Τρίχορδο για ρεμπέτικα ή για λαϊκά;

Πρόσφατα ένας μπουζουξής με περγαμηνές (συνεργασίες ,δισκογραφίες κλπ) χαρακτήρισε ένα τρίχορδο μπουζούκι αστέρι για ρεμπέτικα άλλα όχι για τα λαϊκά του 60.Επείδη κυκλοφορούν πολλοί παίκτες στο φόρουμ, ρωτάω αν πιστεύετε ότι ισχύει κάτι τέτοιο για ένα τρίχορδο ή όχι;

Η απάντηση είναι μία: Χα, χα, χα !

(και μετά παραθέτεις λίστα με τα τρίχορδα που έχουν πάιξει λαϊκά, ανεπανάληπτα)

Ίσως να εννοεί ότι εάν το τρίχορδο έρχεται προς το πρίμο τότε ίσως να ταιριάζει καλλίτερα για τα ρεμπέτικα ενώ αν είναι μπάσο να κάνει περισσότερο για άλλη κατηγορία τραγουδιών.

Ο μπουζουξής αυτός είναι φανατικός τρίχορδος και το όργανο μάλλον μπασομεσαίο χωρίς όμως να υστερούν και τα πρίμα του.

Δηλαδή τα λαϊκά του ‘60, που στη μεγάλη τους πλειοψηφία παίχτηκαν από τον τρίχορδο Κώστα Παπαδόπουλο, ακούγονται άσχημα;
Να δω τι άλλο θ’ ακούσουμε…

Απότι κατάλαβα, δεν είπε ο άνθρωπος ότι το τρίχορδο είναι μόνο για λαικά του 60 ή μόνο για ρεμπέτικα, αλλά ότι με το συγκεκριμένο τρίχορδο που είχε στα χέρια του θα του άρεσε καλλίτερα να παίζει ρεμπέτικα και όχι λαϊκά του 60

η γνωμη μου ειναι πως τα ρεμπετικα πρεπει να παιζονται αποκλειστικα απο τριχορδα τα οποια να πλησιαζουν σε ηχοχρωμα τον αυθεντικο ηχο του ρεμπετικου σχηματος
τωρα για τα λαικα τραγουδια του 60 αλλα και τα μεταγενεστερα μπορουν να παιχτοτν και απο τριχορδα και απο τετραχορδα
οταν ομως ακουω ρεμπετικα με λαικοποπ μπουζουκια ειναι σαν να ακουω μπετοβεν παιγμενο με κατσαρολια

Ας μας εξηγήσει ο ipt γιατί και εγώ νομίζω πως ο συνομιλητής του εννούσε το συγκεκριμένο όργανο.

Εννοούσε το συγκεκριμένο όργανο .Μάλλον εγώ ήμουν ασαφής.Η απορία μου έγκειται στο πως ένα τρίχορδο είναι αστέρι για το ρεμπέτικο και δεν κάνει για λαικα.

Pes tou na ta paiksei me mantolino ta laika na min exoume pareksigiseis.
O Alex pio panw edwse tin swsti apantisi.

ipt, τώρα είσαι σαφής. Όπως πολύ καλά ξέρεις, κάθε όργανο έχει το δικό του ηχόχρωμα. Όταν πριν πολλά χρόνια εξηγούσα στον Παναγιώτη Καφετζόπουλο ότι θέλω ένα μπουζούκι που πρώτον, να βροντάει (είχα πικράν πείραν από το προηγούμενο που σε ταβέρνα με πάνω από δέκα πελάτες δεν άκουγες τίποτα) και δεύτερον, να μπορεί να παίζει και πειραιώτικα και μικρασιάτικα (δεν έπαιζα πολίτικο λαούτο τότε). Η απάντησή του ήταν: το να βροντάει άστο σε μένα. Για το δεύτερο, μου πρότεινε θηλυκωτή ροζέτα που όταν την αφαιρείς, ο ήχος θα γίνεται “πειραιώτικος” και όταν τη φοράς, “μικρασιάτικος”. Έτσι λοιπόν και το συγκεκριμένο όργανο, το ηχόχρωμά του είναι (κατά τον συνομιλητή σου) κατάλληλο για τα μέν, ακατάλληλο για τα δέ. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι αν φορέσει ροζέτα θα παίζει και λαϊκά !!

θηλυκωτή ροζέτα.Θα ήθελα να το δω έστω και σε φωτο.Γενικά τον Καφεζόπουλο τον έχω σε μεγάκη εκτίμηση.

μεγάλη αντι μεγάκη

Ανάθεμα κι αν κατάλαβα, ανάθεμα κι αν κατάλαβε κανείς σε τι απάντησα!

Stin mousiki den yparxoune kanonismoi opws sto podosfairo, p.x.,ta panta(mousika eidi) mporoun eleythera na paixtoun me ta panta(organa).
Epeidi exoun yperisxysei oi paradoseis kai oi paradosiakoi tropoi ektelesewn sti mousiki,ginetai kata kanona prospatheia na diatirithei kati tetoio stis epanekteleseis,apla gia na exei to yfos tou paradosiakou tropou.Epi toutou symfwnisa kai me ton Alex (kai synepws kai me ton Ari)parapanw.
Den simainei omws oti egw i eseis den epitrepetai na paiksoume rembetika me tetraxorda i me katsarolia (o,ti diathetoume telos pantwn)i laika tou 60 i simerina me…violontselo. Sigoura to apotelesma tha einai prototypo kai ypokeimeniko,omws den tha ypopesoume se penalty magkes mou.Ektos an o diaititis einai poulimenos

Εγώ προσωπικά πιστεύω πως ρεμπέτικο χωρίς τρίχορδο ίσον βρακί χωρίς λάστιχο.

ΥΓ - Έλεος… και αυτογκόλ οι Πορτογάλοι…

Εννοείται ότι το παραπάνω μήνυμα αναφέρεται στο “δίλημμα” τρίχορδο/τετράχορδο.

Αποψή μου, παίδες: ένα είναι το μπουζούκι ή για ρεμπέτικα ή για λαϊκα τραγουδια: ΤΡΙΧΟΡΔΟ.
Αλλο το ηχόχρωμα αυτού του οργάνου, που μπορεί να αναδειξει ακόμα και ένα απλό , άοσμο τραγούδι σε μεγαλείο!.
Τα τετρά…θυρα είναι για τα καταστήματα της Εθνικής οδού: εκεί ο άσμας (!) εκτελείται κανονικά με τετράπορτο.

Ταπεινή μου άποψη, δηλαδή…
Γιάννης.

Kapote pigane dyo diafwnountes ston Nastrentin Xotza na tous lysei tis diafores,mias kai eitane sofos.Tou eipe o prwtos tin apopsi tou,kai o Xotzas apefanthike: “Xmmm…exeis dikio”. Mainomenos o deyteros tou leei tin diki tou,entelws antitheti apopsi kai pali o Xotzas leei ston deytero “Diko exeis”. Epemvainei enas pareyriskomenos kai leei ston Xotza:“Den einai dynaton na exoun kai oi dyo dikio,afou lene akrivws ta antitheta pragmata”.Tote gyrizei pros ton trito pou petaxtike kai tou leei:“Kai sy dikio exeis !”

…Kai sy dikio exeis file mou Gianni…

παιδια νομίζω τελικά ότι το τρίχορδο είναι το μόνο μπουζούκι. Κι άμα κανείς ξέρει να παίζει μαλλον θα τον ξετρελάνει. Πάιζω 4χορχο σχεδον 20 χρόνια και τελικά ευτυχώς έβαλα μυαλό και παρείγειλα τριχορδο , ποτε δεν ειναι αργά για να βάλει μυαλό κάποιος . Άντε υς υγείαν…

1 «Μου αρέσει»