Το "Ρεμπέτικο" στην Άγκυρα!

Άλλοι έρχονται κι άλλοι πάνε.
Σήμερα Πέμπτη φεύγω γιά την Άγκυρα, γιά 2 1/2 μήνες!

Το Εθνικό Θέατρο της Άγκυρας ανεβάζει την “ethnic opera” ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ, λιμπρέτο-στίχοι δικά μου, μουσική και τραγούδια της Θέσιας Παναγιώτου. Δύο ορχήστρες, μιά “λαϊκή” στο πάλκο και μιά Συμφωνική στην “τρύπα”, 35 ηθοποιοί, χορευτές και άλλα πολλά, στο μεγαλύτερο και τελειότερο θέατρο των Βαλκανίων. Σκηνοθετώ εγώ ο ίδιος, και η πρεμιέρα (ελπίζομε) στα τέλη του Οκτώβρη.

Φυσικά, ο… “συνωστισμός” στη Σμύρνη είναι όπως εμείς τον ξέρομε, και κανένας αναζήτησε την κυρία Ρεπούση να με λογοκρίνει… Μούπανε ακόμα πως ακόμα και να θέλω να σατυρίσω τον Κεμάλ Ατατούρκ όπως σατίρισα τον Βενιζέλο στο “Σμαρούλα”, δεν έχουν καμιάν αντίρηηση…

Νομίζω πως του χρόνου θάρθει η παράσταση στο Ηρώδιο, γιά να δούνε επιτέλους οι Έλληνες το ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ στα Τούρκικα, αφού εκείνοι προτιμάνε στα Ελληνικά την Σάρα και τη “Μάρα” του Καρβέλλα!

Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω από την Άγκυρα, ελπίζω να τα καταφέρω.]

Φιλάκια.
ΦΠΠΠ (Φέρρης Που Πάει Παντού)
γιά να θυμηθούμε και τα παλιά του Φόρουμ.

Τρεις μήνες στην Άγκυρα με πάνω από 100 νοματαίους στο σβέρκο μου…
Θέλω να πάω να κοιμηθώ!
Εν πάσει περιπτώσει καλημέρα σας.
Θρίαμβος το μουσικο-θεατρικό “Ρεμπέτικο” στο θέατρο Τσάϊολλου της Άγκυρας, από το κεντρικό Κρατικό Θέατρο. 60 ηθοποιοί, οργανοπαίκτες (λαϊκή ορχήστρα του πάλκου), μουσικοί (Συμφωνικοί της όπερας στο λάκκο), τραγουδιστές, χορευτές, με τις μεγαλειώδεις μουσικές της Θέσιας Παναγιώτου, λαμπερά σκηνικά και κοστούμια, φωτισμοί απίθανοι, και στο θέατρο να έχομε κάθε βράδυ standing ovation (όρθιος θρίαμβος).
Οι προβλέψεις μιλάνε γιά 4 χρόνια, αν και κάποιοι ισχυρίζονται πως θα πιάσομε δεκαετία!
Περιοδείες έχουν κλείσει ήδη, Κων/πολη, Σμύρνη (κατ’ απαίτησιν του Δημάρχου), Αττάλεια κ.λ. κ.λ., κι ακόμα Ζυρίχη, Τυνησία, αναμένονται και άλλα, ίσως και το… Ηρώδειο.
Είναι η καλύτερη δουλειά πούχω κάνει στη ζωή μου, ξέρω πως οι πουριτανοί του ρεμπέτικου θα ξενιστούν, αλλά εγώ την έκανα ΨΩΝΙΟ!

Καλημέρα σας.

SMALL 001 GENERAL 1.jpg

Το “Ρεμπέτικο” στην Άγκυρα.

Γειά σου Φέρρη!
Ωραίος.
Δε βλέπω τηλεόραση αλλά δε πρέπει να σε πολυ-παίξανε.
(Αν είχες μαζί σου όμως την Κοκκίνου, όλο κάτι θα μαθαίναμε :019:)

Αμα ξεκουραστείς να κανονίσουμε να βγούμε να πεις εντυπώσεις.

den erxeste kai kana amsterdam na sas apolaysoume ki emeis???

mexri pote einai oi parastaseis sthn Agyra?

kalh synexeia eyxomai!

έλα ρε δίνουν το Ηρώδειο και σ’αλλους πλήν του Δαλάρ Λάμπα;:019:

Αμστερνταμ!!! Ναι!!! να 'ρθειτε

Θελουμε Φερρη και Ρεμπετικο!!!

Ενδιαφέρομαι και εγώ. Πότε θα είναι η παράσταση στη Ζυρίχη? Και σε ποιό θέατρο?

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=238863

Τρεις μήνες; αποκλείεται ! Παρασύρθηκες από το ραχάτι και έχασες την αίσθηση του χρόνου !!!
Εδώ, μας φάνηκε πως έλειπες 6μηνο…
Θέλω νέα! Τι κάνατε εκτός από τα δικά σας και δεν κοιμόσασταν ! Τι ακούγατε… Τι χλαπακιάζατε…
Περί θριάμβου μας τα 'πανε, μας τα 'πανε (και ο Μουαμέρ και ο ιταλοτραφής θεατρικός φίλος σας -στο Duente…) και πολύ το χαρήκαμε !
Ετσι… 10ετή τα πλάνα! Αλλες προδιαγραφές πια, Διεθνείς !!!

Κώστα μου, εσύ δικαιούσαι να είσαι ΨΩΝΙΟ και να το βροντοφωνάζεις !
Εσύ έχεις έργο… Άσ’τους να “λυσσάνε” τους μίζερους.
(Εχεις την Τουρκία μαζί σου …εκατομμύριαααααααα !!! χεχεχεεεεε…)

Όπως λέει και ο ΚΚ : Κάνε την υπνοθεραπεία για να αντέξεις την οινοθεραπεία.
Καλωσόρισες !
:109:

Ολα καλά και μετά συγχαρητηρίων, αλλά γιά την Βραζιλία ούτε κουβέντα φίλε μου Κώστα…
Πάντως εγώ σου έχω κάνει μπόλικη διαφήμιση εδώ κάτω, να το ξέρεις.
Μπράβο γιά την ιστορική νίκη και σ’ ανώτερα.

Νικόλας ο ψαράς