Τριξιμο στις λα

Μολις αγορασα ενα τριχορδο απο τον Καφετζοπουλο και στις χορδες λα υπαρχει ενα μεταλλικο τριξιμο.αρκετα δυνατο.
Ειναι θεμα στρωσιματος ή να του το παω κατευθειαν πισω ?
να σημειωσω οτι δεν εχω φυγει απο την Αθηνα για να μπορουμε να μιλαμε για αλλαγες στη θερμοκρασια ή την υγρασια
το μπουζουκακι το αγορασα πριν λιγες ωρες!

Μή πανικοβάλλεσαι και πήγαινε αύριο στον μάστορα. Θα σ’ εξυπηρετήσει αμέσως.

Ίσως να μετακινήθηκε ο καβαλάρης, ίσως κανένα τάστο θέλει τρίψιμο ή το ύψος των καβαλάρηδων να θέλει μικρομετατροπή.

ΥΓ Ανέβασε καμμιά φώτο να το χαζέψουμε κ’ εμείς…

Αντιπετώπισα και γω το ίδιο πρόβλημα. Όχι εξ αρχής, αλλά μετά από κάποιους μήνες. Πριν κάνεις οτιδήποτε μίλησε με τον οργανοποιό σου. Αυτός γνωρίζει πάντα καλύτερα! Στη περίπτωση μου το πρόβλημα λύθηκε με μια ελάχιστη ανύψωση στο μικρό καβαλάρη (ζυγό;)στο ύψος του καράουλου. Στη περίπτωσή σου ίσως είναι κάτι άλλο… Μίλα με τον οργανοποιό σου, ώστε να σου δώσει λύση. Ακόμα και αν δεν υπάρχει λύση, τουλάχιστον ο οργανοποιός σου θα πρέπει εξ αρχής να έχει επίγνωση του προβλήματος. Είναι σημαντικό να έχεις προσωπική επαφή με τον οργανοποιό σου… Ξεκίνα τώρα!

Εκανες εξαιρετικη επιλογή! Αν θες ανέβασε φωτο εδώ: http://www.rembetiko.gr/forums/group.php?groupid=29
Ακριβως οπως τα λεει ο προλαλησας. Οποιο και να’ναι το προβλημα, ο Καφετζόπουλος περα απο μαστορας, ειναι και σωστός άνθρωπος οποτε θα συννενοηθεις αψογα.

οκ μολις ανεβασα μια φωτο.πως μπορω να ανεβασω και αρχειο ηχου να ακουσω καμια γνωμη ?

Καλημέρα και καλορίζικο, το όργανο ειναι, όπως και κάθε όργανο από τον Καφετζόπουλο, ΤΕΛΕΙΟ!!!
Καλές πενιες να εχετε και να το χαρείτε.
Λοιπόν, τις πρώτες μέρες που αγόρασα κι εγώ από τον ίδιο μαστορα μου έκανε κάτι τριξιματακια στα καντίνια στο 15ο έως το 18ο ταστο. Μάλλον ήταν θέμα στρωσιματος καθ μετά από λίγες ημέρες όλο και μειωνόταν. Όταν το πήγα μετά από κάνα τρίμηνο στον οργανοποιο να ρίξει μια μάτια, απλά του το ανέφερα και είχε σταματήσει να ακούγεται. Και βεβαίως δεν εντόπισε κάποιο πρόβλημα.
Μιλήστε με τον οργανοποιο να ξέρει τι γίνεται, αν και νομίζω ότι σε λίγες μέρες δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Οκ, καινουριο όργανο, περίεργος καιρός, λογικό είναι ίσως να έχει τέτοια θεματακια. Να ειστε σιγουρος πως ο συγκεκριμένος κατασκευαστής είναι πολύ αξιόπιστος και κατά τη γνώμη όλων των λατρεων του τριχορδου, ο κορυφαίος!!
Υ.Γ. τα ξύλα στο καπάκι τι είναι;;;

καλημερα φιλε σωτηρη και ευχαριστω για την απαντηση.
τα ξυλα στο καπακι ειναι κεδρος με επιστροση δυο φυλλων τριανταφυλλιας και το σκαφος τριανταφυλλια .
θα το παω αμεσως στον κυριο Παναγιωτη για να φυγουν οι αμφιβολλιες.

Εγινε, όλα θα είναι μια χαρά!!

Σε σένα κατέληξε λοιπόν! Πολύ το γούσταρα το οργανάκι σου! Εξηνταπεντάρι, και ήχος από άλλη εποχή.
Καλορίζικο λοιπόν και καλές πενιές! Μην ανησυχείς, όπως σου είπαν και οι υπόλοιποι, ότι και να είναι θα λυθεί.

Εγώ πάντως δεν είχα ξαναδεί καπάκι με επίστρωση σε όλη την επιφάνεια του…

Δεν είναι σε όλη τη επιφάνεια, απ’ο,τι είδα ειναι σαν φιγούρα 4/4. Το πίσω μέρος είναι ελεύθερο να πάλλεται.
Σε καινούρια οργανα υπάρχει συνήθως ενα τρίξιμο μέχρι να ισορροπησουν οι τάσεις μάνικου-χορδων.

Μολις επεστρεψα απο τον κ.Καφετζοπουλο και μου ειπε οτι αυτο το τριξιμο ειναι φυσιολογικο και απαραιτητο στα τριχορδα με ρεμπετικο ηχο.οντως οταν μου ανεβασε μισο χιλιοστο τον καβαλαρη και το τριξιμο εξαφανιστηκε,το οργανο εχασε τη σπιρταδα του.Το αυτο μου φταιει επειδη συνηθεισα με μπουζουκι σκεβρωμενο στο οποιο αναγκαστικα οι χορδες ηταν ψηλα και δεν υπηρχε αυτο το κουδουνισμα,το οποιο στις ανοιχτες ειναι αυτο που κανει το οργανακι ξεχωριστο…

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 19:54 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 19:03 —

//youtu.be/t83jLzGJ4nA

παραθετω ενα τραγουρακι του μαρκου παιγμενο με το καινουριο μπουζουκακι του καφετζοπουλου.

Μάλλον έχεις δίκιο, το θυμόμουν λίγο διαφορετικό.
Η αλήθεια είναι ότι δεν μου πολυάρεσε το συγκεκριμένο σε εμφάνιση (όσο άλλα όργανα του) αλλά σε ήχο πραγματικά σκίζει (για τα γούστα μου).Νομίζω ότι ο ήχος του μου άρεσε περισσότερο από κάθε άλλο όργανο του μάστορα. Πραγματικά, να το χαίρεσαι φίλε!

ευχαριστω φιλε!