Τρίζει το τζουραδάκι

γειά και χαρά πρώτο ποστ εδώ (ωραίο μέρος) οπότε καλως σας βρήκα!

πριν σκάσω την ερώτηξη να τονίσω ότι δηλώνω (γενικά) ψιλοάσχετος οπότε κάθε είδους απάντηση θα εκτιμηθεί.

πήρα ένα τζουρά πριν κάννα μήνα, απ’τους φτηνούς του ματσικα. τις τελευταίες μέρες παίζει ένα ενοχλητικό τρίξιμο στο πρώτο τάστο, ιδίως στην ψηλή ρε αλλά και στις άλλες 2 χορδές.

συν τοις άλλοις (επίσης τις τελευταίες μέρες) οι χορδές ξεκουρδίζονται αρκετά ευκολότερα κ προκειμένου να τις κουρδίσω σωστά μου φαίνεται ότι είναι υπερβολικά στην τσίτα.

όλα αυτά θα σιάξουν άμα αλλάξω χορδές ή πρέπει να προσέξω κάτι επιπλέον?

αυτά για αρχή, σας ευχαριστώ προκατ για κάθε βοήθεια.

Γεια σου φίλε. Και σε μένα, που είναι ενός μήνα το μπουζούκι το ίδιο κάνει, με την διαφορά ότι δεν μου ξεκουρντίζεται. Αυτά είναι προβλήματα που βγαίνουν σε όλα τα καινούργια μπουζούκια. Άσε να περάσει λίγος καιρός, να βγάλει και όποια άλλα προβλήματα θα έχει (έτσι γίνεται συνήθως), και μετά πήγαινέ το για σέρβις στον μάστορα. Μην ανησυχείς αυτά είναι συνηθισμένα προβλήματα που βγάζουν και τα καλά μπουζούκια

κατα πασα πιθανοτητα, να εχει κανει κοιλια η ταστιερα εαν βαλεις μια προσθηκη στο καβαλαρη να μην τριζει. αλλα καλυτερα να τον πας για σερβις γιατη αυτη τον φερνουν απο τα ταστα.

θα το ξαναπω βρες εναν τυπο που ξερει να χειριζετε σφήνες και σεσουάρ… :088:

σφήνες και σεσουάρ?! νο καπισι…:082:

θενκς για τις απαντήσεις σας. χωρίς να κάνω το παραμικρό πέρα απ’το να συνεχίζω να παίζω, τα τριξίματα εξαφανίστηκαν μέσα σε λίγες μέρες (φυσιολογικό;). η κατάσταση με τις χορδές όμως έχει γίνει ψιλοανυπόφορη, και για να μην ανοίγω νέο θρεντ ας πει κάποιος εδώ, μιας κ δεν έχω ξανααλλάξει χορδές στον τζουρα, τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω; πρέπει να ξεβιδώσω το μεταλικό καπάκι στη βάση του οργάνου? (δεν ψήνομαι να κάνω καμμια μλκια)
:112:

Δεν πρέπει να ξεβιδώσεις τίποτα !!!
επειδή είναι η πρώτη σου φορά, καλύτερα να σε βοηθήσει κάποιος που ξέρει από κοντά, ώστε να μην…διακορέψεις και το τζουραδάκι:089:…

Τσίφτη, Η σωστή αλλαγή χορδών είναι λίγο πολύπλοκη. Καλύτερα την πρώτη φορά να στο δείξει κάποιος.

Τώρα για τριξίματα κλπ απλά σχετικά πράγματα, μπορείς με ασφάλεια να:

  1. Βάλεις ένα μαρκαδόρο, απο τους σχετικά μεγάλους στο 12 τάστο. Καλύτερο θα ήταν να φτιάξεις (εμένα μου έχει φτιάξει ο οργανοποιός μου) ένα μικρό ξυλάκι που όταν έχει υγρασίες το βάζω στο 12 τάστο και μετά από μιά μέρα φεύγει το τρίξιμο μιά και τ’όργανο μου δεν έχει έρθει ακόμα.

  2. Με ασφάλεια επίσης, μπορείς αν ο κατασκευαστής σου συμφωνεί να βάλεις ένα καπλαμαδάκι στον καβαλάρη.

Όπως και νά’χει πάντα δείξτου τ’όργανο.

Φωτό από το ξυλάκι του 1 αν θέλεις μπορώ να σου ανεβάσω.

Επικίνδυνο!
Πρώτα-πρώτα πρέπει να δει ο μάστορας το είδος του σκεβρώματος.
Επειτα να σου πει (αν βοηθάει αυτός ο τρόπος) το σημείο που θα βάλεις το ξυλάκι. Το 12ο τάστο δεν είναι πανάκεια.
Τέλος… τι να πα να πει “από τους σχετικά μεγάλους”; Πόσο μεγάλους δηλαδή; Εναν πόντο διάμετρο, δύο πόντους, τρεις…; Η διαφορά στην τάση κάθε φορά είναι μεγάλη! Μην ξυπνήσει το παιδί το πρωί και περνάει δάκτυλο κάτω από τις χορδές! Καλύτερα να τρίζει.

Ναί λογικές παρατηρήσεις. Λοιπόν:

  1. Εμένα ο μάστορας μου είπε που να βάλω το σχετικό ξυλάκι,
  2. αν το χάσω να βάζω έναν χοντρό μαρκαδόρο.
  3. Ως προς το τάστο πρότεινε περίπου στο 12ο.

Τώρα με τις πολλές υγρασίες που το βάζω την επόμενη το τρίξιμο τέρμα! (ευτυχώς έρχονται βοριάδες)

Πάντως σίγουρα να δεί τ’όργανο ο μάστορας σου πριν…