Τσιφτελι

Χαίρετε, θα ήθελα τη βοήθειά σας, σχετικά με το κούρδισμα και το ρεπερτόριο του τσιφτελί.
Ένας φίλος μου έφερε ένα απο Αλβανία αλλά δεν γνωρίζω τίποτα σχετικά με αυτό το όργανο. :frowning:

Όταν ο Νικηταράς (εκείνος της επανάστασης) χάρισε σε κάποιον ένα ζώο, εκείνος σχολίασε «ή μου στέλνεις και κριθάρι, ή σου στέλνω το τομάρι». Δεν είναι βέβαια ακριβώς έτσι εδώ, το τσιφτελί δεν θα σου ψοφήσει, αλλά μόνο από την Αλβανία ή τους Αλβανούς θα βρείς την (όποια…) άκρη, φοβάμαι.

(Εκτός κι αν σε βοηθήσει ο Κ. Φέρρης…)

Για πείτε και σε μάς τους αδαείς τι είναι αυτό το τσιφτελί? Καμμιά φωτό?:106:

Τσιφ απο το τούρκικο (δύο) = όπως το όπλο τσιφτές = δίκανο
τελι = απο το τέλι = τάστο, χτύπημα, πενιά??

Ναι είναι διπλόχορδο, φωτο θα προσπαθήσω να βάλω αύριο καμία!

Τυχαίνει να έχω και εγώ ένα και το κουρδίζω ύστερα από οδηγίες φίλου εξ Αλβανίας από πάνω προς τα κάτω σε ΣΙ ΜΙ δηλαδή όπως και οι δύο ψηλές χορδές της κιθάρας αν και νομίζω ότι ακούγεται ποιο όμορφα κουρδισμένο ποιο ψιλά αρκεί το τρίτο τάστο της πάνω χορδής να παράγει την ίδια νότα με την κάτω χορδή ανοιχτή…

Τα λίγα που μπορώ να πω είναι ότι δεν έχει καθόλου ημιτόνια αλλά το κάθε τάστο του είναι και μια νότα( εφτά τάστα η οκτάβα), η πάνω χορδή παίζεται συνήθως ανοιχτή σαν συνοδευτική…

Για ρεπερτόριο που ψάχνεις ένας μουσικός που έχουν σε υπόληψη είναι ο Fatmir Μakolli

Πάντως άμα ψάξεις στο Youtube θα βρείς αρκετό υλικό…

Επειδή είχα πρόβλημα με το να βρίσκω χορδές και πένες, σε πληροφορώ ότι του βάζω χορδές σαζιού
όσο για πένες ξέχνα το να βρεις τις Αλβανικές (έχω δύο και η μία ψιλόσπασμένη και τις έχω σαν φυλαχτά), πάντως εγώ παίρνω τα προστατευτικά πλαστικά που έχουν οι γιακάδες στα πουκάμισα και λεπταίνω και διαμορφώνω τις άκρες τους με μια λίμα.

‘‘Διπλοπενιές’’;; μαθήματα ταχύτητας


1 «Μου αρέσει»