Τουρκική Κλασική Μουσική

Senor συγχαρητήρια που ξετρύπωσες τέτοιο θησαυρό. Ευχαριστώ επίσης για την τεχνική βοήθεια που μου έδωσες. Είναι μια μουσική τόσο γνωστή μα και απόκοσμη συνάμα. Θα έλεγα άυλης φύσης. Κρίμα Νίκο που χασαμε τέτοια συναυλία, αν μπορούμε να το πούμε συναυλία. Εμένα για πάντρεμα μου φάνηκε περισσότερο. Το γεγονός δε ότι αντηχεί μέσα στην Αγία Ειρήνη του δίνει μία άλλη διάσταση. Τελικά οι ρίζες μας είναι πολύ πιο πολύπλοκες απ’ ότι μας μαθαίνουν στο σχολείο. Μουσικά μπορεί κανείς να το διαισθανθεί πολύ καλά. Μακάρι να υπήρχε? και στο youtube για να είναι πιο εύκολα προσβάσιμο.

Αν έχετε την ευκαιρία,βρείτε και ακούστε το δίσκο του Kudsi Erguner,Les Passions D’ Instanbul,που μαρτυρά μία μοναδική σύμπραξη ψαλτάδων χριστιανών και δερβίσιδων!
Tο Faille προκαλεί ανατρίχιασμα,ακούγεται σαν Αποκαλυπτικός μεταθανάτιος ρόγχος!
Να είστε καλά.

Καταπληκτικό! Μπράβο Senor, δεν το είχα ακούσει.

Διόνυσε, να ο συνδυασμός που έλεγες, Τη Υπερμάχω και νάι! Και ας έρχεται αργότερα, αφού τον ύμνο προτίμησαν να τον αφήσουν χωρίς οργανική σύμπραξη.

Πολύ καλή δουλειά, που χρειάστηκε και αρκετή τόλμη και από τις δύο πλευρές, δεν είναι εύκολο να ξεπεραστούν εθνοθρησκευτικά στερεότυπα αιώνων αν μη χιλιετιών… Αποδεικνύεται όμως ότι, αν τα δεί κανείς ως Τέχνη δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Το κλείσιμο, με σόλο νάι, πραγματικά συγκλονιστικό!