Το φουστανάκι σου μακρύ: "Μη σε πλανέψουν τα λεφτά"

…μικρούλα μου να ράψης
γιατί μ’ αυτές τις γάμπες σου
κι άλλες καρδιές θα κάψης.

Τό πήρε τ’ αυτί μου εχθές στο ράδιο, χασάπικο σπέσιαλ, δεν τόχω ξανακούσει.

Μήπως ξέρη κανείς τίποτα ;

[i]“Μη σε πλανέψουν τα λεφτά”, (1940)
Κώστας Σκαρβέλης
Ιωάννα Γεωργακοπούλου - Χαράλαμπος Μαυρίδης

Ένα φουστάνι πιο μακρύ,
μικρούλα μου να ράψεις,
γιατί μ’ αυτές τις γάμπες σου
κι άλλες καρδιές θα κάψεις.

Και το καπέλο σου στραβά,
πολύ να μην το βάζεις
και χαμηλά, σαν περπατάς,
μικρή μου να κοιτάζεις.

Τα μάτια που με σφάζουνε,
άλλοι να μην τα δούνε
και τρέχουνε κατόπι σου,
φιλιά να σου ζητούνε.

Και να’ σαι πάντα κούκλα μου,
πολύ σεμνά ντυμένη,
μη σε πλανέψουν τα λεφτά
και πεις το ναι, καημένη!
[/i]

Μια που το ξετρύπωσε το σύστημα, δεν μπορώ παρά να διαδηλώσω ότι το τραγούδι είναι μέσα στο top ten μου και το έχω λιώσει στο repeat όλα αυτά τα χρόνια. Τι να πρωτοσχολιάσει κανείς! Και τι “ζευγάρι” τραγουδιστικό αυτοί οι δυο!

Καλά γενικά ο Σκαρβέλης δεν παίζεται…

Μουσικά είναι υπέροχο, και σε γλυκύτατη εκτέλεση. Αλλά αυτοί οι στίχοι μου κάθονται πολύ άσχημα…

Η αλήθεια είναι ότι δεν τους είχα προσέξει!

Όσο καταλαβαίνουμε ότι γράφτηκαν σε άλλη εποχή, μπορούμε να δούμε την ομορφιά τους, μπαίνοντας στη θέση αυτού που τα γράφει. Φυσικά σήμερα το κρίνουμε αλλιώς… Από την άλλη, έχουμε δει σε ρεμπέτικα και πολύ πιο σεξιστικούς στίχους από αυτό. Δηλαδή δεν λέει και κάτι τρελό σε αυτό - πέραν από το ντύσου σεμνά γιατί δεν θέλω να σε βλέπουν οι άλλοι… ούτε απειλές έχει, ούτε ξυλοδαρμούς ούτε άλλα που έχουμε δει σε διάφορα ρεμπέτικα τραγούδια.

Γιατί μωρε Νίκο. Μια χαρά στίχοι είναι. Κάποιο φτωχαδάκι ερωτευμένο (κι άλλες καρδιές θα κάψεις) λέει στη κοπέλα του να ντύνεται σεμνά και να προσέχει τους πλούσιους (πολύ σεμνά ντυμένη, μη σε πλανέψουν τα λεφτά). Μη τα βλέπετε όλα σεξιστικά.

2 «Μου αρέσει»

Κι όμως, όσον αφορά αυτήν την αντίληψη οι εποχές δεν έχουν αλλάξει παρά ελάχιστα. Ας σκεφτούμε να το απαιτούσε αυτό από εμάς κάποια, για να καταλάβουμε πόσο χοντρό είναι. Το ότι υπάρχουν χειρότερα δεν σημαίνει κάτι, προτιμώ να συγκρίνω με τα καλύτερα.

Άρα το άσμα είναι διαχρονικό :wink:

1 «Μου αρέσει»

Παρ’ όλο που συμφωνώ μαζί σου, καθαρά αναλύοντας το κομμάτι ας δούμε το εξής:

Δεν βλέπω απαίτηση στο συγκεκριμένο κομμάτι, παρά μόνον μια ανησυχία του στιχουργού φοβούμενος ότι θα του κλέψουν την κοπέλα που είναι “τσιμπημένος” μαζί της.

Σίγουρα δεν θα ήταν ΟΚ να το πεις αυτό τώρα, αλλά νομίζω ο τόνος του είναι γλυκός και όχι απαιτητικός.

Απαιτητικός και χειριστικός, θα έλεγα.

1 «Μου αρέσει»

Μπορούμε βέβαια πάντα να κρατήσουμε τη γλυκιά του μελωδία και να το τραγουδάμε με άλλα λόγια:

Ένα μινάκι πιο κοντό μικρούλα μου να ράψεις
γιατί μ’ αυτά τα πόδια σου τους άντρες θα τους κάψεις

Και το μπουστάκι μια σταλιά να μας το πολυβάζεις
κι απ’ τα ψηλά τακούνια σου απάνω να κοιτάζεις

Τα μάτια σου γυρίζουνε να δουν αν σε κοιτούνε
κι αν τρέχουν στο κατόπι σου κι αν sms ζητούνε

Και νάσαι πάντα κούκλα μου λιγότερο ντυμένη
να σε πλανεύουν τα λεφτά, να λες το ναι καημένη

1 «Μου αρέσει»

Αυτή η εκδοχή με έκανε να αισθανθώ ελαφρώς πιο άβολα από τους κανονικούς στίχους :sweat_smile:

Ας μην ξεφεύγουμε από το θέμα όμως…

3 «Μου αρέσει»

Ο τύπος έχει την κοπελίτσα του κι ανησυχεί μην την χάσει, τόσο πολύ την αγαπά! Την προτρέπει, δεν της λέει “θα”, της λέει “να”, σαν να της λέει “κάνε μου σε παρακαλώ τη χάρη, είσαι τόσο όμορφη, μείνε για πάντα δίπλα μου” κι επειδή και ο μάγκας είναι φτωχαδάκι αλλά προφανώς και η κοπέλα, φοβάται μην την χάσει από κανέναν πλούσιο. Έτσι το βλέπω εγώ.
Η ερμηνεία μπορεί να έχει να κάνει και με τη συναισθηματική δυνατότητα του καθενός.

1 «Μου αρέσει»