Το ρεμπέτικο και τα σκληρά, τα μαλακά, και τα...διάφορα ναρκωτικά.

3 μέρες ban στον arxarios. Έχουν γίνει αρκετές φορές παρατηρήσεις για τα σχόλιά σου. Σε παρακαλώ προσπάθησε να μην είσαι εριστικός στις συζητήσεις σου.

Παρακαλώ στο θέμα μας και όπως είπε και η Ελένη με νηφαλιότητα.

Κύριε Νίκο αυτοι είναι που τρίβουν τα χέρια τους, το κακο είναι η χειραγώγηση που γίνεται έτσι ωστε η νεα γενια να αποποινικοποιησει τα ναρκωτικα στη συνειδηση της,και αυτο ειναι το χειροτερο…Κ να που το εχουν καταφερει σε ενα βαθμο με θεωριες περι αυτοδιαθεσης του σωματος κτλ κτλ…Ψευτοπροοδευτικα κατ εμε…Η σημαντικοτερη ερωτηση που θα την επαναλαβω κιολας ειναι : Γιατι σε μια τετοια περιοδο κρισης που πολυς κοσμος δεν εχει να φαει,να καλυψει βασικες του αναγκες,τους πιανει καιλα αυτους να περασουν νομοσχεδιο αποποινικοποιησης των ναρκωτικων?Ειναι τυχαιο???Η μηπως χαφτουμε το παραμυθι περι φορολογησης και κερδων του κρατους απο τα ναρκωτικα…???Αλλος ειναι ο λογος και την αποψη μου την κατεθεσα κ σε προηγουμενο ποσταρισμα…

Γιάννη μου, αλίμονο στις κοινωνίες εκείνες που περιμένουν από το κράτος να διαμορφώσει τη συνείδηση των νέων χωρίς τη συμμετοχή γονιών, συγγενών, φίλων κλπ. Ειδικά σε κοινωνίες όπως η δική μας, τον τελευταίο τούτο καιρό, όπου η συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών θεωρεί το κράτος αναξιόπιστο. Κατά τα άλλα, τι θα ήθελες; να γυρίσουμε πίσω στην ποινικοποίηση; όπου ο καθένας θα έχει τη δυνατότητα να στείλει ένα νέο παιδί στη φυλακή, ψευδομαρτυρώντας ότι βρέθηκαν δύο γραμμάρια χασίς στην τσέπη του; Γιατί δεν νομίζω πως ετοιμάζεται νομιμοποίηση της διάθεσης ηρωΐνης.

Οχι,δεν θεωρω εγκληματια τον ηδη χρηστη,θεωρω οτι πρεπει να υπαρξει πληρης ιατρικα μεριμνα για να απεξαρτητοποιηθει,ψυχολογικη,ψυχιατρικη,παθολογικη,οποιαδηποτε,μακρια απο υποκαταστα μεθαδονες κτλ.Πιστευω οτι η προληψη ειναι η καλυτερη μεθοδος και αυτο σημαινει μαθημα στο σχολειο για τα ναρκωτικα,ιατρικες ενημερωσεις,βιντεοπροβολες,παρουσιασεις ερευνων κτλ κτλ.Θεωρω εγκλημα αυτο που γινεται τωρα…Αποθεωση του χασις ως ακινδυνου και με την αποψη μια φορα στο τοσο δεν πειραζει κ μερικοι το προωθουν κιολας οτι κανει κ καλο.Επειδη μερικα πραγματα ειναι για να σε τρελαινουν,εχω αρκετους γνωστους πρωην χρηστες,κανεις τους δεν ξεκινησε με κοκα…Απλα δεν τους εφτανε απο ενα σημειο κ μετα ο μπαφος…Κ δεν λεω οτι αυτο ειναι κανονας οτι αμα κανεις χασις θα κανεις κ κοκα κ πρεζα αλλα αυξανεις τις πιθανοτητες…Κ επειδη πραγματικα αυτο ειναι μαστιγα ας σκεφτουμε ολοι πως θα αντιδρουσαμε αν εξω απο το σχολειο της αδερφης μας η της κορης μας,του αδερφου μας η του γιου μας βλεπαμε να μοιραζουν σακουλακια με χασις…Το βλεπαμε φανερα,με τα ματια μαςΕ λοιπον συμβαινει…Συμβαινει τωρα!!!Συνεβαινε κ πριν 5 κ πριν 10 χρονια…Τωρα θα γινεται νομιμα και ωραια…Αλλαζει κατι?Γιατι πριν ποιος τους εμποδιζε???

Γιάνν’ και λοιποί φίλ’,

Για χασίσι μιλάμε ή για ναρκωτικά;

Ξέρω ότι ο διάλογος είναι αδιέξοδος. Υπάρχουν άνθρωποι με μια θετική γνώμη για το χασίσι και άλλοι με αρνητική, και κανείς ποτέ δεν αλλάζει στρατόπεδο. Έχω ακούσει τα πλέον εμπεριστατωμένα και τεκμηριωμένα επιχειρήματα της κάθε πλευράς να ανασκευάζονται από την άλλη εξίσου εμπεριστατωμένα και τεκμηριωμένα. Το χασίσι και είναι και δεν είναι προθάλαμος των ναρκωτικών, και είναι και δεν είναι εθιστικό, κλπ.

Παρά ταύτα παραμένω ένας από εκείνους που πιστεύουν ότι το μόνο κοινό του χασισιού με τα ναρκωτικά είναι το νομικό τους πλαίσιο.

http://www.exandasdocumentaries.com/series/argentina/exandas-paco.php

Ειχα δει την εκπομπη στην οποια αναφερεται το αρθρο πριν απο λιγο καιρο και πιστευω πως καλο θα ηταν να δημοσιευτει

Το θεωρω πολυ καλο αρθρο χιτζαζ…Εγω δεν τα διαχωριζω…Ναρκωτικο το ενα,ναρκωτικο και το αλλο…Ψυχοτροπες ουσιες που διαστρεβλωνουν το συνειδητο…

πότε θα ποινικοποιηθεί το αλκοόλ ? πολύ μου τη δίνουν αυτοί οι πειραγμένοι που βγαίνουν για να πιούν κράσους,τσίπουρα και ουίσκια και το θεωρούν δεδομένο συνοδευτικό της μουσικής που παίζουν ή της κουβέντας που θα κάνουν με 2 φίλους τους… ΠΟΙΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΡΑ!!!

(κανείς δεν είναι υπεύθυνος να μου περιορίσει καμία ελευθερία μου…κανείς δε θα μου υποδείξει τί και πως θα φερθώ στο κορμί μου…)

εις υγείαν!

Ν.

Πράγματι ανατριχιαστικό το άρθρο. Αλλά μιλάει για τελείως άλλα πράγματα ρε παιδιά. Ξέρετε κανέναν να τον ώθησε η φούντα να κλέψει τη μάνα του, ή να έπαθε εγκαύματα στα δάχτυλα από τις καφτές τζούρες; Ακούσατε σε καμιά χώρα να εξολοθρεύεται μια ολόκληρη γενιά από χρήση κάναβης, σε οσηδήποτε φτώχεια και απόγνωση κι αν βρίσκονταν; Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Αν συμφωνήσω με την άποψη του Γιανν’ θα πρέπει να επεκταθεί η ποινικοποίηση και στα τραγούδια που αναφέρονται στα ναρκωτικά και γιατί όχι και στα όργανα με τα οποία παίζονται τα τραγούδια. Να απαγορευτεί και το ρεμπέτικο ως φορέας τραγουδιών για ναρκωτικά, που διαφθείρουν τα χρηστά ήθη της νεολαίας.

Αφού δεν είμαστε αρκετά νοήμονες ώστε να αποφασίζει ο καθένας τι είναι σωστό και τι όχι για τον εαυτό του χωρίς να βλάπτει τους άλλους, ας ποινικοποιήσουμε όλες τις πράξεις που μπορούν να οδηγήσουν σε εγκληματικές συμπεριφορές και να έχουμε από έναν χωροφύλακα ο καθένας για να μας προσέχει.

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου σχετικά με την οδήγηση και το ποτό! Η αλήθεια είναι ότι αρκετοί από εσάς (και εγώ) έχουμε υποπέσει σε αυτό το παράπτωμα στο παρελθόν και είναι πολύ πιθανόν τους περισσότερους να τους έχει πιάσει και η τσιμπίδα του νόμου.Λοιπόν, εγώ τουλάχιστον αποφάσισα να κάνω κάτι γι’ αυτό.Πριν από λίγες μέρες βρισκόμουν με μια παρέα έξω για φαγητό, στην διάρκεια του γεύματος με τους φίλους μου καταναλώσαμε τελικά μια σεβαστή ποσότητα κρασιού…Αποφάσισα λοιπόν να κάνω κάτι που δεν έχω ξανακάνει! Πήρα το λεωφορείο για να επιστρέψω στο σπίτι μου με ασφάλεια. Η αλήθεια είναι ότι τα κατάφερα και πραγματικά αυτό ήταν έκπληξη για εμένα…καθώς δεν είχα οδηγήσει λεωφορείο ξανά στο παρελθόν! Επιπλέον δε, δεν μπορώ να θυμηθώ από που το πήρα!

Δε βλέπω διαφορά.

Ναι και ναι.

Ας δούμε κατάματα το πράμμα: για μπίζνα πρόκειται, ίσως η πιο κερδοφόρος μετά την πολιτική. Συντηρείται και θα συντηρείται για όσο υπάρχουν άνθρωποι.

Συμφωνώ, αυτό είναι και ο πυρήνας του αυτοπροσδιορισμού.

Συνοψίζοντας: ο καθείς όπως τη βρίσκει. Πέραν του «καλού» και του «κακού», ο καθείς ανακαλύπτει τον εαυτό του στις επιλογές του και δεν δοσιλογεί.

Και μια τελική παρατήρηση: στο δράμα δε πρωταγωνιστεί ο χρήστης, παρά η καημένη και καμμένη μανούλα του! Κι αυτό δε μας το λέει ούτε η ποινικοποίηση, ούτε η αποποινικοποίηση, ούτε οι «σύντροφοι», ούτε οι «φιλελεύθεροι»…καλές οι αποψάρες, αλλά και η σιωπή φορές καλύτερη…

Μαλλον δεν εχει μιλησει ποτε κανεις σας με χρηστη,με πρωη χρηστη η με καποιον σοβαρο επιστημονα για το θεμα,δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως.Εχω κανει ηδη 3 εργασιες για το Ιθακη και για το ΚΕΘΕΑ κ εχω συνομιλησει με απεξαρτητοποιημενα ατομα.Ολοι μα ολοι μου ειπαν το ιδιο,ειναι το ιδιο χασις και πρεζα και κοκα…Ολοι μου ειπαν οτι ξεκινησαν απο μπαφο…Κανενας δεν μου ειπε ξεκινησα απο ρεμπετικο…Κ δεν ξερω αν το κανεις απο εμπαθεια Πετρο αλλα δεν θα μπω στη διαδικασια να αντιπαρατεθω μαζι σου προσωπικα…Λοιπον αυτο που μου λεγαν ειναι οτι σιγα σιγα δεν σου φτανει,θες κατι παραπανω,ολο και περισσοτερο,θες να “φυγεις”,αυτο ειναι το σημαντικο αρχικα,μετα ερχονται και ο σωματικο πονος κτλ κτλ.Για τον αλκοολισμο θα συμφωνησω δεν διαφερει αλλα με 3-4 ποτηρακια κρασι κ εχεις την συνειδηση σου και δεν έισαι εξαρτημενος…Με μοναχα ενα μπαφο εισαι στα συννεφα,αν δεν εισαι,γιατι να το κανεις?..Κ συνεχιζω να ρωταω…Γιατι σε περιοδο κρισης που ο κοσμος πειναει τωρα τους επιασε ο καημος να περασουν νομοσχεδιο αποποινικοποιησης των ναρκωτικων???Κ μαλιστα με σθενος σε αυτη τη κατευθυνση…Επισης ειχα την τυχη να συναναστρεφομαι με αρκετους γιατρους…Κανεις δεν μου ειπε ο μπαφος δεν πειραζει…Κ το τονιζω…Επηρεαζει εγκεφαλικα στο συνειδητο,ειναι ψυχοτροπος ουσια,αυτο πρωτα και κυρια κ εννοειται εχει κ τις σωματικες βλαβες.Το πως θα διαθεσει κανεις το κορμι του…Μαλιστα…Εγω θελω να το διαθεσω με λιγο καλο φαγακι κ οχι μονο με τα μακαρονια κ τα αυγα που εχω την δυνατοτητα να τρωω(παλι καλα στελνει η μαμα,χαχαχααχα)…Θελω να διαθεσω στο κορμι μου μονιμη κ σταθερη δουλεια…Να μην ζω ανασφαλιστος,να εχω μια αξιοπρεπη ζωη…Θελω πολλα περισσοτερα βασικα πραγματα να διαθεσω στο κορμι απο αυτη τη χαζομαρα…Κ παλευω για αυτα…Κ εχω προβλημα με τον μπαφο γιατι κ αλλα παιδια που βρισκονται στην ιδια κατασταση με εμενα ενω θελω να ερθουν μαζι μου να αγωνιστουμε προτιμαν να πινουν το τσιγαρακι τους και να ξεχναν τα προβληματα τους, που ουτε καν εχουν τα λεφτα να το πληρωσουν…Φυσικα ειναι κ αυτοι που δεν εχουν οικονομικο προβλημα,κ παιρνουν κ την μπαφαρα τους κ αυτοδιαθετουν την σωματαρα τους και βλεπουν το ρεμπετικο ως αλητεια,μαγκια,ιστορια να ουμε…Ε ενταξει τι να κανω…Σιγα σιγα,θα προσπαθησω να κουβεντιασω πρωτα με τσ αλλοι κ μετα με δαυτς…Ετσι το βλεπω λοιπον… Κ οσο συνεχιζεται η κουβεντα απο εδω κ περα θα το βαζω…

“Κι ο Βαρναλης μας το ειχε πει στης χουντας το αλισβερισι λευτερο ηταν το χασισι ποτε ο λαος να μην ξυπνησει” (Οι νικημενοι,Πανος Τζαβελας)

1 «Μου αρέσει»

Κατ’ αρχήν, παρακαλώ όλους να πέσουν λίγο οι τόνοι. Είμαστε όλοι μεγάλα παιδιά (κάποιος μάλιστα έχει φτάσει και στην ηλικία που, αν δεν τον ξέρεις προσωπικά, θα σου έρθει στο μυαλό το “ου γαρ έρχεται μόνον”) και κανείς μας δεν διακατέχεται από προσωπικές εμπάθειες, όταν λαμβάνει μέρος στη συζήτηση. Έχω βασικούς λόγους να το πιστεύω αυτό γιατί κάποιους από τους συμμετέχοντες τους γνωρίζω προσωπικά.

Γιάνν’, τι ακριβώς είναι ο “μπάφος”; Θα ήθελα πρώτ’ απ’ όλα να ξεκαθαριστεί αυτό. Όπως πολύ σωστά παρατηρείς, τα άτομα με τα οποία μίλησες δεν είναι σοβαροί επιστήμονες, απλά πρώην εξηρτημένα άτομα είναι. Το λέω αυτό γιατί, για να θες να “φύγεις”, κάτι παραπάνω συμβαίνει μέσα σου από απλή επιθυμία να “περάσεις καλά” ξεχνώντας και τις σκοτούρες σου, για κάποιο μικρό χρονικό διάστημα. Μετά την αποσαφήνηση αυτή, τα ξαναλέμε.

Δεν ξερω και τα ειδη,μπαφος,χασις,φουντα,ινδικη καναββη,ολα ιδια τα θεωρω,το ιδιο μου κανουν,αν αυτο εννοεις κ.Νικο.Εννοειται οτι οταν πρεπει να παρουσιασεις μια εργασια στο πανεπιστημιο δεν μιλας μονο με πρωην χρηστες,μιλησα και με τους γιατρους και με τους ψυχολογους.Εκτος και αν αυτοι δεν θεωρουνται σοβαροι επιστημονες.Το κακο ειναι οτι δεν τις εχω τωρα τις εργασιες καθως καταστραφηκε το παλιο μου pc κ δεν ειχα κρατησει back up.Θα ηταν πολυ χρησιμο να τις παραθεσω νομιζω.Θα ψαξω στο αρχειο της σχολης αν και στην καθηγητρια που εκανα αυτες τις εργασιες νομιζω οτι πηγαν στραφι κατευθειαν στον καδο ανακυκλωσης του υπολογιστη της(η σιδηρα κυρια της δημοσιογραφιας με την ασπρη τουφα).

Γιάννη, φοβάμαι ότι αυτή η διατύπωση, από μόνη της, δεοντολογικά κάπου “μπάζει”. Όταν πέφτει στο τραπέζι μία συγκεκριμένη ουσία, π.χ. μπάφος, έχει τεράστια σημασία να ξέρει ο ερευνητής τι ακριβώς σημαίνει αυτό. Εάν δεν το ξέρει ο ίδιος, που στο κάτω κάτω την εργασία την κάνει ακριβώς για να μάθει, οφείλουν να το ξέρουν (ή να το μάθουν) οι ελέγχοντες την εργασία. Σταματάω εδώ, γιατί δουλειά μου δεν είναι να κρίνω εργασίες. Σταματάω όμως, και δεν μπορώ να βγάλω συμπεράσματα.

Το θεμα της εργασιας “Διαχωρισμος σκληρων-μαλακων ναρκωτικων.Τα ναρκωτικα ως ψυχοτροπες ουσιες.” κ η αλλη δεν θυμαμαι ακριβως αλλα ηταν πιο πολυ ντοκυμαντερ παρα ρεπορταζ.Το να μην γινεται διαχωρισμος και γενικα το τσουβαλιασμα ως ουσιων που επιδρουν στη συνειδηση και αλλοιώνουν την σκεψη σε σχεση με την υλη και το πραγματο-πραγματικο ηταν η αποψη των γιατρων κ των ψυχολογων.Επισης αν θυμαμαι καλα ειχε συνεισφερει στη μια εργασια και ενας ψυχιατρος που μιλουσε πιο συγκεκριμενα κ ελεγε οτι το 1 τσιγαρο το μηνα η το που κ που, επιδρα στη συνειδητη πραξη της αναγκαιοτητας αλλοίωσης του ψυχισμου κ οχι απλα σε μια πραξη ψυχαγωγικης καταστασης.Δηλαδη δεν παιζει ρολο η περιοδικοτητα ή η περιοδος αλλα το αναγκαιο της χρησης μιας ουσιας,ειτε αυτο λεγεται χασις ειτε λεγεται κοκα,στη συνειδηση.Με λιγα λογια,δεν ειναι επιλογη αλλα ψυχαναγκασμος.Δεν εισαι ελευθερος οταν κανεις απο επιλογη αλλα οταν δεν κανεις,πραγματικα ελευθερος κ οχι πλασματικα.Η ελευθερια στην σημερινη της εννοια μπορει να χρησιμοποιηθει κ για την νομιμοτητα στην παιδεραστια.Απαντωντας κ σε μια λογικη που ελεγε και οι αρχαιοι το σκαγαν,ναι αλλα μαμουσαν κ τον γιο τους…Προοδευει η κοινωνια λοιπον…Κ προοδος δεν μπορει να σημαινει να γυρισουμε 6000-7000 χρονια πισω…Τοτε ηταν ελευθερα τα ναρκωτικα επειδη δεν ξεραν τις καταστροφικες συνεπειες,τωρα η επιστημη εχει κανει αλματα.Οπως δεν γνωριζαν και το 1920 και το 30 κτλ και το θεωρουσαν φυσιολογικο,υπηρξαν περιοδοι στην ιστορια που το τσιγαρο το θεωρουσαν τονωτικο…Εμεις δηλαδη το αποδεχομαστε?

Είπα και πριν, και το ξαναλέω, ότι δεν είναι δουλειά μου να κρίνω εργασίες, πόσο μάλλον όταν δεν τις έχω δεί. Δεν μπορώ όμως να μην παρατηρήσω: όταν ο συντάκτης μιας εργασίας με θέμα “Διαχωρισμός σκληρών – μαλακών ναρκωτικών” διακατέχεται από τη νοοτροπία που σχολίασα παραπάνω (“όλα ίδια τα θεωρώ, το ίδιο μου κάνουν”) δεν μπορώ να συμπεράνω τίποτα εποικοδομητικό για το συγκεκριμένο θέμα. Τέλος, από μένα.

http://www.e-esyn.gr/faq.html

http://www.pyxida.org.gr/substances_psychotropicb.asp

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=4241

Φίλε Γιανν’ το ότι έχω διαφορετική άποψη από τη δική σου δε σημαίνει ότι είμαι εμπαθής. Και αν μη τι άλλο δε σε χαρακτήρισα με κάποιο επίθετο, όπως βιάστηκες να κάνεις εσύ.

Λες ότι σου είπαν όλοι ότι είναι το ίδιο, χασίς και πρέζα. Θα έλεγα ότι δεν ρώτησες αρκετούς για να καταλήξεις σε αυτό το συμπέρασμα. Είναι αδύνατον να έχουν όλοι την ίδια άποψη, εκτός και αν ρώτησες έναν μόνο. Ψάξε το εκτενέστερα.
Αν ρωτήσω εγώ 10 άτομα για κάποιο θέμα, το πιθανότερο είναι ότι θα πάρω τουλάχιστον 5 διαφορετικές γνώμες.
Εξήγησέ μου αν θέλεις, πως μπορεί να είναι το ίδιο, ένα φυσικό προϊόν (χασίς, φούντα, μπάφος,) με ένα χημικό παρασκεύασμα (πρέζα, κόκα, άσπρη, ηρωίνη, κλπ σκευάσματα). Έχω φίλους που πίνουν, εδώ και 30 χρόνια. Μπορεί να πίνουν κάθε μέρα μια βδομάδα και μετά να μη πιουν για 6 μήνες. Και δεν έχουν πέσει στα σκληρά. Αυτό για να έχεις και μια άλλη άποψη που δεν στην είπε κανείς απ’ όσους ρώτησες.

Όμως δεν είναι αυτό το θέμα μου. Το θέμα που έθεσα είναι γιατί σε ενοχλεί τόσο πολύ η αποποινικοποίηση, που εγώ και κάποιοι άλλοι τη βλέπουμε θετικά. Να διευκρινίσω ότι δεν είμαι χρήστης οιασδήποτε ουσίας φυσικής ή χημικής ή έμπορος αυτών, οπότε δεν με αφορά άμεσα η απόφαση.

Η τηλεόραση είναι πολύ περισσότερο εθιστική και παρ’ όλα αυτά είναι ακόμα νόμιμη, παρ’ όλο που είναι το πιο βαρύ ναρκωτικό από όλα τα παραπάνω.

Γιάνν’, αν έχεις μιλήσει και γνωριστεί με τόσους εξαρτημένους και πρώην εξαρτημένους, η εμπειρία σου είναι ασφαλώς σεβαστή. Αλλά αυτό δεν αναιρεί τη μονομέρεια των όσων καταθέτεις:

Εγώ από πλευράς μου (και όχι μόνο εγώ) έχω γνωρίσει και γνωρίζω πολλές δεκάδες ανθρώπων που καπνίζουν χασίσι, άλλος τακτικά, άλλος μια στις τόσες, και που ούτε κατά διάνοια δεν τους έφερε αυτό πιο κοντά στη χρήση πιο επικίνδυνων ουσιών. Και επιμένω να τονίζω ότι πρόκειται για ανθρώπους που δεν έχουν κανένα άλλο κοινό χαρακτηριστικό που να τους τοποθετεί κάπου «άσχημα»: φυσιολογικότατοι, υπεύθυνοι άνθρωποι, από οποιαδήποτε επαγγελματική τάξη, οποιαδήποτε ηλικία, με αρτιότατη κοινωνική και οικογενειακή ζωή, αρκετοί από αυτούς υψηλής μόρφωσης, αρκετοί από αυτούς υψηλότατης παιδείας επί της ουσίας, κλπ.

Έχω γνωρίσει και κάποιους λίγους που, χωρίς να μπορώ να το ορίσω επιστημονικά, προχείρως θα τους έλεγα εξαρτημένους. Ότι δηλαδή πρέπει να πιουν ο κόσμος να χαλάσει. Αλλά πρόκειται για άτομα που γενικότερα κάτι τους λείπει, και που το αναπληρώνουν όχι μόνο με το χασίσι αλλά με διάφορα πάθη (άλλος να ρισκάρει με τη βία σε επεισόδια στις πορείες, άλλος να οδηγεί αυτοκτονικά, άλλος να τζογάρει κλπ.). Αυτωνών το πρόβλημά τους δεν είναι το χασίσι αυτό καθ’ εαυτό. Το χασίσι απλώς τους βρήκε μπόσικους, επειδή ήταν ούτως ή άλλως έτοιμοι να υποκύψουν σε όποιον πειρασμό έπεφτε μπροστά τους. Τέτοια άτομα κινδυνεύουν ακόμη και μπροστά σ’ ένα μπουκάλι εκλεκτό κρασί που χρειάστηκε χιλιετίες συλλογικής εμπειρίας για να φτιαχτεί. Δε θα χαρακτηρίσουμε όμως το κρασί ως επικίνδυνο!

Αυτοί με φέρνουν και κοντά στον διάλογο με τον Πίκινο: μπορεί να κλέψαν και τη μάνα τους (αν και προσωπικά δεν έχω τύχει σε τέτοια παραδείγματα -δεν είναι τέτοιες οι παρέες μου!), αλλά δεν τους ώθησε το χασίσι σ’ αυτό. Και ειλικρινά δεν έχω ακούσει κανένα μέρος όπου αυτοί να αποτελούν σημαντικό ποσοστό της γενιάς τους: πού βρε συ Πίκινε χάνεται μια ολόκληρη γενιά από το χασίσι;