Το ρεμπέτικο και τα σκληρά, τα μαλακά, και τα...διάφορα ναρκωτικά.

Sugar ray,

sou dino apolitos dikio, den epimeno oti H gnomi mou einai H sosti, kai o,ti kano ego prepi na to kanoun kai alloi. OXI. Distixos ksero kai ego ena soro „filarakia“ tou idous pou anaferis. To proBlima tous eitanai kai einai akoma, oti den katalabenai pos H Founta den linei proBlimata kai den linei pikres kai oti dipotai allo, ama den proseksis kai den eisai Hlikrinos ston euto sou, peftis grigora se „stena sokakia“ xoris na to katalaBis.

H xrisi ja emena prosopika den einai kathimerini, outai paraserno kanenan, einai sketi prosopiki erotelestia, opos to kalo fagito to kalo krasi kai to kalo gam…

Auto pou eithela na po ston filaroko pio pano einai to eksis, den ginetomastai alkooliki dioti pinoumai to poto mas sto mbaraki, H stin taverna H opoudipotai allou, ginesai alkoolikos ama den exeis stahero podi stin Zoh, etsi kai me tin Founta, ama den proseksis tin patises…:slight_smile:

Barethika na akouo olo tis idies mbourdes apo atoma pou kseroun mono na katigorounai.

Opos leei o Goethe.

o anthropos Blepei auto pou kserei

Kai ja to posting pio pano:

otan plino toumbekaki
tha foumaro tsimboukaki.

kai tha katso stin gonia
me laxtara kai mania.

osoi kian ginounai pinw
mite tsoura den afino.

ktlp. ktlp. Markos

file, to thema me afta ta paidia den einai oti eixane provlimata sigekrimena. eixan ta 'provlimata’pu exoun polla paidia tis ilikias/genias tous: lefta tou baba, poly elefthero xrono, klp klp. se mia pio apaisiodoxh nota, polloi neoi variountai (an kai den thelw na to pistevw afto, kai den mou aresei na genikevw). o tipos pu tus edose to prwto tsigaro, h pou tous milhse gia afto den tous ipe (kai oute prokeitai pote kanenas na tous to pei): file, pare pies, alla prosexe, me metro giati an den prosekseis tha ginei afto ki afto.

Εχω περάσει κάτι φεγγαρια με την κουλτούρα του χασισιού ,μαζί με άλλους χασικλήδες να συζητάμε τι θα πιούμε , πόσα έφερε ο μεν που το καβατζώνει ο δε , που θα βρούμε τον σπόρο τον θυληκό και άλλα επικοδομητικά.
Κόντεψα να χάσω τα δόντια μου , έχασα κανα δυο καλές γκόμενες και έθαψα μερικούς καλούς φίλους .
Σκατά κουλτούρα , αρχίδια με λουλούδια , παραμύθια της χαλιμάς.
Κανε πέρα ρε ντενεκέ , κάναμε αμαν και πώς να την βγάλουμε την ψώρα απο πάνω μας , φυσικά είναι ωραίο το χασίσι αλλά σου γαμάει το μυαλό και τη ζωή

Δεν μπορώ να διακρίνω ανάμεσα στο χασίς και στο ούζο άλλη διαφορά παρά μονάχα τούτη: Το μέν το παίρνεις από τα ζαχαροπλαστεία, το δε το παίρνεις από τη πιάτσα.
Τα περί προθάλαμου από χασίς σε ηρωίνη είναι ισοδύναμο με το “όλοι οι ναρκομανείς κλάνουν, όποιος κλάνει είναι εν δυνάμει ναρκομανής”.

Ας είμαστε σοβαροί. Το χασίς, το ούζο αλλά και το κοινό ΓΑΜΗΣΙ προάγουν την ηδονή.
Κανείς δεν είναι εξουσιοδοτημένος να σε κρίνει για τον τρόπο που παράγεις την χρειαζούμενη ηδονή παρά μόνο ο εαυτούλης σου.

Αν είσαι επιρρεπής στις εξαρτήσεις, τότε έχεις πρόβλημα με τις εξαρτήσεις.
Ασε το χασίς και το ούζο στην ησυχία του.
Αν είσαι επιρρεπής στην εξάρτηση είσαι υπόλογος στον εαυτό σου πρώτα, στο παιδί σου μετά και στους φίλους σου στο τέλος. Αν στους “φίλους” σου δεν ανήκει η συμβία σου, τότε υπάρχει κι άλλο ένα πρόβλημα.

den eipa oti to xasis apotelei to skalopati pou tha odighsei ton kathena sta sklira. min to genikeveis to thema. milisa gia ena sigekrimeno pradeigma -metaxy allwn- thelontas na pw oti ta sigekrimena atoma (ta opoia ta exw zhsei kai xerw apo prwto xeri giati arxisane, pws sinexisane, ti kanane klp.), opws kai polloi alloi, arxisane thn founta mono gia mangia kai mono manges den katalhxane. apo ta atoma pu gnwrizw to 99.9% bikan sto louki gia na poulhsoun th mouri tous (eimai arketa mikros, opote krinw apo to perivallon tou sxoleiou, me tis parees, klp.). kanenas den itan 'siniditopoihmenos’xasiklhs, kai kanenas tous den egine kati tetoio.

Αντιγράφω από τον “Σιγά τα χασίσια”:
Ας είμαστε σοβαροί. Το χασίς, το ούζο αλλά και το κοινό ΓΑΜΗΣΙ προάγουν την ηδονή.
Κανείς δεν είναι εξουσιοδοτημένος να σε κρίνει για τον τρόπο που παράγεις την χρειαζούμενη ηδονή παρά μόνο ο εαυτούλης σου.

Αν η σοβαρότητα που επικαλείται οδηγεί σε τέτοιες σκέψεις, τότε εγώ φιλοδοξώ να είμαι ο πιο …ασόβαρος άνθρωπος του πλανήτη.
ΑΝ

ΥΓ. Υπάρχει μεγαλύτερη ηδονή απ’ την πρέζα; Μιλάμε για την απόλυτη μαστούρα. Σύμφωνα λοιπόν με τα λεγόμενα κάποιων, αν δεν είσαι “επιρρεπής”, μπορείς “ελεύθερα” να ζεις σ’ αυτούς τους παραδείσους. Αντε, καλό ταξίδι παιδιά και να μου γράφετε!

“Σιγά τα χασίσια”: μιά ερώτηση
Εχείς τίποτα να πιούμε ?
Η τζάμπα μας τραγουδάς.
Γιατί εγώ ψήθηκα και ξαναρχίζω τα τρίφυλλα

Ο ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΔΕΙΠΝΟΣ
Έχουν έρθει κι οι δώδεκα απόστολοι, κι ο καθένας έφερε από κάτι. Ο Πέτρος ένα κομμάτι Λιβάνι, ο Μάρκος κάτι φλούδες Αφγάνι, ο Ιωάννης λίγο Προυσαλιό, ο Ματθαίος βρήκε κι έφερε φούντα Καλαμάτας, όλοι κάτι βρήκανε να φέρουν δωράκι. Μόνο ο Ιούδας δε βρήκε τίποτ’ άλλο, κι έφερε… τη Δίωξη Ναρκωτικών!

Kalispera sas paidia…kai kalh sas xronia…AUGURI apo italia… Na stai kala…

kai 8a pino pino pino pino kai pote den 8a to dino!!

ekao to forto…lefteria sto xorto!!

Η καλλιέργεια του χασισιού ήταν νόμιμη μέχρι το 1923 και κατι. Το καλλιεργούσαν παραποτάμια στον Έβρο, τον Νέστο και τα ποτάμια της Θεσαλλονίκης. Δεν βλέπω να το αναφέρει κανείς σας στις συζητήσεις σας. Γιαυτό και τα περισσότερα ρεμπέτικα τραγούδια αναφέρονται σαυτό και η αναφορά του και η χρήση του δεν ήταν παράνομη. Απο αυτό εξηγήται και η γραφη τέτοιων στίχων στα χασικλίδικα τραγούδια. Νόμιμη ήταν και η καλλιέργεια και η χρήση και σε άλλες χώρες (Τουρκία ,Βουλγαρία κλπ) Ξαφνικά έγινε ΠΑΡΑΝΟΜΗ η καλλιέργεια και η χρήση του και άρχισαν τα “βάσανα” για τους χρήστες και τα τραγούδια που και αυτα έγιναν “παράνομα” εξού και πολλοί τίτλοι μετέπειτα δίσκων. Αν και νομίζω ότι αυτά που γράφω δεν είναι για αυτόν το χώρο…Ας το βάλει ο διαχειριστής αυτό το μήνημα όπου ταιριάζει… γεια σας…

Από συζητήσεις που έχω κάνει (και ηχογραφήσει) γιά το θέμα αυτό με άτομα από την Ήπειρο έχω μάθει πως η καλλιέργεια του Χασισιού μαζί με καλαμπόκι και καπνά ήσαν από τις βασικότερες και στην Ήπειρο.
Τη καλλιέργεια του χασισιού την απαγόρευσε ο Μεταξάς (λίγο πριν το 40 αν θυμάμαι τώρα καλά). Από το χασίσι έφτιαχναν ρούχα και φυσικά το κάπνιζαν χρησιμοποιώντας σαν τσιγαρόχαρτο ένα λεπτό φυλλαράκι από τον καρπό του καλαμποκιού.
Τα φυτά μετά από μιά διδικασία μέσα στο νερό τα ξεφλούδιζαν και σε ειδικές χτένες τα χτένιζαν παίρνοντας δυό ποιότητες ινών. Στον αργαλειό οι δυό αυτές ποιότητες ήσαν το υφάδι και το στιμόνι.

Δοκιμάστε αυτό:
http://www.magnet.gr/drugs/CannabisBook/

Βρηκα κι εγω θεμα να απαντησω που εχει σταματησει εξι χρονια πριν!!!
Κατα την ταπεινη μου αποψη τα καθε ειδους ναρκωτικα δεν τα χρησιμοποιουμε για ηδονη.
Αν και προκειται για διαδεδομενη αποψη ειναι παντελως λαθος.
Ο κυριος λογος ειναι το οτι επιδρουν στην αντιληπτικοτητα.
Εισαι διαφορετικος ανθρωπος μετα απο χρηση πρεζας η χασισιου η οινοπνευματος απ οτι χωρις.
Η επιδραση στην αντιληπτικοτητα ειναι η μεγαλη προκληση που ελκει τους ανθρωπους στην χρηση.
Διαφορετικη αντιληψη σημαινει και διαφορετικη συμπεριφορα.
Το γεγονος αυτης της αλλαγης ειναι μια κρυμμενη δυνατοτητα στο ανθρωπινο ον και εχει να κανει με την σχετικοτητα του πραγματικου.
Ειμαστε ρευστοι αντιληπτικα ακομα και χωρις ουσιες…πχ…εγινα αλλος ανθρωπος κυριε προεδρε(στο δικαστηριο) ή οταν ειμαστε ερωτευμενοι για παραδειγμα.

Πάντως εχει περάσει καιρός αλλα θα ήθελα να κάνω μια επαναφορά καθώς η κυβέρνηση αυτη “εθνικης σωτηρίας” κ καλα έφερε νομοσχέδιο νομιμοποίησης των ναρκωτικων.Ουσιαστικα πετανε χασισια στη νεολαια κ γενικοτερα στον λαο για να μην αντιδρουν. Σου λενε αγωνες κ μαλακεις,αμα σε απολυσουν,αν σου κοψουν το μισθο,αν εχεις προβληματα τραβα σπιτι σου κανε ενα μπαφακο και θα σου περασουν ολα.Θελει προσοχη.Εχω βρεθει αρκετες φορες αντιμετωπος με την αντιληψη του οτι επειδη παιζουμε ρεμπετικα πρεπει να την πινουμε…Κ μαλιστα αρρωστημενες αποψεις,οτι αν δεν εισαι μαστουρωμενος η πιομενος δεν μπορεις να βγαλεις το μερακι που εβγαζαν οι δημιουργοι…

Αυτό δεν το πήρα είδηση. Έχεις κάποιο λινκ για πληροφορίες? Επικίνδυνο ακούγεται αυτή την εποχή…
Για το ρεμπέτικο πράγματι υπάρχει μια διαδεδομένη “παρεξήγηση” με εν μέρει αιτία αρκετούς στίχους. Άλλες εποχές, άλλα ήθη όμως …

Σιγά ρε παιδιά. Δε βρισκόμαστε στον πόλεμο του οπίου. Τη φούντα την πίνει ήδη η μισή κοινωνία, συμπεριλαμβανομένων απείρων ανθρώπων που είναι απολύτως ισορροπημένοι, μορφωμένοι, κοινωνικά σεβαστοί κλπ. Αλλά την πίνει με φόβο και ρίσκο. Επίσης, υπάρχει και μια μικρή μερίδα τελειωμένων που την πίνει. Οι δεύτεροι αυτοί έτσι κι αλλιώς ποτέ δεν είχαν φόβο: συμπεριφέρονται αυτοκαταστροφικά, το ρίσκο τους θρέφει, και δε δίνουν δυάρα μπλέξουν δεν μπλέξουν (εννοώ με αστυνομία και δικαιοσύνη). Μακάρι να μην υπήρχαν αυτοί οι τελειωμένοι, μακάρι να μην υπήρχαν οι αιτίες που τους οδηγούν να γίνουν έτσι, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Δεν το βλέπω πιθανό να αυξηθούν λόγω ελεύθερης πρόσβασης στο χασίσι, όπως δεν αυξάνονται οι αλκοολικοί επειδή δεν έχουμε ποτοαπαγόρευση. Όσο για όλους τους υπόλοιπους, απλώς θα απαλλαγούν από το φόβο του μπλεξίματος και θα εξακολουθήσουν τον φυσιολογικό τους βίο.

Δεν εννοώ ότι την προώθηση του ν/σ δεν τη βλέπω κι εγώ πονηρή, αλλά όχι για τους λόγους που φοβάται ο Γιάνν’ς.

Εν πάση περιπτώσει, είναι νομοσχέδιο ή νόμος;

-Όσο για τις παρλαπίπες περί ρεμπέτικου και μαστούρας, δεν είναι άξιες συζητήσεως.

Είμαστε σίγουροι γι’ αυτό;

Καλώς ή κακώς, ένα μικρό αλλά σημαντικό μέρος του ρεμπέτικου έγινε μέσα στη μαστούρα ή/και αναφέρεται στη μαστούρα.

Οπότε, χωρίς να γενικεύουμε για όλο το ρεμπέτικο, πιστεύω ότι υπάρχει ένα περιθώριο για συζήτηση, που έχει μάλιστα και δύο σκέλη, αυτούς που μαστουριάζανε και γράφανε για τη μαστούρα, και αυτούς που δε μαστουριάζανε, αλλά πάλι γράφανε για τη μαστούρα.

Εντάξει, δεν έχω κάνει και στατιστική. Μπορεί να είναι λιγότεροι. Πάντως δεν είναι κάτι περιθωριακό, ούτε από άποψη ποσοστού ούτε από άποψη κοινωνικού στάτους.

Φυσικά. Εννοούσα ότι δεν αξίζει να ασχολείται κανείς με απόψεις όπως αυτές που μεταφέρει ο Γιάνν΄ς:

Να προσθέσω ότι το ν/σ μπορεί να το προωθεί η τωρινή κυβέρνηση αλλά το ξεκίνησε η προηγούμενη του Πασόκ και προέρχεται από τον ίδιο τον Gap, ο οποίος και αρκετά παλιότερα, ως μέλος προηγούμενων κυβερνήσεων, είχε εκφραστεί προς αυτή την κατεύθυνση. Αυτό όχι για να αρχίσουμε να κομματικολογούμε, απλώς για λόγους ακρίβειας.