: