Τουμπελέκι

Sumfwnw se auto pou eipe twra o Stauros.As diagrafei kai to thema teleiwnei edw pisteuw.

Γιώργο μου,
Θα μιλήσω για μένα, γιατί δεν θέλω με τις απόψεις μου να υπεννοηθεί οτι εκφράζω και άλλους.
Με το να συνδέεις πρόσωπα με καταστάσεις αυτή τη στιγμή, χάνεις τα δίκια σου. Δημιουργείς εικόνες σε εμένα, για πράγματα που δεν γνωρίζω, δεν μπορώ να συσχετήσω και με βάζεις άθελά μου, σε ένα τριπάκι, να γίνω συνήγορος ή κατήγορος του Αρη, της Ιωάννας, του Κώστα, εσένα και δεν ξέρω ποιού άλλου…
Δεν είναι δίκαιο για μένα.

προς τους admins…
O Γιώργος έχει θιχτεί απο το post του Κώστα. Αν απο τα λεγόμενα του Γιώργου έχετε συμφωνήσει να κατέβει, κατεβάστε το, για να τελειώνει αυτή η ιστορία. Δεν υπάρχει κανένας λόγος, δυο σοβαροί άνθρωποι όπως ο Γιώργος και Κώστας, να εξευτελίζονται σε μια διαμάχη μεταξύ τους, που όλοι καταλαβαίνουμε οτι προέρχεται απο νεύρα που δεν βρίσκουν ουσιαστικά διέξοδο.

Μιλώ, πάντα φιλικά και πάντα με αγαθές προθέσεις για όλους.

Το φόρουμ είναι ένας χώρος ανταλλαγής ιδεών και λόγων… που όλοι όσοι συμμετέχουν οφείλουν να σέβονται τους κανόνες λειτουργίας των ανθρώπων που το έστησαν με μεράκι και αγάπη και φιλοξενούν όλους εμάς τους υπόλοιπους… ως λογικό επακόλουθο οφείλουμε να προσέχουμε το τι γράφουμε…

Κρύβει πίσω του μια ιστορία ετών και δεν μπορεί ο καθένας (ειδικά αν είναι μέλος 2-3 εβδομάδων) να γράφει θεωρώντας ότι μπορεί να πει ότι του 'ρχεται και δεν τρέχει και κάστανο… Μάλος σε κάνει η ποιότητα όσων γράφεις και όχι ο αριθμός των ποστ…

Η άποψη μου ότι όταν ένα θέμα παίρνει τέτοιες διαστάσεις τότε το πρόβλημα δεν είναι απλά ενός και μόνο ποστ αλλά θέμα με πιο πολλές πτυχές…

Θα πρότεινα στο μέλλον μιας και το φόρουμ δεν είναι μαγαζί αλλά απλά φιλοξενεί ένα χώρο αγγελιών όποιος πουλάει ή αγοράζει ένα προϊόν η μια υπηρεσία να μπορεί να στείλει ένα και μόνο ένα ποστ στη συγκεκριμένη ενότητα χωρίς τιμή φυσικά και οχι δεύτερο (για πολλούς λόγους, αν ενδιαφέρει η πρόταση τους διαχειριστές να τα πούμε με πμ)… λοιπές διευκρινήσεις της αγγελίας μόνο με πμ με απευθείας συνενόηση των ενδιαφερομένων… και οι κανόνες των αγγελιών να αναγράφονται πλέον με 20αρια bold και κόκκινα γράμματα στη συγκεκριμένη ενότητα…

Για το θέμα που διαδραματίζεται στις οθόνες μας θα ήθελα να διαγραφούν όλα τα μηνύματα μετά την ανακοίνωση του Γιώργου γιατί αυτά απλά δεν είναι το φόρουμ αλλά κάτι άλλο…δεν αξίζει τα γραπτά που πυροδότησαν αυτή την ένταση να φιλοξενούνται εδώ… άρση του μπαν του Γιώργου αν αυτός θέλει να συμμετέχει στο μέλλον ας το αποφασίσει ο ίδιος… Αν η άρση του μπαν δεν είναι εφικτή τότε να επιβληθεί αντίστοιχη ποινή σε όλους όσους ενεπλάκησαν και έγινε χαμός για υπάρχει δικαιοσύνη σε όλους… Διακαστής δεν είμαι αλλά η αδικία ή αν το πούμε αλλιώς η μονομερής αυστηρότητα με ενόχλησε…

Φιλικά Δημήτρης όποιος θέλει διευκρινήσεις των παραπάνω ας στείλει πμ…

Αντιγραφή από το http://www.e-sifnos.com

ΑΓΓΕΙΟΠΛΑΣΤΕΙΑ ΣΙΦΝΟΥ

Ιωάννης Β. Δεπάστας
2284033418
Αρτεμώνας

Ιωάννης Λεμπέσης
2284032010
Αρτεμώνας

Νικόλαος Ραβιόλος
2284033755
Αρτεμώνας

Αντώνης Ατσόνιος
2284071119
Βαθύ

Φλώρα και Μαρία Μάρκου
2284071116
Βαθύ

Γιώργος Ατσόνιος
6946224008
Διαβρούχα(Δρόμο Χερρονήσου)

Γεώργιος Εξυλζές
2284033044
Καμάρες

Αντώνιος Καλογήρου
2284031651
Καμάρες

Κατερίνα Καλογήρου
2284031683
Καμάρες

Γιάννης Ποδότας
2284032349
Καμάρες

Λάμπρος και Αντώνης Σκανδάλης
2284031828
Πέτση (Δρόμο Χερρονήσου)

Ιωάννης Αποστολίδης
2284071258
Πλατύς Γιαλός

Αλέξανδρος Λεμονής
2284071362
Πλατύς Γιαλός

Φρατζέσκος Λεμόνης
2284071203
Πλατύς Γιαλός

Κωσταντίνος Δεπάστας
2284033121
Χερρόνησος

Ιωάννης Ναρλής
2284033909
Κάτω Πετάλι

Τις φωτογραφίες που έταξα δεν τις ξέχασα απλά δεν έχω πια ψηφιακή και αδυνατώ. πρέπει να δανειστώ μια. Προσπάθησα με μια web camera αλλά η ανάλυση είναι άθλια οπότε θα επανέλθω με τα κατάλληλα μέσα μόλις μπορέσω.

Και μετα τα τοσα ασχετα και θλιβερα που προεκυψαν,να απαντησω οτι μπορει κανεις να επισκεφθει αγγειοπλαστες στα χωρια Μανταμαδος,Αγιασσος και Μεσοτοπος για τουμπερλεκια.

Με αρκετή καθυστέρηση ανεβάζω τις φωτογραφίες που έβγαλα με δανεική κάμερα. Αυτά τα δυο όργανα υπαρχουν στο σπίτι. Η στάμνα καθώς είπα έχει γίνει δώρο. Τα άλλα δυο τουμπελέκια κάπου βολοδέρνουν στα πατρικά μας σπίτια. Το μακρόστενο τουμπελέκι είναι και το πιο συνηθισμένο ηχητικά, θυμίζει τα αραβικά τα μεταλλικά αλλά είναι πρίμο. Το άλλο είναι αρκετά πιο μπάσο. Ενα άλλο που έχουμε με λίγο φαρδύτερο το πάνω μέρος αλλά με το ίδιο μήκος περίπου λαιμό με το κοντό (δεν υπάρχει φωτογραφία του) θυμίζει στον ήχο μπεντίρ.
Ενημερωτικά η κατασκευή έγινε χωρίς τη χρήση τροχού αλλά με την μέθοδο του μακαρονιού όπως λέγεται. Τα σχέδια έιναι σκαλιστά και χρωματίστικαν με φυσικά οξείδια.

Όμορφα οργανάκια. :110:Και επειδή έκανες σχεδόν πλήρη περιγραφή, πες μας και τι δέρμα χρησιμοποίησε για να τα ξέρουμε όλα.

Αγνώστου προελεύσεως. Τα δώσαμε και μας το πέρασε ένας τύπος με μαγαζί με μουσικά όργανα μετά από μια αποτυχημένη προσπάθεια δικιά μου.

:241:μια χαρά φαίνονται.να σε ρωτήσω φίλε μου…για να σου παραγγείλω ένα με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό φυσικά θα μου φτιάξει η γυναικά σου?
αν κατάλαβα καλά τα κατασκεύασε η γυναίκα σου…πες μου αν ειναι μια τιμη να το κανονισουμε.για τη στάμνα ενδιαφέρομαι κυρίως :102:

Μάγκες, παρακαλώ οι όποιες αγοραπωλησίες να διευθετηθούν κατ’ιδίαν.

ok…ζητω συγνωμη…δεν ηξερα…:112::016:

Δεν πουλάμε ρε παιδιά!
Αντιθέτως αγοράζω ελεύθερο χρόνο από όποιον πουλάει και μάλιστα τις μετρητοίς.

Σωστός! Αμα βρεις, κράτα και για μένα 2-3 κιλά. Πήξαμε!

Παρόμοιο αίτημα είχε τεθεί και παλιότερα. Ο ειδικός του Φόρουμ σε τέτοια θέματα, ΚΚ™, μας είχε δώσει τότε λύση - και μάλιστα δωρεάν (αλλά όπως όλα τα άλλα συννημένα, χάθηκαν με την αναβάθμιση της πλατφόρμας…).

Μήπως δανείζει κανείς? :085:

Ακριβώς αυτό!
Μόνο θα 'θελα δύο γυναικείες υπογραφές: Της διευθύντριάς μου και της γυναίκας μου…

Παιδιά, σας ευχαριστώ για τις όποιες πληροφορίες μου δώσατε σχετικά με τα πήλινα τουμπελέκια που ήθελα. Χάρηκα για την άμεση ανταπόκριση, αν και στενοχωρέθηκα με τα τελευταία γεγονότα, στα οποία και αποφάσισα να μείνω αμέτοχη, μιας και είμαι καινούρια εδώ.

Όσον αφορά τον ελεύθερο χρόνο, τελικά όποιος βρει τον τρόπο να εξοικονομήσει για τον εαυτό του λίγο, ας μου τον πει κι εμένα, γιατί τόσα χρόνια άκρη ακόμα δεν έχω βγάλει. :slight_smile: