Τραγούδια σε ντουζένια

να’ σαι καλα…

Mπράβο που το συνεχίζεις. Και επίσης μια παράκληση. Δώστε και άλλοι που τα παίζετε κάτι ρε παιδιά!Να το διατηρήσουμε έστω έτσι

Ντουζένι μι μπεμόλ από το Στέλιο Βαμβακάρη

//youtu.be/PgLNbBygJo4

1 «Μου αρέσει»

Γεια σας κυριοι.ενα κουρδισμα ακομα ρε ντο φα,το οποιο δεν γνωρίζω αν υπαρχει,και θα ηθελα τις γνώμες σας.μια μερα που πειραματιζόμουν με τα ντουζενια έβγαλα και αυτο. εδω παιζω του Μάρκου το εφουμαραμ ενα βραδυ απο τον τονο φα. https://www.youtube.com/watch?v=N7smGMipDdA Στο τελος του βίντεο ακουγεται και επιφώνημα απο το αδερφάκι μου. καλη ακρόαση.

Ατσιγγάνα σε ΡΕ ΣΙ ύφεση ΣΙ ύφεση ,κατά τις οδηγίες του Σταύρου…
http://www.youtube.com/watch?v=W7HNl_e_Trw&feature=youtu.be

στο αλλο βιντεο που παιζεις τον θερμαστη σε τι κουρδισμα ειναι?

Πάλι ΡΕ ΣΙ ύφ, ΣΙ ύφ…

Μήνυμα από τη συντονιστική ομάδα:

Η ενδιαφέρουσα συζήτηση που προέκυψε για τα άγνωστα στιχάκια του τραγουδιού “Ο θερμαστής” μεταφέρθηκε σε παλαιότερη, σχετική συζήτηση (μήνυμα #29 και μετά).
Εδώ συνεχίζουμε τις πολύ καλές δημοσιεύσεις με παιξίματα σε ντουζένια.
Ευχαριστούμε

Πιτσιρίκος Μάγκας-Μι καραντουζένι (Στέλιος Βαμβακάρης)

Καλή χρονιά σε όλους!

1 «Μου αρέσει»

ειναι καλα στην υγεια του;

Στρίβε λόγια σε Ρε-Λα-σολ σε τονικότητα σολ…

ωραίος και πάλι! τη μεσαία πώς και την άφησες λα; περίμενα να την χρησιμοποιήσεις στο μέρος που μπαίνει ρε ματζόρε, αλλά δεν το άκουσα μόνη της εκεί.
και για να σου πω ρε μήτσο… εμείς οι κιθαρίστες, κλέφτες θα γίνουμε; το κομμάτι θέλει κιθάρα σε σολ ανοιχτό (ρε σολ μπάσα).

Νίκο, ευτυχώς κάποιες εφημερίες είναι βαρετές και έχω χρόνο για δοκιμές.
Το δοκίμασα και σε ρε - σολ-σολ, αλλά με δυσκόλευε.
Έτσι κι αλλιώς ο σκοπός ήταν να διαπιστώσω την (αυτονόητη) αλλαγή του ύφους…
Τελικά έχει ενδιαφέρον!

Τα ματόκλαδά σου λάμπουν σε ντουζένι ρεσισολ

//youtu.be/tUSHLO3xCyI

Καλή ακρόαση

1 «Μου αρέσει»

Μπράβο basila ωραίος!!! Αν και νομίζω ότι ο Μάρκος το παίζει από ΡΕ ΣΟΛ ΣΟΛ.

Για σας λεβέντες μου ντουζενιαρηδες μου.
και ένα έχω να σας πω…

Ντουζενιαρηδες σε όλο τον ντουνιά ενωθείτε
πιάστε μπουζούκι μπαγλαμά
και να σπάσουμε και τον νταλκά
που έχει μέσα οι κάρδια….

Για σου και σαι σένα. Μάγκα μου βασηλα παιχταρά….

Και οπός έλεγε ο αείμνηστος βαγκελης Παπάζογλου.

απανωτούς μάγκες μου….

ΑΘΑΝΑΤΟΣ… κιόλας

Πόσο σίγουρος είσαι;
Το δοκίμασα σε ανοιχτό σολ αλλά δε μου είπε τίποτα. Τόσο ο ήχος του οργάνου όσο και οι κινήσεις των χεριών δεν έχουν κάτι το ιδιαίτερο να δώσουν. Από την άλλη ο ήχος του μπουζουκιού του Μάρκου έχει αυτή την ιδιαίτερη χροιά που δίνει το κούρδισμα. Δοκίμασέ το στο ρεσισολ να δεις τι ωραία που ξεδιπλώνεται. Δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά, στην αποκρυπτογράφηση δεν είμαι και πολύ καλός.

Το είχα βγάλει από ΡΕ ΣΟΛ ΣΟΛ και μου είχε κάτσει καλά στα χέρια γιαυτό έγραψα αν και νομίζω. πάντως και στα δυο ντουζενια ακούγεται πολύ καλά. Μπράβο σου για την ερεύνα που κάνεις,συνέχισε έτσι δυνατά και εμείς μαζί σου!

Στο αγαπημενο μου μπαγλαμαδακι, ελπιζω να σας αρεσει

6 «Μου αρέσει»

Ρε παιδια, ειδα οτι σημερα εχω επετειο και με το φορουμ.
χαχαχαχα ναστε καλα για την πιο ωραια σελιδα στο ιντερνετ ρε. Χρονια ολοκληρα διαβαζω τις φοβερες συζητησεις εδω. Σχολειο για το ρεμπετικο τραγουδι κανονικα

3 «Μου αρέσει»