Τσιτσάνη: Τα βάσανα μέσ'στη ζωή

Παιδιά, ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω αυτό το τραγούδι;

Molis sou to estila.
kalh akroash.

Καλως την Αγγελική,άντε με το καλό στην παρέα μας.Μας τεστάρισες πολύ α΄λλά τελικά δεν αντεξες, μπήκες και εσυ στο κόλπο.Οτι και να χρειαστείς απο τραγούδι μέχρι οποιαδήποτε πληροφορία θα την βρείς εδω στο φόρουμ.Αν δεν πήρες το τραγούδι πες να στο στείλω και γω

Ευχαριστώ Γιώργο, τι περίμενες, να άντεχα;
Άσε που το υποσχέθηκα και στο Βασίλη τον Τσούμαρη! Φαντάζομαι να είσαι Λάρισα, μια που δεν παίζετε Μ.Εβδομάδα, οπότε τα λέμε από βδομάδα.
Καλό Πάσχα!

καλώστη την αγγελική. καλά τόσο καιρό γνωριζόμαστε, γιατί δε ζητάς τι θέλεις από τραγούδια? ντρέπεσαι?
κατά τα άλλα είμαι και θα παραμείνω θεσσαλονίκη. θα κατέβω μόνο για την ανάσταση στη λάρισα και τη κυριακή το μεσημέρι πάλι στη δουλειά.

καλή ανάσταση σε όλους και καλά να περάσετε.

Όχι βρε Βασίλη, δε ντρέπομαι, αλλά με τη δουλειά δε σε βλέπω και πολύ συχνά. Δε το είχα σκεφτεί όμως ότι μπορούμε να τα ανταλάσσουμε και μέσω ίντερνετ.
Όλο και θα περάσω από το πήρε και βραδιάζει, μπορεί και σήμερα το βράδυ, οπότε θα τα πούμε.
Χρόνια πολλά και καλές πενιές!!

Γεια σου Αγγελικη με το καινουριο τριχορδακι σου!!!Τι λεει το οργανο???

Γεια σου συνάδελφε Αλέξανδρε!
Καλό το οργανάκι, αλλά λίγο σκληρό. Είναι κάπως ψηλά ο κάτω καβαλλάρης και αν δε το συνηθίσω θα πω στο Μήτσο να το τον κατεβάσει. Έχει πάντως καλό και δυνατό ήχο. Το έβαλα σαν εικονίδιο, όπως θα πρόσεξες!
Τι έγινε, τις πήρες τις χορδές που λέγαμε;

Καλημερα(-σπερα),
ασε εστειλα να τις βρουνε στη Θεσ/νικη και του ειχαν τελειωσει.Ειπα και σε ενα φιλαρακι που δουλευει στον Νακα στην Αθηνα και δεν τις εχουν.
θα τις βρω που θα μου πανε!!!

Θα τις βρεις, είναι θέμα χρόνου. Πάντως αν συνηθίσει κανείς να παίζει μ’ αυτές θα του κακοφαίνεται μετά με τις κανονικής διαμέτρου γιατί η διαφορά στην ευκολία είναι αισθητή.
Είπα στο Μήτσο γι’ αυτές και μου είπε να μη τις βάλω -προς το παρόν τουλάχιστον- στο μπουζούκι για μην πάρει προς τα πίσω. Εγώ όμως τρώγομαι να τις δοκιμάσω!!

Παιδιά πείτε και σε μάς τους πεινασμένους για ποιές χορδές μιλάτε?

Μου ειχε προτεινει η Αγγελικη καποιες χορδες για μπουζουκι μαρκας HANNABACH.Μου ειπε καλα λογια για αυτες.Αν τις βρω και τις δοκιμασω θα σου πω εντυπωσεις.

Καλά το είχα μυριστεί.Και γώ λοιπόν αυτές χρησιμοποιώ.Με έχουν βολέψει πάρα πάρα πολύ και ενώ είναι λίγο λεπτότερες απο τις άλλες 10άρες βγάζουν πολύ πιο δυνατό ήχο.Επίσης δεν σπάνε με τίποτα.

Να πώ ένα δυο μείον μόνο.Το χρώμα της ψηλής ΡΕ(ανοιχτή) είναι λιγάκι μεταλλικός και πολλές φορές σε κουράζει.Αλλά αν προχωρήσεις στην ταστιέρα (Μι,φα κτλ κτλ) γλυκαίνει πολύ.Επίσης επειδή είναι αρκετά λεπτές (κυρίως οι ΡΕ) μπορεί να χρειαστουν ένα μονταρισματάκι τα αυλάκια που μπαίνουν οι χορδές στον καβαλάρη.

Κατα τ άλλα πάντως αξίζουν και είναι συγκριτικά με τις υπόλοιπες (λαμπέλα,μάτσικα και κάτι άλλες φτηνές) οι καλύτερες απο άποψη απόδοσης.

Τώρα για το πού θα τις βρείς.Εγώ στην θεσσαλονικη ήξερα μόνο τον Δεκαβάλα που αυτός έχει και την συνεργασία με την Χανναμπαχ γερμανίας.Για τους εν γερμανία μπουζουκίστες δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα γιατι μπορείς να τις παραγγείλεις απευ8είας απο την Χανναμπαχ.

Το τηλέφωνο του Δεκαβάλα για να παραγγείλεις αν δεν έχει ειναι 2310204606

Νίκος

Να σε ρωτήσω, φίλε Multi Kulti, είχες κανένα πρόβλημα με το μπουζούκι χρησιμοποιώντας τις χορδές αυτές; Ρωτάω επειδή είναι λεπτότερες και πιθανώς να τραβάνε λιγότερο δυνατά από τις κανονικές με αποτέλεσμα το μανίκι να κινδυνεύει να γυρίσει με τον καιρό προς τα πίσω. Είδες τίποτα τέτοιο;

Δεν αντεχεις άλλο!!!Θελεις να τις βαλεις!!!Και εμενα ο Μητσος μου ειπε να μη βαλω λεπτες χορδες.
Προς τα πισω και να παρει,μπορεις να το ξαναφερεις,αν παρει προς τα’μπρος κλαψε το οργανο!!!

Αν πάρει προς τα μπρός είναι πιο εύκολο να το “φέρεις” στα ίσια του με αλλαγή τάστων (που λειτουργούν σαν πολλαπλές σφήνες).

Sonata έχετε χρησιμοποιήσει;

Φθηνές και καλές.

Προς Ισαάκ:

Οι Σονάτα είναι συγκριτικά με Λαμπέλα , Μάτσικα και Χάναμπαχ οι χειρότερες απο πολλές απόψεις αλλά κυρίως την απόδοση (ένταση , χρώμα κτλ) .Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις ή αυτές του Μάτσικα ή Χάναμπαχ.Θα ξεχάσεις τις άλλες. (Αν διαλέξεις ματσικα να πάρεις όμως τις λεπτές τις δεκάρες γιατι έχει και πιο παχιές που όμως για τριχορδάκι δεν κάνουν)

Προς Αγγελική:

Δεν είχα ποτέ πρόβλημα να πάρει το όργανο είτε μπροστά είτε πίσω βέβαια είναι πλέον 6ετίας επομένως έχει στρώσει αρκετά.
Τώρα οι κατασκευαστές συνή8ως τα φρέσκα όργανα τα έχουν με μια ελαφρά κλίση προς τα πίσω για να ωριμάσει φυσικά το μανίκι και να έρθει στην θέση του με το παίξιμο και την πίεση και ισως κατα την διαδικασία αυτή να χρησιμοποιούν χορδές με πιό έντονη πίεση.Δεν ξέρω δεν μπορώ να απαντήσω.
Στην θέση σου θα άκουγα τον οργανοποιό σου.

Να συμπληρώσω όμως οτι δεν πιστεύω οτι με τις συγκεκριμένες χορδές θα έχεις προβλήματα σκεβρώματος ή κάτι ανάλογο.Έτσι κι αλλιώς για τόσο γρήγορο σκέβρωμα πρέπει να συντελέσουν κι άλλοι παράγοντες.Και όπως και να έχει ο οργανοποιός μπορεί να βοη8ήσει με επεμβασούλες.Μη το φοβάσαι.

Νίκος

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην Multi_Kulti 11 Μάιος, 2005)

'Αν και πολύ θα ήθελα να τις έβαζα από τώρα τις Hannabach, θα κάνω υπομονή. Βλέπεις, είναι ακόμα ολοκαίνουριο το όργανο και είναι ευπαθές. Εγώ έχω ένα τζουρά ο οποίος είχε πάρει λίγο προς τα πίσω 2 χρόνια αφού τον αγόρασα φορώντας κανονικές χορδές. Τώρα, 7 ετών πλέον όργανο, δεν έπαθε απολύτως τίποτα με τις Hannabach.
Νομίζω ότι είναι σοφότερο το να περιμένω.