Στιχούργημα: Το Τζουκμπόξ

στις μικρες τις αγγελλιες βρηκα ενα τζουκμποξ παλιο,και το πληρωσα οσο οσο να γυρναω το καιρο.
Το εφτιαξα το σενιαρα το γιαλισα στη τριχα
το στολισα το γεμισα μ οτι δισκακια ειχα.
Και καθε Σαββατοβραδο μαζευεται η παρεα
χωρις φεγγαρι νυχτωσε,και τα περναμ ωραια.
Εμεις εδω τα πινουμε με Μαρκο και Τσιτσανη
και τη στροφη μας ριχνουμε με τη πενια του μπαρμπα Γιαννη κι οπως περναει η βραδια βαζουμε Ακη Πανου βαζουμε Στρατο ,σερ Μπιθι,Στρατο και Γκρευ και Πολυ Πανου.
Και αν καμια φορα τους γειτονες
στον υπνο τους ξυπνουμε,
συγνωμη κυριε πολιτσμαν εαν παρεκτραπουμε…
το αφιερωνω σε ολα τα παιδια του φορουμ

Μπράβο Κώστα ωραία η έμπνευση σου…γράψε μας κι άλλες

Γεια σου Κώστα,

και εγώ έχω αγοράσει εδώ και 2 χρόνια ένα ΑΜΙ Ι 200 του 1958, σε άριστη original κατάσταση, κάνοντας πραγματικότητα ένα παιδικό μου όνειρο. Έχω βάλει μέσα τα καλύτερα 45αρια μου (Μάρκο, Τσιτσάνη, Στράτο, Μπιθικώτση και όλη την υπόλοιπη αφρόκρεμα του ρεμπέτικου και λαϊκού τραγουδιού). Με την παρέα μου απολαμβάνουμε τακτικά τα τραγούδια που μας αρέσουν, όχι μέσω ενός Hi-Fi αλλά από ένα τζουκ μποξ, όπως αυτό τα έπαιζε δεκαετίες πριν (εντελώς άλλη αίσθηση).

Καλές ακροάσεις!

Για πες κόστος! Μ’ ενδιαφέρει…

Οι τιμές ξεκινάνε από 3,500 ευρώ ανάλογα με το μοντέλο και την κατάσταση στην οποία βρίσκεται.

Καλυτερα να φτιαξω μπουζουκι με φιγουρα το Μεγαλεξαντρο και τον Καταραμένο όφη και τη χερουκλα του καραγκιόζη για κλάρα στο μανικι και τον χατζατζαρη στο καραουλο… και με ξυλα 120 χρόνων φερμένα από το Iράκ η από κάπου τρομακτικά μακρυά τέλος πάντων…

Υποθετω 3,500 το κομάτι άδειο ετσι? χωρις 45αρια?
Υπάρχουν ακόμα σε κάποια χωριά και μερικά κομάτια σε καφενεια ταβερνες κλπ.Συνηθως σε αυτα που έχουν να κάνουν ανακάινιση απο το '70. Εχω δει μερικά που σίγουρα όμως θέλουν αρκετο χρημα για να ξαναζήσουν. Το κυριο για να κρίνεις αν αυτό αξίζει σαν λύση νομιζω,είναι τι έχουν μέσα γιατι εκτος κι εισαι ηλεκτρολογος μια η άλλη θα έρθει.

Α! Και να έχεις και κανενα γνωστό μαζί, γιατί είναι γνωστή η ροπή όλων να τσιμπάνε οπισθια, ιδιέταιρα Αθηναϊκά.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην kuzuryuu 02 Φεβρουάριος, 2006)

Και κάποιος άλλος θα αγόραζε μια plasma TV…
Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο;

Καθένας που μπορεί, τα χώνει σε ότι έχει μεράκι.

Ασφαλώς και είναι πολλά τα λεφτά - και χωρίς τα δισκάκια - αλλά μιλάμε για αντίκες 50 χρονών που στο εξωτερικό έχουν μεγάλη ζήτηση και διπλάσια τιμή.

Που έχεις δει τζουκ μποξ; Σε ποιά χωριά;

Αστειεύομαι Ρήγα μη φρικαρεις!! Απλα εγω δεν εχω μπουζουκι κι αν ειχα 3,500 διαθεσιμα θα αγόραζα μπουζούκι και με τα υπολοιπα εναν παπιο για να κουβαλιέμαι. Όπως τα είπες έχουν τα πραγματα!

Αυτα που ξερω είναι γυρω γυρω στην περιοχή μου στον Πυργο. Περισσότερα στο φορουμ δεν ανεβαζω για ευνοητους λογους.

No problem, Βίκτωρα. Απλά το θέμα της κουβέντας ήταν τα τζουκ μποξ… Μακάρι να αποκτήσεις γρήγορα το μπουζούκι που γουστάρεις κι ας μην έχει τόσα στολίδια