Τρία τραγούδια: Αναγνώριση συνθέτη - στιχουργού

Παίδες, βρήκα συνθέτες και στιχουργούς 200 περίπου τραγουδιών, αλλά κόλησα στα 3 τελευταία και πρέπει να παραδώσω το release αύριο! Τα ξέρω, απλώς έχει κολήσει το μυαλό μου:

  1. Σ’ ΑΓΑΠΗΣΑ ΣΤΟΝ ΠΟΝΟ ΣΟΥ ΕΠΑΝΩ, τουρκογύφτικο, νομίζω πως είναι του Καλδάρα.
  2. ΚΑΘΗΜΕΡΝΩΣ ΜΕ ΤΥΡΡΑΝΑΣ (Σαν και μένα δε θα βρεις) χασαποσέρβικο των φίφτυζ, νομίζω του Μητσάκη.
  3. ΚΑΘΗΜΕΡΝΟΣ ΓΙΑ ΣΕΝΑΝΕ (ζεϊμπέκικο), νομίζω του Παπαϊωάννου, αν και θα μπορούσε να είναι και… Σκαρβέλης.

Βοήθεια, κανένας;

Καθημερνός για σένανε κλαίνε τα δυο μου μάτια
Και η καρδιά μου με πονεί και γίνεται κομμάτια

Αν εννοείς αυτό τότε είναι του Ρούκουνα
(πάντα με επιφύλαξη, η πατρότητα είναι ένα σύνθετο φαινόμενο)

Kathimernos me tyrannas, yparxei sto disko “oi rebetes kai ta tragudia tous cd3”. ekei leei pos einai tou Papaioannoy.

Στη βιογραφία του Παπαϊωάννου δεν βρήκα να αναφέρεται πουθενά σαν δικό του το “Καθημερινώς για σένανε”.

Σ΄ΑΓΑΠΗΣΑ ΣΤΟΝ ΠΟΝΟ ΜΟΥ ΕΠΑΝΩ
ΤΙΤΛΟΣ “ΜΕΙΝΕ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ” 1962 Β. ΤΣΙΤΣΑΝΗ ΜΕ Π. ΓΑΒΑΛΑ - Β. ΓΚΙΚΑ

ΚΑΘΗΜΕΡΝΩΣ ΜΕ ΤΥΡΑΝΝΑΣ 1950 Ο. ΜΟΣΧΟΝΑ ΜΕ Ο. ΜΟΣΧΟΝΑ Σ. ΠΕΡΠΙΝΙΑΔΗ

ΚΑΘΗΜΕΡΝΟΣ ΓΙΑ ΣΕΝΑΝΕ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΓΟΥΔΑ Ο ΚΑΒΟΥΡΑΣ

Ευχαριστώ, παίδες, είστε μάγκες.

Το “Καθημερινώς για σένανε” (αν θυμάμαι καλά) είναι του Σκαρβέλη και τραγουδά ο Μέγας Κάβουρας!

Ο “επίσημος” τίτλος του είναι άλλος, μου διαφεύγει αυτή την στιγμή…

Συμφωνώ με τον Θανάση. Πήγα στο σπίτι και το βρήκα
Συγνώμη λάθος

Οπως τα λέει ο “Sotiri” είναι. Το τρίτο είναι του Σκαρβέλη με τον Κάβουρα και με τίτλο “πονώ δε με λυπάσαι”.
ΑΝ

Γεια σας φίλοι !
Πιθανώς αναφερόσαστε στο τραγούδι :

" Καθημερνώς για σένανε κλαίνε τα δυο μου μάτια,
Και η καρδιά μου μου πονά και γίνεται κομμάτια.

Αναστενάζω δε μ’ ακούς φονιά δε με λυπάσαι,
Τώρα γλεντάς με άλληνε, τι μου πες δε θυμάσαι.

(- Γεια σου Κάβουρα παραπονιάρη! )

Ούτε περνάς πια να με δεις, πως είμαι να ρωτήσεις,
Αιτία μόνο μου 'δωσες, για να με βασανίσεις.

Με μάρανες, με πλήγωσες κι εσύ να μη γλιτώσεις,
Τον ίδιο πόνο στην καρδιά να πάθεις και λιώσεις."

Πρόκειται για ένα από πιο όμορφα τραγούδια του Κ. Σκαρβέλη (δικοί του στίχοι και μουσική- φυσικά!) και είναι ζειμπέκικο με επίσημο τίτλο “ΠΟΝΩ ΔΕΝ ΜΕ ΛΥΠΑΣΑΙ”.
Ηχογραφημένο το 1937 σε ερμηνεία του ανυπέρβλητου Γ. Κάβουρα (δεν νομίζω να γνώρισε άλλη εκτέλεση, όπως άλλωστε τα περισσότερα τραγούδια που είπε ο Κάβουρας!!! ).

το Γιαννάκι

Μπράβο, παίδες, πετάει η ομάδα!
Καλά θυμόμουνα εγώ τη φωνή του Κάβουρα…

Σήμερα ο Ροϊλός μου είπε πως το “Καθημερνώς με τυρανάς” είναι του Παπαϊωάννου. Πιθανόν να είναι άλλος ο τίτλος. Ίσως “Σαν και μένα δε θα βρεις”. Πάντως είναι η μοναδική μικροεκρεμότητα που μούμεινε.