Τραγουδιστές του ρεμπέτικου

Θέλω ο καθένας σας να μου κάνει μια πεντάδα από αυτούς που εσείς θεωρήτε τους καλύτερους τραγουδιστές του ρεμπέτικου, είτε προπολεμικά είτε μεταπολεμικά.Η σειρά δεν μας ενδιαφέρει.

Αρκούμαι να πω ότι αυτό τον καιρό ο αγαπημένος μου είναι ο Χατζηχρήστος.
Την προηγούμενη βδομάδα ήταν ο Μπαξεβάνης, και μάλλον την επόμενη θα είναι ο Ιωαννίδης.
Από γυναίκες, τω καιρώ ετούτω, με διαφορά η Παπαγκίκα.
Την επόμενη βδομάδα με βλέπω για Νίνου.

Εμένα αυτό τον καιρό είναι ο Νταλγκάς και ο Κασιμάτης.Και από γυναίκες η Ρένα Στάμου και η Ρόζα.

Συμφωνώ για τον Νταλγκά. Προσθέτω τον “Τεμπέλη” και τον Δημήτρη Τσαουσάκη.

Χασκήλ, Μπέλλου, Νίνου, Ρίτα, Ρόζα, Στάμου.

Τσαουσάκης, Στράτος, Χατζηχρήστος, Καρίπης, Νταλγκάς. (+Καζαντζίδης)

Κατσαρος, Νταλκγάς,Στελλάκης, Χατζηχρήστος,Στράτος
Παπαγκίκα ,Αμπατζή,Μπελλου, Γεωργακοπούλου ,Μηττάκη:102:

Στράτος,Νταλγκάς,Στελλάκης,Κάβουρας,Ρούκουνας,(Ευγενικός)

Ρίτα,Ρόζα,Παπαγκίκα,Στάμου,Χασκήλ,(Μπέλλου)

Κι εγώ περίμενα να βάλεις πρώτη την Μπέλλου. :019:

Στελλάκης, Κάβουρας, Τσαουσάκης, Παγιουμτζής, Παπαϊωάννου

Γεωργακοπούλου, Χασκήλ, Νίνου, Ρίτα, Νταίζυ

για τις γυναίκες είναι πολύ δύσκολο…

Δηλαδή ρε μάγκες σε κανέναν δεν αρέσει ο Μάρκος; :092:

Είναι ωλ τάιμ κλάσσικ και εκτός συναγωνισμού. :089:

Πρόσφατα, είχε προταθεί να γίνει ψηφοφορία για το ρεμπέτη στιχουργό, συνθέτη και τραγουδιστή της αρεσκείας μας.
Μάλιστα και με τεκμηρίωση της προτίμησής μας.

Το ξεχάσαμε μάλλον…


Η δική μου προτίμηση:
Μάρκος, Στελάρας, Στράτος, Μπέλλου, Ρούκουνας, Τσιτσάνης.

Μάρκος, Πρόδρομος, Παγιουμτζής, Τσιτσάνης, Στελάρας, Ιορδάνης (ναι Ιορδάνης!). Τέλος. Με αυτή τη σειρά.

Δεν το ξέχασα. Απλά δεν έχω χρόνο ούτε να το σκεφτώ.
Εγώ το ανέλαβα και θα το τελειώσω. Μάλλον μετά το 15-Αυγουστο.

:088::088::088:Γειά σου ρε Κώστα!!!

(η υπογράμισης δικιά μου)

Φυσικά μας αρέσει ο Μάρκος ! Μάλιστα θα έβαζα με τη σειρά (για την συγκεκριμένη κατηγορία) Μάρκος, Κερομύτης, Τσομίδης, Κορακάκης, Luis Armstrong !

Στρατος, Στελλακης, Καλυβοπουλος, Νταλγκας, Κηρομυτης. Με τυχαια σειρα εκτος απ τον Στρατο που δεν μπορει να εχει αλλη θεση εκτος απ την πρωτη.

Τι να γράψεις τώρα; Καμιά πενηνταριά (τουλάχιστον) ονόματα; Γιατί πώς για παράδειγμα να γράψεις π.χ. τον Σοφρωνίου και ν’ αφήσεις απέξω π.χ. τον Καρίπη; Ή αργότερα να γράψεις π.χ. τον Κυριαζή και ν’ αφήσεις απέξω π.χ. τον Τζουανάκο;
Αν πάλι μου βάλεις ένα πιστόλι στον κρόταφο και μου πεις: “Διάλεξε έναν μόνο”, τότε θα σου πω: “Στράτος”. Κι αμέσως μετά θα συμπληρώσω ότι “η μεγαλύτερη φωνή που πέρασε ποτέ ήταν ο Νταλγκάς”.
Οπότε δεν τη γλιτώνω την πιστολιά.

ΥΓ. Καραγιώργο, το “τεστ Ρούκουνα” είναι ανακάλυψη της παρέας μας. Κι όμως, τόσοι από την παρέα παντρευτήκαμε, αλλά κανείς δεν τόλμησε να το κάνει.

Εμένα πάντως μου το σύστησε ο αδμίν ως αλάνθαστο κριτήριο (αφού κατέβασε πρώτα ένα λίτρο λευκό). :019:

Αϊντε και τα δικά μου:

Μαρίκα Πολίτισσα, Γρηγόρης Ασίκης, Νταλγκάς, Κάβουρας, κενό.

(Επειδή πρέπει, λέει, να καταχωρούμε κατά σειρά προτεραιότητας. Ε, τι σκ… μελισματικό όργανο παίζω…)