Τρίχορδο Αγκόπ Τσακιριάν; (2016)

Γεια και χαρα σε ολους.Εχω βρει το παρον τριχορδο μπουζουκι για το οποιο ο ιδιοκτητης του ισχυριζεται πως ειναι του Αγκοπ Τσακιριαν, κατασκευη δεκαετιας '60.Δυστυχως η ταμπελα στο εσωτερικο του σκαφους λειπει.Ο ιδιος ισχυριζεται πως εχει γινει διασταυρωση με αλλα Τσακιριαν της εποχης.Το καπακι του εχει τσακιση οπως τα προπολεμικα.Το οργανο οντως φαινεται παλιο απο καποια χαρακτηριστικα που εχει αλλα φοβαμαι μην ειναι καποιο φτηνο αντιγραφο, μαζικης παραγωγης.Αυτες τις μερες θα παω να το δω απο κοντα.Ποια ειναι η γνωμη σας ( οπτικα παντα)?Αξιζει να ασχοληθω?

Ευχαριστω για τη προσοχη σας.

Δεν νομίζω πως με βεβαιότητα μπορεί να δωθεί απάντηση γιατί πολλά υλικά χρησιμοποιήθηκαν απο πολλούς μάστορες και κάποιοι πουλούσαν όργανα άλλων για φτηνή σειρά.
έχω ένα ολόιδιο οπτικά όργανο ίδιας εποχής που είναι πολύ χαμηλής ποιότητας και πιστεύω εργαστηρίου παρά μάστορα.
Αυτό το όργανο που μας δείχνεις δεν έχει προπολεμικη τσάκιση μαντολινάτη αλλά πιθανών να έχει ένα κάψιμο πίσω.

Αν λέω κουταμάρες ας με διορθώσει κάποιος.

Το ειδα και γω το σημαδι πισω.Νομιζω πως υπαρχει και ενας ροζος στο καπακι δεξια απο την ροζετα.Και γω δε βλεπω την τσακιση που αναφερει ο ιδιοκτητης…

εννοώ κάψιμο εσωτερικά στο καπάκι το οποίο δεν θα φαίνεται απο έξω.θα ανεβάσω φώτο κάποια στιγμή.

Του Αγκόπ είναι αλλά τριτης -τέταρτης κατηγορίας φτηνομπούζουκο.Αυτό ομως δεν σημαίνει οτί δεν θα παίζει καλά ,ακόμα και ένα φτηνό εκείνης της εποχής , σκοτώνει πολλά σημερινά.

Ένα παρόμοιο που ήταν του Αγκοπ έχει επισκευασει ο Πέτρος Μουστάκας, ψάξε στη σελίδα του

Σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια.