Τραγούδια του Χιώτη

Σαν φανατικος του Χιωτη, εκανα μια προσπαθεια να μαζεψω σε εναν καταλογο (με τη βοηθεια και καποιου συλλεκτη) τα τραγουδια που εχει συνθεσει ο Χιωτης. Θα προσπαθησω να τα μαζεψω και σε CD. με τα 78αρια δεν ξερω αν θα τα καταφερω.
Μου βγηκαν 370 περιπου. Μπορει να χω και λαθη.
Διαβασα και παλιοτερα topic(εκεινη την περιεργη βιογραφια του Σακη που εμοιαζε με παραμυθακι) και θα θελα να ρωτησω τους καλοπιστους του foroum: υπαρχει καποιος που να εχει στη διαθεση του μαζεμενες τις συνθεσεις του Χιωτη, για να δω αν ξεχναω καποιο;

Συνονόματε, θα μου δώσεις λίγο χρόνο (κανα δυο βδομάδες) γιατί τώρα …πνίγομαι και θα μαζέψω -ό,τι μπορώ- από τη δισκογραφία στις 78 στροφές.
ΑΝ

8a mporouses na mou peis pou vriskete ekeini i anafora sti viografia tou Xiwti pou anafereis pio panw.

Κανε ενα keyword search με τη λεξη Χιωτης και θα στο βγαλει.

filoi mou ti egine me ton katalogo gia ton Xiwti?
8a mporesw na parw kai gw kapoies apo aytes tis plirofories kai isws kai apo ta tragoudia?

Κώστα, για να διαβάσεις τη βιογραφία του Χιώτη, δοκίμασε:

  • Topics
  • ΛΑΪΚΟ, ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ
  • ΣΥΝΘΕΤΕΣ ΤΟΥ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟΥ / ΛΑΪΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ
  • Μ. ΧΙΩΤΗΣ

Σ.Π.

Να ρωτήσω και πάλι τον Ari_k θα μπορέσω να εχω και γω τα τραγουδια που ανεφερες

Συνονόματε (Aris_k) βάλε ένα e-mail να σου στείλω μια λίστα με τραγούδια του Χιώτη.
ΑΝ

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ !!Ειμαι καινουριος στο φορουμ αν και παλιος στην εναχοληση μου με το ρεμπετικο.
Για τους πραγματικους “λατρεις” του ΧΙΩΤΗ θα ηθελα
να προτεινω τα εξης 2 καταπληκτικα τραγουδια με 2
απο τις πιο δυσκολες και ευφανταστες εισαγωγες που
εχετε ακουσει : Ανοιξε το μετανοιωσα" ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ-ΠΙΤΣΑ ΝΕΓΚΡΗ 1954 ή ‘55 και “Τα δευτερολεπτα” με την ΠΟΛΥ ΠΑΝΟΥ. Το πρωτο το εχει μεταδωσει ο Π.Γεραμανης λιγο μετα το θανατο του ΣΤΕΛΙΟΥ το αλλο το εχει καποιος συλλεκτης που ξερω και καποτε το ειχα κι εγω σε κασετα (απο αυτον), αλλα οπως λεει και ο λαος “Κασετα δανεισμενη, …κασετα χαμενη” δεν το εχω πια και το ψαχνω εναγωνιως.
Ευκαιριας δοθεισης θα ηθελα αν καποιος εχει τα : “Τι παραξενη κοπελλα που εισαι εσυ”, και
“Στη μαγεμενη αραπια” του Μητσακη Α’ εκτελεση να επικοινωνησει. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!

Καλώς τον Γιώργο.
Υπάρχουν αυτά που θες αλλά πως θα φτάσουν ώς εσένα;
Ασχετο, αλλά… μη μου πεις πως είσαι ο συμφοιτής μου από τη πολυτεχνική!
Μετά από 20 χρόνια στο forum μας έμελε να τα ξαναπούμε;

Γεια σου ρε ΚΚ(ΤΜ), τι εγινε ρε παλιοφιλε ;; Τα ειπαμε και με ε μαιλ, αλλα που
λες κι εγω την ψυλλιαστηκα οτι εισαι εσυ και λεω αν εισαι θα μου την πεις, οπερ εγενετο. Μπουζουκι παιζεις ; τουμπελεκι παιζεις ακομα ;
Ειχαμε βρεθει και στα Χανια το '90 αν θυμασαι, ασε εχουμε να πουμε πααρα πολλα !!
Γεια χαρα προς το παρον.

Για τον Γιώργο Β.:

  • «ΣΤΗ ΜΑΓΕΜΕΝΗ ΑΡΑΠΙΑ» [Γ. ΜΗΤΣΑΚΗ] (Μήτσος Ρουμελιώτης – Ν. Παπανικολάου) (1959).
    Υπάρχει στα CD:
  1. «ΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΣΤΙΣ
    45’ (1948 - 1965): “ΖΑΜΠΕΤΑΣ-ΜΗΤΣΑΚΗΣ-ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ-ΧΙΩΤΗΣ”», EMI – MINOS, 1995, και
  2. «ΜΗΤΣΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ: “ΟΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ”», EMI – MINOS, 1987.
  • Το «ΤΙ ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΚΟΠΕΛΑ» δεν το ξέρω.

Για τον Κωνσταντίνο:

Σχετικά με τα δυο τραγούδια που ρωτάς.

  • «ΣΕ ΛΙΓΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ (ΟΣΑ ΦΕΡΝΕΙ Η ΩΡΑ ΔΕΝ ΤΑ ΦΕΡΝΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ)» [Χρήστου Κολοκοτρώνη – Μ. Χιώτη] (Πόλυ Πάνου – Μ. Χιώτης) (1955, Columbia DCG. 350).
  • Παίζει μπουζούκι και διευθύνει ο Μανώλης Χιώτης, με μια ανεπανάληπτη εισαγωγή.
  • «ΑΝΟΙΞΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΑ [Μανώλη Χιώτη]
    1η εκτέλεση: Θανάσης Ευγενικός – Μαίρη Λίντα (1952, ODEON G.A. 7871).
    2η εκτέλεση: Στέλιος Καζαντζίδης – Ζωή Νάχη (1953;, Columbia D.G. 7137).

Σ.Π.

Η “ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΚΟΠΕΛΑ” υπάρχει σε 78άρι. Ειναι χασάπικο του 48-49, με τη Νίνου και Χιωτη-Μπέμπη στις κιθάρες (χωρίς μπουζούκια). Μόλις τακτοποιηθώ στην Κοζάνη (σε καμμιά βδομάδα?) θα κοιτάξω να σας το στείλω …

Το ‘χεις κι’ αυτό βρε θηρίο;;!!..

Βρε Φραγκίσκε, πως και έφτασε η χάρη σου στην ιδιαίτερη πατρίδα μου??
Ίσως τώρα που θα 'ρθεις πλησιέστερα (προς τη Σαλονίκη εννοώ), να μπορέσουμε να τα πούμε από κοντά.
Η Κοζάνη φίλε μου είναι ΟΛΗ δική μου! ΦΙΛΟΙ, συγγενείς, γνωστοί, διασυνδέσεις καλές, name it!
Φυσικά και με ξέρουν εκεί και οι πέτρες. Κάνε χρήση του ονόματός του και θα βρεις πόρτες ανοιχτές…
Αν λοιπόν χρειάζεσαι κάτι, και ιδιαίτερα τώρα στην αρχή, μη διστάσεις καθόλου να μου το πεις για να βοηθήσω (αν μπορώ βέβαια). Δώσε στίγμα.

Σ.Π.

Μικρή διόρθωση: Κάνε χρήση του ονόματός μου και θα βρεις πόρτες ανοιχτές…

Ο ίδιος

Σ.Π.

Ρε συ Φραγκίσκο, το “Παράξενη κοπέλλα” το έχω σε (νομίζω) πρώτη εκτέλεση από Ν.Βούλγαρη-Νίνου-Χιώτη. Η μόνη κιθάρα που ακούω κοπανάει ακομπανιαμέντα… Και βέβαια ακούγεται το τρίχορδο του Εμμανουήλ. Υπάρχει άλλη εκτέλεση;
ΑΝ

Κωνσταντίνε έχει hotmail. Αν σου στείλω τα δτο τραγούδια που θέλεις, δε θα τα …παραλάβεις γιατί η hotmail.com δε σου δίνει τόσο χώρο. Δώσε ένα άλλο e-mail (αν έχεις).

Σάκη, το e-mail σου δε φαίνεται. Πατώντας πάνω στ’ όνομά σου βγάζει ένα άδειο …profile. Λύστο και θα σου στείλω το “τραγουδάκι”.
Τι έγινε ρε μοδεράτορες;
ΑΝ

Σάκη σ’ ευχαριστώ
Ελπίζω να καταφέρω να τα βρω. Αν δεν τα καταφέρω να τα βρω και αν κάποιος από εσάς έχει την δυνατότητα και μπορεί να μου τα στείλει με κάποιον τρόπο σε mp3 θα σας ήμουν ευγνώμων.
Ευχαριστώ

Κωνσταντίνος

Σωστός ο ʼρης, υπάρχει το τρίχορδο. Εγώ θυμόμουνα λάθος …

Sorry για το προσωπικό που ακολουθεί, αλλά ο ΣΠ δεν έχει βάλει το e-mail του στο προφίλ του. Λοιπόν, Σάκη, είμαι στην Κοζάνη λόγω του εδώ Πανεπιστήμίου. Εντάξει, ψιλοβολέυομαι τώρα στην αρχή. Θα δούμε. Σε κανα-δυό βδομάδες θα είμαι μάλλον πλήρης, οπότε θα στείλω και το τραγουδάκι…

Τα λέμε

ΚΙ ΑΛΛΗ ΔΙΟΡΘΩΣΗ: Δεν είναι χασάπικο…