Τραγούδια απο ταβέρνα Σκάλα του Μιλάνου

ρε παιδιά έχω περιπλανηθει στα δρομάκια του web ψάχνοντας το “Μια σιδερένια κλειδαριά” του Μητσάκη. 1952. Από ότι διάβασα κάνει δεύτερη ο Ι. Τζιβάνης
Κάπου το είδα στη λίστα. “42. Μια σιδερενια κλειδαρια του ΜΗΤΣΑΚΗ με το ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗ”, 1952 Μπορώ να το ΜP3ισω? Σε ποιο σύνδεσμο? Και τα άλλα είναι πολύ ωραία. Δε θα έλεγα όχι.
Και ότι μπορώ να κάνω κλι εγώ στην παρέα.
:230:

Από συντονιστή: Φίλε μου καλώς όρισες στην παρέα μας, στην οποία απαγορεύεται η διακίνηση αρχείων.

Καμία απαίτηση γι αυτό. To link για τον τίτλο το βρήκα από το Google και με οδήγησε εδω. Αν Γνωρίζεται σε ποιο δίσκο υπαρχει να πάω να το αγοράσω. Αν όχι ευχαριστώ για το χρόνο σας και ας διαφυλάξουμε μαζι τη διακίνηση της κουλτούρας μας.
Με εκτίμηση.

Τα τραγούδια που δεν έχουν βρεθεί απο τη σκάλα είναι τα παρακάτω. (Αυτα που έχουν βρεθεί ειναι ανεβασμενα στο sealabs που εχει την αδεια απο την ΑΕΠΙ)

  1. Χήρες (Από επιθεώρηση του 1910-20)
  2. Σαν σε δω θα κάνω μπαμ (είσαι η πιο όμορφη κοπέλα στου καρσιλαμά την τρέλα )
  3. Δε με θέλεις μια δε σε θέλω δύο
  4. Ο καρπαζοεισπράκτορας (Χαλουλάκος με τον Στράτο γύρω στο 55-56) ή
    Ο ΚΑΡΠΑΖΟΕΙΣΠΡΑΚΤΟΡΑΣ (ΜΠΑΚΑΛΗ) - ΣΡΑΤΟΣ, ΚΑΛΦΟΠΟΥΛΟΥ, ΤΑΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ ( δε ξερω ποιο απο τα δύο είναι)
  5. Είσαι κουκλί (Ελαφρό με τον Πολυμέρη το 37, υπάρχει στη βάση της κιθάρας στα παλια τραγούδια μονο πληροφορίες όμως)
  6. Γαρούφω γύφτισσα και μάγισσα
  7. Ένας διαβάτης πέρασε (Γαβαλάς μετά το 60)
  8. Δεν ντρέπομαι μες τη ζωή κανένα (Μπιθικώτσης γύρω στο 70. Μάλλον δικό του)
  9. Η ζωή αρχίζει από τα 40
  10. Βόλο Λάρισα Καρδίτσα (Όχι το βόλτα στην Ελλάδα του Τσιτσάνη)

Αν εχετε για καποιο περισσότερες ή σωστότερες πληροφορίες…
Η αν μπορείτε να τα ανεβασετε και στο sealabs, που δεν υπάρχει πρόβλημα νομιμότητας… :088:

Μια που το ξανανοιξαμε ενα που ελεγε

Μια πυρκαγια με ζωνει αχ δε μπορω
τετοια φωτια δε σβηνει με το νερο/καιρο

ποιο ειναι;

To θυμαμαι . Πολυ ωραίο τσιφτετελι.
Η το εχω βρει ή το ξεχασα να το βάλω στη λιστα…

Θα επανέλθω μολις δω τι γινεται… :slight_smile:

τελικά το εχω.
Δε ξερω λεπτομέρειες
το έχω σαν ¨Τετοια φωτια δε σβηνει" αλλα το εχω μαλλον μετατρεψει απο κασετα και το εχω ονομασει οπως μου ηρθε…
Οι παλαιότεροι θα μας πουνε…
Η φωνή μοιάζει με Καζαντζίδη