Τοποθέτηση μαγνήτη

Καλησπέρα,θα ήθελα να ρωτήσω κάτι!Αγόρασα μαγνήτη για το μπουζουκάκι μου και θα τον περάσω μόνος μου(πιάνουν τα χέρια μου)!Η ερωτησή μου είναι για το βίσμα του μαγνήτη σε ποιό σημείο θα το βάλω?Να τρυπίσω στη μέση κάποιας ντούγιας ή υπάρχει κάποιο άλλο σημείο??

Φίλε Kavala26, δεν έχει τύχει να δω σε ντούγια τρυπημένο μπουζούκι. Επειδή με απασχόλησε και μένα παλιότερα το συγκεκριμένο θέμα, θα σου πρότεινα να δεις έτοιμα μπουζούκια με μαγνήτη, ή να ρωτήσεις κατασκευαστές πού ; τοποθετούν το μαγνήτη και γιατί; Έχω δει τρύπα στην κορυφή του σκάφους για παράδειγμα, επειδή δεν βολευόταν αλλιώς ο παίκτης ( τον ενοχλούσε το καλώδιο όταν έπαιζε καθιστός ). Αυτά και τα ξαναλέμε.

Στην κολάντζα, εκεί που καταλήγουν οι ντούγιες πίσω και τις καλύπτει ένα φαρδύ κομμάτι ξύλου. Σε εκείνο το μέρος είναι χοντρότερο το σκάφος.
Κάπου εκεί βρες ένα σημείο έτσι ώστε να μην ενοχλεί εξωτερικά το καλώδιο στο πόδι και στο χέρι σου όταν παίζεις.

Καλά μαστορέματα. :245:

Μένω κι εγώ στην Καβάλα και έχω βάλει αρκετούς μαγνήτες σε όργανα. Αν χρειαστείς
οποιαδήποτε βοήθεια πάρε τηλ. 2510 326330 πρωινές ώρες.