Τραγούδια σε ντουζένια

Απαντω στην ερωτηση απο Ανεστακο σχετικα με τα ντουζενια του Τσαους ,το παρακατω το ειχα για να μπει στο βιβλιο δεν μπηκε ομως τελικα ισως μπει στην β εκδοση αν γινει, δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι το εχω στο αγγλικο πρεπει να το δω .

1. Γιοβάν Τσαούς | Δύο όργανα: Ο μεγάλος ταμπουράς με διπλή μπουργάνα πάνω (κούρδισμα ρε-λα-λα), που παίζει ο Κικίδης, και ο μικρός ταμπουράς παιγμένος από τον Γιοβάν Τσαούς σε κούρδισμα ρε-λα.
2. Παραπονιούνται οι μάγκες μας | ρε-λα-ρε (το ίδιο με πιο πάνω)
3. Κατάδικος (το ίδιο με πιο πάνω)
4. Πέντε μάγκες | Οι ίδιοι συντελεστές, με τη διαφορά ότι ο Κικίδης έχει κουρδισμένο τον ταμπουρά του σε ρε-λα-σολ.
5. Η Ελένη η ζωντοχήρα | Κούρδισμα ρε-λα-ρε. Μόνος του ο Τσαούς, ο μικρός ταμπουράς με συνοδεία κιθάρας παιγμένος από τον Κώστα Καρίπη.
6. Ο πρεζάκιας (το ίδιο με πιο πάνω)
7. Διαμάντω αλανιάρα | Πρώτη εμφάνιση του μεγάλου ταμπουρά με εκτελεστή τον Τσαούση (κούρδισμα ρε-λα-λα, συνοδεία κιθάρας: Κώστας Σκαρβέλης).
8. Σε μια μικρούλα | Κούρδισμα ρε-λα-ρε. Πάλι ακούγεται ο μεγάλος ταμπουράς. Ίδιοι συντελεστές με πάνω, με την προσθήκη ενός μπουζουκιού που χτυπάει διακριτικά κάποιες νότες. (Σημείωση: Το επιφώνημα «Γεια σου, Μήτσο, με το μπουζουκάκι»
που ακούγεται στην ηχογράφηση από τον Στελλάκη Περπινιάδη δημιουργεί απορία. Σύμφωνα με τη μαρτυρία του γιου του τραγουδιστή Μήτσου Ευσταθιάδη, ο πατέρας του συμμετείχε σε δύο τραγούδια του Γιοβάν Τσαούς∙ ίσως να πρόκειται γιʼ αυτή την περίπτωση εδώ.)
9. Βλάμισσα | Ο μικρός ταμπουράς σε πρώτο ρόλο. Ρε-λα-ρε κουρδισμένος από μι σε χαμηλό pitch, συνοδεία μπαγλαμά και κιθάρας.
10. Μάγκισσα (το ίδιο με πιο πάνω)
11. Η Βαρβάρα | Κικίδης (μεγάλος ταμπουράς), Τσαούς (μικρός ταμπουράς), Παναγιώτης Τούντας (μαντολίνο), Κώστας Σκαρβέλης (κιθάρα).
12. Γελασμένος | Τσαούς (μεγάλος ταμπουράς), Στέλιος Χρυσίνης (μπουζούκι), Κώστας Καρίπης (κιθάρα), Παναγιώτης Τούντας (μαντολίνο).
1. Γιοβάν Τσαούς | Δύο όργανα: Ο μεγάλος ταμπουράς με διπλή μπουργάνα πάνω (κούρδισμα ρε-λα-λα), που παίζει ο Κικίδης, και ο μικρός ταμπουράς παιγμένος από τον Γιοβάν Τσαούς σε κούρδισμα ρε-λα.
2. Παραπονιούνται οι μάγκες μας | ρε-λα-ρε (το ίδιο με πιο πάνω)
3. Κατάδικος (το ίδιο με πιο πάνω)
4. Πέντε μάγκες | Οι ίδιοι συντελεστές, με τη διαφορά ότι ο Κικίδης έχει κουρδισμένο τον ταμπουρά του σε ρε-λα-σολ.
5. Η Ελένη η ζωντοχήρα | Κούρδισμα ρε-λα-ρε. Μόνος του ο Τσαούς, ο μικρός ταμπουράς με συνοδεία κιθάρας παιγμένος από τον Κώστα Καρίπη.
6. Ο πρεζάκιας (το ίδιο με πιο πάνω)
7. Διαμάντω αλανιάρα | Πρώτη εμφάνιση του μεγάλου ταμπουρά με εκτελεστή τον Τσαούση (κούρδισμα ρε-λα-λα, συνοδεία κιθάρας: Κώστας Σκαρβέλης).
8. Σε μια μικρούλα | Κούρδισμα ρε-λα-ρε. Πάλι ακούγεται ο μεγάλος ταμπουράς. Ίδιοι συντελεστές με πάνω, με την προσθήκη ενός μπουζουκιού που χτυπάει διακριτικά κάποιες νότες. (Σημείωση: Το επιφώνημα «Γεια σου, Μήτσο, με το μπουζουκάκι»
που ακούγεται στην ηχογράφηση από τον Στελλάκη Περπινιάδη δημιουργεί απορία. Σύμφωνα με τη μαρτυρία του γιου του τραγουδιστή Μήτσου Ευσταθιάδη, ο πατέρας του συμμετείχε σε δύο τραγούδια του Γιοβάν Τσαούς∙ ίσως να πρόκειται γιʼ αυτή την περίπτωση εδώ.)βιβλιογραφία
9. Βλάμισσα | Ο μικρός ταμπουράς σε πρώτο ρόλο. Ρε-λα-ρε κουρδισμένος από μι σε χαμηλό pitch, συνοδεία μπαγλαμά και κιθάρας.
10. Μάγκισσα (το ίδιο με πιο πάνω)
11. Η Βαρβάρα | Κικίδης (μεγάλος ταμπουράς), Τσαούς (μικρός ταμπουράς), Παναγιώτης Τούντας (μαντολίνο), Κώστας Σκαρβέλης (κιθάρα).
12. Γελασμένος | Τσαούς (μεγάλος ταμπουράς), Στέλιος Χρυσίνης (μπουζούκι), Κώστας Καρίπης (κιθάρα), Παναγιώτης Τούντας (μαντολίνο).
1. Γιοβάν Τσαούς | Δύο όργανα: Ο μεγάλος ταμπουράς με διπλή μπουργάνα πάνω (κούρδισμα ρε-λα-λα), που παίζει ο Κικίδης, και ο μικρός ταμπουράς παιγμένος από τον Γιοβάν Τσαούς σε κούρδισμα ρε-λα.
2. Παραπονιούνται οι μάγκες μας | ρε-λα-ρε (το ίδιο με πιο πάνω)
3. Κατάδικος (το ίδιο με πιο πάνω)
4. Πέντε μάγκες | Οι ίδιοι συντελεστές, με τη διαφορά ότι ο Κικίδης έχει κουρδισμένο τον ταμπουρά του σε ρε-λα-σολ.
5. Η Ελένη η ζωντοχήρα | Κούρδισμα ρε-λα-ρε. Μόνος του ο Τσαούς, ο μικρός ταμπουράς με συνοδεία κιθάρας παιγμένος από τον Κώστα Καρίπη.
6. Ο πρεζάκιας (το ίδιο με πιο πάνω)
7. Διαμάντω αλανιάρα | Πρώτη εμφάνιση του μεγάλου ταμπουρά με εκτελεστή τον Τσαούση (κούρδισμα ρε-λα-λα, συνοδεία κιθάρας: Κώστας Σκαρβέλης).
8. Σε μια μικρούλα | Κούρδισμα ρε-λα-ρε. Πάλι ακούγεται ο μεγάλος ταμπουράς. Ίδιοι συντελεστές με πάνω, με την προσθήκη ενός μπουζουκιού που χτυπάει διακριτικά κάποιες νότες. (Σημείωση: Το επιφώνημα «Γεια σου, Μήτσο, με το μπουζουκάκι»
που ακούγεται στην ηχογράφηση από τον Στελλάκη Περπινιάδη δημιουργεί απορία. Σύμφωνα με τη μαρτυρία του γιου του τραγουδιστή Μήτσου Ευσταθιάδη, ο πατέρας του συμμετείχε σε δύο τραγούδια του Γιοβάν Τσαούς∙ ίσως να πρόκειται γιʼ αυτή την περίπτωση εδώ.)βιβλιογραφία
9. Βλάμισσα | Ο μικρός ταμπουράς σε πρώτο ρόλο. Ρε-λα-ρε κουρδισμένος από μι σε χαμηλό pitch, συνοδεία μπαγλαμά και κιθάρας.
10. Μάγκισσα (το ίδιο με πιο πάνω)
11. Η Βαρβάρα | Κικίδης (μεγάλος ταμπουράς), Τσαούς (μικρός ταμπουράς), Παναγιώτης Τούντας (μαντολίνο), Κώστας Σκαρβέλης (κιθάρα).
12. Γελασμένος | Τσαούς (μεγάλος ταμπουράς), Στέλιος Χρυσίνης (μπουζούκι), Κώστας Καρίπης (κιθάρα), Παναγιώτης Τούντας (μαντολίνο).

2 «Μου αρέσει»

Καλημέρα την παρέα, μιας και ο φίλος ΣΤΑΥΡΟΣ Κ έδωσε πληροφορίες για τον Γιοβαν Τσαους να προσθέσω στο τραγούδι του Καμβιση για να ξέρεις αλανιάρη που τραγουδάει η Ρόζα ,και μπουζούκι παιζι ο Γιοβαν κατα δική μου εκτίμηση το όργανο είναι σε ρε-σι ρε η ρε σι σολ & παρεπιπτόντως έχω κάποιο πρόβλημα στο υπολογιστή και δεν ακούω τα βίντεο που ανεβάζετε, θα τα ακούσω μεταγενέστερα ευχαριστώ!

θα το ελεγξω και θα σου πω ,σαν ρε-λα-ρε μου ακουγεται αρχικα

Eυχαριστώ φίλε ΣΤΑΥΡΟ. Πολύτιμες πληροφορίες. Πάντως οι πρώτι-πρώτοι ρεμπέτες (μάρκος μπάτης τσαούς ανέστος-αν παίζει αυτός στου μπάτη) τα κουρδίζανε τακτικά τα μπουζουκάκια

Δεν υπάρχει μια φήμη / μαρτυρία ότι οι άλλοι ρεμπέτες και καλά δεν μπορούσαν να παίξουν με τον Γιοβάν Τσαούση, επειδή εκείνος έπαιζε ασυγκέραστα κι οι ίδιοι συγκερασμένα; Μπαρμπούτσαλα. Όπως ποτέ άλλοτε, έτσι κι εδώ, αυτό δεν ήταν εμπόδιο.

Pepe δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράματα. Ο Τούντας δεν είναι οι άλλοι (αυτοδίδακτοι/ερασιτέχνες/παραδοσιακοί) ρεμπέτες. Ήταν σπουδαγμένος και καταξιωμένος μουσικός με γνώσεις τόσο στα μακάμ όσο και στα της Δύσης. Οπότε μπορούσε ΑΝΕΤΑ να συνοδεύσει τους πιο πολλούς μουσικούς και πιθανόν σε πολλά είδη. Η Βλάμισσα έχει μέσα μόρια άλλα δε λέει ότι δεν μπορεί να συνοδευτεί εύκολα το κομμάτι. Αυτό που κυκλοφορούσε σαν φήμη είναι ότι οι μουσικοί του Πειραιά σε στύλ Μάρκος (άλλωστε από αυτό το σκηνικό βγήκε η φήμη) δεν μπορούσαν να παίξουν το όργανο του για το λόγο που ανέφερες. Πιθανότατα οι πιο πολλοί όντως να μην μπορούσαν.

Δε θυμάμαι πού ακριβώς το διάβασα/άκουσα, αλλά πράγματι τους τύπου Μάρκου θυμάμαι να αναφέρει, και ίσως και τον ίδιο τον Μάρκο.

Ένας μουσικός με το υπόβαθρο του Τούντα δεν εκπλήσσομαι που μπορεί να …συγκεράσει τα συγκερασμένα με τα ασυγκέραστα. Απλώς πιστεύω πολύ ισχυρά ότι εξίσου μπορεί κι ένας μουσικός χωρίς αυτό το υπόβαθρο.

Μπορεί ο πραγματικός πυρήνας της αφήγησης να είναι ότι ο Γιοβάν Τσαούσης έπαιζε κάποιον περίεργο μακαμίστικο σκοπό με απρόβλεπτα γυρίσματα, ή ένα δύσκολο ταξίμι, και κάποιος είπε “ρε παιδί μου τι παίζει αυτός ο άνθρωπος, πού να τον ακολουθήσω”. Ή ότι κάποιος Μάρκος του είπε “ρε τι περίεργο μπουζούκι είναι αυτό, να το δοκιμάσω λίγο;”, και πήγε να παίξει και δεν έβγαζε άκρη με τους μικροδιαστηματικούς μπερντέδες. Κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Και όχι ότι πραγματικά σκάλωνε κανείς για μόνο το λόγο ότι έπαιζε ασυγκέραστα ο ίδιος.

Άλλωστε την αφήγηση την εντάσσω στο χώρο των κειμένων που μιλούσαν με μυστηριώδη και θαυμαστό τρόπο για έννοιες άγνωστες στους συντάκτες όπως το ντουζένι, το μακάμι, η σχέση δρόμων και βυζαντινής μουσικής, και όλο αυτό το οριενταλίστικο παραμύθι που αργότερα ξεδιαλύθηκε.

Είναι από μια μαρτυρία-μπούρδα του Στελλάκη στο βιβλίο του Κ. Χατζηδουλή “Ρεμπέτικη Ιστορία 1: Περπινιάδης, Γενίτσαρης, Μάθεσης, Λελάκης”, εκδόσεις Νεφέλη. Πώς σου διέφυγε ρε σεντονιάρη;!:044:

“…O Γιοβάν Τσαούς ήξερε όλους τους δρόμους. Τους δρόμους όλους τους ξέρουν μόνο αυτοί που παίζουν κανονάκι, γι αυτό και ο Τσαούς είχε στο μπουζούκι του ταστιέρα από κανονάκι. Όποιος έπιασε αυτό το μπουζούκι για να παίξει, το παράτησε αμέσως. Κανείς δεν μπορούσε να παίξει. Μια φορά το πήρε στα χέρια του ο Μάρκος ο Βαμβακάρης, αλλά γρήγορα το παράτησε. Aλλά τί να παίξει ο Μάρκος από το μπουζούκι του Γιοβάν Τσαούς; Αυτός δεν μπορούσε να παίξει το δικό του και θα έπαιζε εκείνο, που ήταν αλλόκοτο;…”

Είχα πάντα την απορία: ήταν τελικά υπαρκτό πρόσωπο αυτός ο Κικίδης (ο κραγμένος ως αούτης); Τον θεωρούσα…ψευδώνυμο στις ετικέττες των δίσκων λόγω δικαιωμάτων κ.τ.λ…

Πίκινε κατά πάασ πιθανότητα ήταν, γιατί και γω ακούω δύο όργανα. Αφού μάλιστα στο ΓΙοβάν Τσαούς το ένα (ε μάλλον ο Κικίδης!) κάνει και λάθος στο τέλος και το άλλο συνεχίζει. Νομίζω είναι σε αυτό. Πέπε σου απάντησε στο ερώτημα ο Πίκινος με την παράθεση του Στελλάκη. Η αλήθεια είναι (ως συνήθως) στη μέση. Οι φήμες βγήκαν και λόγω του μπουζουκιού του και λόγω του ότι ήταν γνωστός σαν μουσικός με πολύ μεγάλο γνωστικό υπόβαθρο. Κοίτα και γω πιστεύω ότι μπορεί ένας συγκερασμένος να συνοδεύσει τον ασυγκέραστο (μιλάω για τότε) αλλά είναι κατά περίπιτωση και δεν μπορεί να υπάρχει κανόνας. Είναι και θέμα αυτιού και θέμα ταλέντου και θέμα δεξιοτεχνίας.

Μπράβο Πίκινε αυτό είναι, αναγνωρίζω το κείμενο.

:109:
[i]

[/i]

Παρεξήγησα λίγο. Δεν είναι τόσο τερατολογική η αφήγηση: το να μην μπορεί να παίξει άλλος αυτό το όργανο είναι φυσιολογικό. Υπερβολικό θα ήταν να μην μπορεί να το συνοδέψει με το δικό του όργανο.[i]

[/i]

Τι καφρίλα είναι αυτό το σχόλιο!!!

Πεπε γενικά ήταν λίγο ξινά τα σχόλια του Στελλάκη σε κάποιους συναδέλφους του.
Παρ’ολ’αυτά τιτάνας!

Καλησπέρα παιδιά. Αυτή είναι η πρώτη φόρα που γράφω στην παρέα σας,και θα ήθελα τη γνώμη σας για κάποια ντουζένια που έχω βγάλει. παράδειγμα το συριανό ντουζένι.http://www.youtube.com/watch?v=oMHie5Q66Sg

1 «Μου αρέσει»

Μπράβο στον μάστορα,ωραία πενιά βάζε ότι έχεις αβέρτα κουβέρτα και όλοι εμείς σακουλέ την μπουρού και την μπουρού τσουβάλα.
Καλωσήρθες στην παρέα και καλά παιξίματα απόκρυφα και μυστικιστικά…

Τα παλαιοτερα χρονια χρησιμοποιουσαν αντιστοιχες εκφρασεις οι ανθρωποι του υποκοσμου και του περιθωριου.
Συνηθως στον Πειραια και στις γυρω συνοικιες.
Εν ετει 2013 και ενω υποτιθεται οτι εχουμε καποια μορφωση και καποια παιδεια ,το θεωρω ακομψο και μη αποδεκτο να ακουγονται.
Αν θες,δεν ταιριαζουν και με το υφος του ρεμπετικου.

Συναχη,συνεχισε με τα ντουζενια.
Τα πας πολυ καλα και αποτι φαινεται εχεις πιασει το νοημα.

Για σου φίλε μου elias, εγώ αυτά τα άκουγα από τους παπούδες μου που ήταν άνθρωποι λεβέντες οικογενοιάρχες πρόσφιγγες και σε τέχνες βαριές που για τις κάνουν σήμερα οι έχοντες μόρφωση και παιδεία θα παθαίνανε καρδιακό + εγκεφαλικό+σχιζοφρένοια.
ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΏΜΗ λοιπόν για το φέρσιμο μου,αλλά να σου πω κάτι ,δεν γλέπω ρε συνάνθρωπε παιδεία και μόρφωση παρά σαμπάνιες και στριγκάκια στην Νήσο των ανέμων, και εδώ στην Αθήνα που βράζω και εγώ σαν την ψαρόκολλα βλέπω στις καφετέριες και στα μπαράκια,μάτσα τους τζιτζιφιόγκους(μισοί του καφέ μισοί του οινοπνεύματος) αιώνόβιους φητητές να μην ξέρουν γιατί υπάρχουν και επίσης να μην ξέρουν τα βασικά εργαλεία που είναι για θάψιμο και για σκάψιμο (αν και για θάψιμο ξέρουν).
Οσο για παιδεία άλλο τίποτα αι φουν αι παντ ΑΕΙ ΡΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙ (ΝΑ ΟΥΜΑΙ-ΝΑ ΟΥΜΑΙ ΠΟΥ ΈΛΕΓΕ ΚΑΙ Ο ΜΠΕΟΥΛΑΣ).
ΟΙ ορθοί-καλοί επιστήμονες φεύγουνε από ΕΛΛΑΔΑ αυτό είναι η αλήθεια αυτοί έχουν παιδεία.
Κάτι προτελευτέο πλάκα έκανα αγαπητέ, και να ξέρεις ,οι σημερινοί άνθρωποι του υποκόσμου(και της επιστήμης άνευ σκέψης) μας κατασπαράζουν στην κυριολεξία,και έχουν ονόματα με ένοιες παλιές (σαμάρι,στουρνάρι) ΑΛΙΜΟΝΟ ΜΑΣ.
Τελευτέο, τον Συνάχη τον γνωρίζω αναμένεται εκπλήξεις.

1 «Μου αρέσει»

Γιαυτο εγραψα <<ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ>>
Πιο μαλθακοι ειμαστε απο τους παλιους.
Ποιο νησι των ανεμων;
Το νησι των ξεδιαντροπων θες να πεις.
Μα τι να κανουν και οι νεοι;
Το ποσοσστο ανεργιας ειναι τεραστιο.
Υπαρχουν και οι καλοι επιστημονες που περιμενουν ,δεν αφηνουν την πατριδα τους.
Η πατριδα τους εχει αφησει.

Σαμαρι,στουρναρι.
Πανω απο 100% συμφωνω μαζι σου.:088:

Και εγώ είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ σύμφωνος μαζί σου φίλε Elias,καλή συνέχεια και να βοηθάμε όσο μπορούμε με ότι μπορούμε και άμα μπορούμε
τους συνανθρώπους μας και πάνω από όλα άμα πέφτουμε να μάθουμε να σηκονόμαστε ταχέως,γιατί έχουμε πόλεμο εσωτερικό και εξωτερικό.
Δεν ξέρω εάν θα φτιάξουν τα πράγματα και εάν είναι συνομωσία η εξώντοσή του Ελληνισμού(στην παιδεία το πετύχανε KISINGER 1973-4)ΑΝΤΕ ΡΕ ΣΥΝΑΧΗ ΞΗΓΗΣΟΥ ΚΑΜΙΑ ΠΕΝΙΑ

1 «Μου αρέσει»

Καταρχην θέλω να; σας ευχαριστίσω για τα καλα σας λόγια οπως επισης και τον Ευριπίδη που ξεκινησε αυτο το θεμα με το παίξιμο των ντουζενιων. εδω θα ακούσετε το καραντουζενι σε δικο μου ρυθμο,τοσο απλο αλλα πιστέυω τοσο ομορφο.http://www.youtube.com/watch?v=ofCw8cQEsbY

1 «Μου αρέσει»

μια παρένθεση. οταν λεω δικό μου ριθμό εννοω οτι εχω επιρεαστεί απο τον Στέλιο Κυρομιτη στο ηχιτικό απόσπασμα που παιζει καραντουζενι.

1 «Μου αρέσει»

Αυξάνονται και πληθύνονται οι ντουζενιάρηδες.Ομορφα!!