Το ωραιότερο κιθαρόνι του κόσμου

Εντάξει το θεμα του τίτλου είναι εντελώς υποκειμενικό … αλλα δείχνει πως αισθάνομαι…

:):090: :):090: :slight_smile: :090:

Ειναι το καινούριο μου απόκτημα. Κιθαρόνι χρονολογίας 1910-1920 (συμφωνα με ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες του ανθρώπου που μου το έδωσε) Δεν έχει ταμπελάκι εσωτερικα.

Ο ήχος του είναι παρα πολυ καλός. Οτι πρεπει για σολιστικο παιξιμο

αν υπάρχει καμια πληροφορία - ένδειξη ή οτιδήποτε άλλο νομίζετε…

Πανέμορφο καλορίζικο!

Θα έλεγα ότι μου θυμίζει περισσότερο ευρωπαΐκή παρά ελληνική (λόγω του καράολου και του χρώματος του μπράτσου), αλλά αυτό δεν είναι 100% σίγουρο και δεν σημαίνει κάτι.
Βγάλε μας και μια από πίσω, να φαίνεται και η ένωση μπράτσου με το σώμα και όλο το μπράστο για να δούμε εάν είναι το αυθεντικό.

Στις χορδές τί έχουν βάλει εκεί που ακουμπάνε στο τάστο του καβαλάρη, ταινία για τα τριξίματα;

Ρε μπαγάσα, ξύλινο ξεκουρδιστήρι; !!!

Αυτό θα πει πολυτέλεια!

Ο Καφετζόπουλος, τέτοιο κουρδιστήρι αντέγραψε ή έκανε πατέντα εξ αρχής;

με γειά!!! κοίτα να την αξιοποιήσεις τώρα!
την πήρες κατευθείαν από τον ιδιοκτήτη, ε; πολύ τυχερός! έχει παρεμβάσεις/κακοποιήσεις από παλιές “επισκευές”;
η απαρτιάν που έπεσε στα χέρια μου είχε προίκα ένα διαπασών που γράφει “870” αλλά στην πραγματικότητα είναι 217,5 (μια οκτάβα κάτω από το 435).
την περιμένουμε στην μάζωξη στις 31, να ξέρεις.

Πανέμορφο Γιώργο και με γεια σου. Να πω τώρα ότι ζηλεύω? Εσύ με καταλαβαίνεις. Κανόνισε να το ακούσουμε.

Καλησπερα.
Νίκο επισκευή εχει γίνει. Εχει μέσα μικρά κομματάκια ξύλου (τετραγωνα 1Χ1 ) για ενίσχυση σε ρογμές.
Οχι κακοτεχνίες όμως. Την πηρα απο ebay απο εξωτερικό.
Αλλα δεν ηξερε ο πωλητης λεπτομερειες (ο οποίος είχε ελληνικό όνομα! ).
Μου είπε για χρονολογια 1910-1920 αλλα χωρίς να το τεκμηριώσει… (ανταλλάξαμε δυο τρια μηνυματα πριν την αγοράσω)

Λουκα θα κανονισουμε να τη δεις απο κοντα, εννοείτε. Καταλαβαίνω… :230:
Νίκο δε ξερω για την επόμενη αλλα καποια στιγμή σίγουρα…

Μπάμπη ευχαριστω για την απαντηση και εσενα.
Μόλις παω σπίτι (ισως οχι σημερα) θα σου βαλω φωτογραφία και θα δω και τις χορδες…

pepe το ξε-κουρδιστήρι το καταχαρηκα. Ειναι ολα τα λεφτα…

οπότε οι χορδές δεν είναι παλιές, να βγούν συμπεράσματα από κει. είδα και τα νάυλον σακουλάκια τους.
ευχαριστούμε για τις πληροφορίες, τα υπόλοιπα από κοντά!

Μερικες φωτογραφιες που προλαβα και τραβηξα βιαστικα. Θα επανελθω μαλλον αυριο για περισσοτερα

Πολυ ομορφο,καλοριζικο!Γερμανικο θα ελεγα αν επρεπε να μαντεψω αλλα με καθε επιφυλαξη βεβαια!Τα πλαινα ειναι σιγουρα κελεμπεκι,ισως και η πλατη(δε φαινεται καλα)! Ειναι λιγο ψηλα οι χορδες η" με γελαει η φωτογραφια?..και τα σημαδακια στο μπρατσο ξερεις τι ειναι?

Μοιάζει να έχει προσαρμοστεί καινούργια κλειδιέρα. Ίσως αυτό εξηγεί και τη φόρμα της, που τη βλέπω αρκετά μοντέρνα. Πάντως το κρεμασταράκι επάνω της, για κρέμασμα απ’ το λαιμό, που το είδα από κοντά, μοιάζει σίγουρα προπολεμική βιομηχανική κατασκευή.

Ενδιαφέρον έχει και η επέμβαση στη ράχη του μπράτσου. Τα σκαψίματα, στο χέρι φτιαγμένα και κάπως άγαρμπα, μάλλον επέχουν θέση “τσαμπουκάδων” για καθοδήγηση του χεριού σχετικά με τις θέσεις. Περίεργο!

μήπως τα σκαψίματα είναι απο …αρχαίο ή αυτοσχέδιο κάπο;

η ένωση της πλάτης με τα πλαϊνά κοντά στο μπράτσο, έχει κενό ή μου φαίνεται; παλιά επισκευή ή καινούριο άνοιγμα;

Καλησπερα. Νικο δεν εχει κενο. Ειναι κολλημενο καλα. Απλα προεξεχει λιγο το πλαινο απο το καπακι και φαινεται σαν κενο.

Αρχαιο καποταστο ή τυφλος κιθαριστας.

απλα οταν ξεκολλαει η πλατη μπορει να αλλαξει λιγο η φορμα της κιθαρας οποτε μετα δεν ταιριαζει απολυτα η πλατη με τα πλαινα!ειναι απολυτα λογικο για αυτο το λογο καποιοι οργανοποιοι οταν το κανουν αυτο προσθετουν φιλετο!

Παλι σ αυτον τον Τουρκο τον Η-Μπεη τα εδωσες? Εκει χαλας ολα τα λεφτα σου παιδι μου? χα χα χα καλοριζικη Γιωργη κι οτι θες και δεν εχεις χρονο εδω ειμαστε…

Γεια σου ρε Κωστα. Αυτος ο τουρκος ειναι πειρασμος…
Δεν ειναι τοσο θεμα χρονου οσο ικανοτητων αλλα λεω να την παιδεψω καποια στιγμη. Αν πανω στην εγχειριση απεβιωσει… θα την αναστησεις

…:084:και κιθαρονι στην συλλογη !καροριζικο φιλε!
πρεπει να αρχισουμε κεινο το τζουρα που λεγαμε!

Γεια σου ρε Τζιμάρα.
Ακομα περιμενω ενημερωση για το τι εχουμε για να ξεκινησουμε (σου ειχα στειλει ενα email)…

ΥΓ δεν εχεις δει και το μαντολίνακι… :230:
απεκτησες και facebook είδα; (μην απαντήσεις εδω)

Θα τα πουμε μέσω email....

Καλορίζικο Γιώργο. Να το δούμε - ακούσουμε και απο κοντά.