Το τρεχαντηράκι

Μπάμπη, το βρήκα στο τριπλό cd “Αρωμα Πόλης” στείλε μου με Π.Μ. το email σου…:089:
{Στις αρχές της δεκαετίας του 70, ο Βασίλης Νόνης εμφανίστηκε στην Κρατική Ραδιοφωνία με το καινούριο του τραγούδι, το «Τρεχαντηράκι», εμπνευσμένο από το μικρό σκάφος του πατέρα του και τις μελωδικές γραμμές της γιαγιάς του της Μαριγούλας που τον μεγάλωσε. Το «Τρεχαντηράκι» είχε μεγάλη επιτυχία και στη δισκογραφία (Μαρίζα Κωχ, Μυλωνάς κ.ά.), αλλά και στα προγράμματα των μεγαλυτέρων τραγουδιστών της εποχής.
«Ένα τρεχαντηράκι βορηάς το πόδησε και μια μελαχροινούλα το κληρονόμησε. Θάλασσα μη θυμώνεις μην κάνεις κύματα στην αγαπώ τα στέλνω τα χαιρετίσματα. Τα δίχτυα θα πουλήσω και τη βαρκούλα μου κι όλα θα τα χαρίσω στη Μαριγούλα μου».}
πηγή, η πολύ ενδιαφέρουσα ιστοσελίδα: http://www.e-politismos.gr/php/articles.php?lng=gr&pg=266

Υπάρχει και αυτή η εκδοχή: Ένα Τρεχαντηράκι

Διάβασα το άρθρο, στο λινκ που παράθεσες, και, υποθέτω όπως και σεις, παρατήρησα, ότι αφ΄ενός ο αρθρογράφος είναι και ο φερόμενος ως δημιουργός και αφ’ ετέρου ότι το τραγούδι είναι εμπνευσμένο από…“και τις μελωδικές γραμμές της γιαγιάς του”. Αν λάβουμε υπόψη μας και τους στίχους που απαντούμε στο δεύτερο λίνκ, αλλά και τους στίχους στις διάφορες εκτελέσεις του τραγουδιού οδηγούμαστε, εγώ τουλάχιστο, σε αμφιβολία για το κατα πόσο το άσμα ειναι “πρωτογενές” ή διασωθέν!!! και…απ’ τη γιαγιά. Σε κάθε περίπτωση νομίζω αρέσει και επομένως μπράβο του(ς)
Oi εκτελέσεις που εντόπισα (11) θα βρίσκονται, για λίγο, στο :
ftp://emel.homeip.net/music/ena%20trexanthraki/
Αν ένα “παραδοσιακό” τραγούδι του 1970 κατάφερε και έκανε τόσες εκτελέσεις,
δυο φορές μπράβο του.

Νάσαι καλά βρε emel για την προσφορα σου! Εγώ ρούφηξα τρεις εκτελέσεις μέχρι τώρα. Το άσμα ομολογώ ότι δεν το ήξερα.

:088:

Θα σας δώσω την δική μου εκδοχή για το “Τρεχαντηράκι”.Ποτέ δεν μπορούμε να μιλάμε με βεβαιότητα για το παραδοσιακό μουσικό υλικό. Μπορούμε όμως σε πολλές περιπτώσεις να είμαστε σχεδόν!!! σίγουροι…
Πρόκειται για πολύ παλιό παραδοσιακό τραγούδι που έχει κυκλοφορήσει σε όλο τον νησιώτικο χώρο, με παρα πολλές παραλλαγές στους στίχους αλλά και στην μελωδική και ρυθμική γραμμή του. Η έδρα του βρίσκεται πιθανότατα στο ανατολικό Αιγαίο.Η καλύτερη , κατα την γνώμη μου,και απο τις πιό παλήές εκτελέσεις έχει καταγραφεί στις Οινούσες, δίπλα στην Χίο, απο το Μουσικο Σχήμα “ΕΝ ΧΟΡΔΑΙΣ” ( απο την σειρα των 2 δίσκων “Θάλασσα θυμήσου”) είναι εννιάρι σε πλάγιο του πρώτου ήχου (αν δεν κάνω λάθος) και η στιχουργική του είναι, πάνω κάτω, η εξής:

Ένα τρεχαντηράκι Βοριάς το ξώριασε και
μιά Εβραιοπούλα Παναγιά μου το κληρονόμησε

Καλέ καραβοκύρη σήκωσ’ την γάμπια σου να μην
τα ρεζεγάρεις Παναγιά μου τα παλληκάρια σου

Καλέ συ μπάρμπα Γιάννη και πουν’ το Μαριγώ
ψαράκια τηγανίζει δυό κομμάτια μέσα στο μαγερειό

Σαν τα αποτηγανίσει γιά πέ της να την δώ
που’ μαι και γω ξενάκι μπάρμπα Γιάννη και θέλω να
διαβώ

Εξεπλάγειν οταν διαπίστωσα πόσσες παραλλαγές σε στίχους έχει το τραγούδι και σίγουρα κάποιος πιο ειδικός που το έχει ψάξει ίσως ξέρει και κάτι παραπάνω.Να ακόμα μια εκδοχή:
[FONT=Arial]Ένα τρεχαντηράκι, ένα τρεχαντηράκι
ένα τρεχαντηράκι, βοριάς το ξόριασε
Και μια μοναχοκόρη και μια μοναχοκόρη
και μια μοναχοκόρη, το κληρονόμησε
[/FONT][FONT=Arial] [/FONT]
[FONT=Arial]Σαν θέλεις ν’ αρματώσεις, σαν θέλεις ν’ αρματώσεις
σαν θέλεις ν’ αρματώσεις, βαρκούλα με πανιά
Βάλε κορίτσια ναύτες, βάλε κορίτσια ναύτες
βάλε κορίτσια ναύτες και 'γω τραβώ κουπιά
[/FONT][FONT=Arial] [/FONT]
[FONT=Arial]Καλέ καραβοκύρη, καλέ καραβοκύρη
καλέ καραβοκύρη, σαν ήσουν’ ατζαμής
Γιατί δεν μου το είπες, γιατί δεν μου το είπες
γιατί δεν μου το είπες, να μην ερθώ μαζί
[/FONT][FONT=Arial] [/FONT]
[FONT=Arial]Σαν θέλεις να την έχω, σαν θέλεις να την έχω
σαν θέλεις να την έχω, πάντα την έννοια σου
Την άλλη φούστα βάλε, την άλλη φούστα βάλε
[/FONT]
την άλλη φούστα βάλε, τη λαχουρένια σου

Ηχογράφηση στο Πολύκεντρο Πλωμαρίου, 1996
Ακόμα μια εκδοχή:
Ένα τρεχαντηράκι βορηάς το πόδησε
και μια μελαχροινούλα τζόγια μου αμάν το κληρονόμησε.
Τα δίχτυα θα πουλήσω και τη βαρκούλα μου
κι όλα θα τα χαρίσω τζόγια μου αμάν μελαχροινούλα μου
Θάλασσα μη θυμώνεις μην κάνεις κύματα
στην αγαπώ τα στέλνω τζόγια μου αμάν τα χαιρετίσματα.
Ελα να φιληθούμε σαν τ άγρια πουλιά
που σμήγουν στα κλαράκια τζόγια μου αμάν και αλλάζουνε φιλιά

Πάρτε και μιάν ακόμα εκδοχή, από τη Σκύρο:

Διαμάντι δαχτυλίδι φοράς στο χέρι σου,
Κι η πέτρα γράφει απάνω – τζόγια μου, αμάν, θα γίνω ταίρι σου

Έλα να φιληθούμε σαν τʼ άγρια πουλιά
Που σμίγουν στα κλαδάκια – τζόγια κλπ. κι αλλάζουνε φιλιά

Έλα να σε φιλήσω και φίλα με και σύ,
Και σαν το μαρτυρήσω, μαρτύρα το και σύ.

Η μελωδία είναι ακριβώς αυτή του τρίσημου τρεχαντηριού.

Είναι απίστευτη η ευκολία με την οποία πολλά τραγούδια εξαπλώνονται από την Κέρκυρα μέχρι το Καστελλόριζο και την Κύπρο, από την ανατολική Θράκη και τον Πόντο μέχρι την Κρήτη, αν μάλιστα αναλογιστεί κανείς τις δυσκολίες της επικοινωνίας που υπήρχαν παλαιότερα. Αλλά πάντοτε η ντόπια παράδοση θα προσθέσει τη δικιά της πινελιά. Ξένοι εθνομουσικολόγοι έχουν παρατηρήσει ότι αυτά δεν συμβαίνουν σε χώρες με έκταση πολύ μεγαλύτερη από την Ελλάδα…

Τον πρωτο στοιχο απο την Σκυριανη εκδοχη,την εχω ακουσει σε συρτο του ακορντεονιστα-συνθετη Σουκα και λεει ειναι δικο του,μπα?

Υπάρχουν πολλά παραδοσιακά τραγούδια,πολύ όμορφα,που τα τραγουδάνε σε πολλά μέρη.Έτσι λοιπόν ο λαός προσθέτει και δικούς του στίχους από μέρος σε μέρος,αν πιστεύει οτι ταιριάζει στο τραγούδι.Υπάρχουν λίγα παραδοσιακά όπου γνωρίζουμε ποιοι πρόσθεσαν παραπάνω στοίχους.

Παιδια εντυπωσιαστηκα αλλη μια φορα!!!
Τοσες παραλλαγες ,τοσες πληροφοριες.Τι ναπω…Μπραβο στην τεχνολογια αλλα και στο φορουμ και στα μελη του.:110::110:

1 «Μου αρέσει»

μια πολυ ΄΄γλυκια΄΄εκτελεση απο το τρεχαντηρακι υπαρχει στο ομονυμο cd των '‘ΝΕΑΡΧΟΥ ΠΑΡΑΠΛΟΥΣ’'με ερμηνευτη τον μιλτο πασχαλιδη.(εκει το πρωτοακουσα).