Το οπτικοακουστικό αρχείο της ΕΡΤ

Δεν ξερω εαν εχει ηδη ειπωθει , αλλα σε καθε περιπτωση ισως ενδιαφερει καποιους το παρακατω οπως δημοσιευτηκε στο http://www.mediablog.gr/?p=1839.
Ανεξαρτητα απο τις οποιες επιφυλαξεις σχετικα με το κοστος του πονηματος, το διαχειριστικο του κομματι , τις τεχνικες ιδιαιτεροτητες κλπ. , νομιζω οτι ειναι αξιολογη και χρησιμη προσπαθεια…
Ιδιαιτερα οι ιστορικες φωτογραφιες εχουν μεγαλο ενδιαφερον.

Παραθετω το σχετικο αποσπασμα απο το εν λογω site:

Ιστορική κίνηση
Στον αέρα και διαθέσιμο σε όλους είναι το τμήμα του οπτικοακουστικού αρχείου της ΕΡΤ που έχει ψηφιοποιηθεί μέσω της διεύθυνσης: http://www.ert-archives.gr/wpasV2/public/index.aspx

Εκεί οι χρήστες μπορούν να αναζητήσουν και να παρακολουθήσουν ένα σημαντικό τμήμα από τον τελικό στόχο που είναι 500 ώρες βίντεο, 250 ώρες Φίλμ 5.000 Φωτογραφίες, καθώς και ηχητικά ντοκουμέντα από το σπάνιο αρχείο της ΕΡΤ.

Ανάμεσα τους σημαντικές παραστάσεις από το Θέατρο της Δευτέρας, εκπομπές όπως το Παρασκήνιο, Οι Έλληνες, Οι Δρόμοι, αλλά και εκατοντάδες ντοκιμαντέρ και μουσικά προγράμματα.

Μάλιστα για τα βίντεο παρέχεται και αναλυτικό transcript, καθώς και επιλογή παρακολούθησης με κεφάλαια.

Η ΕΡΤ κρύβει μαργαριστάρια αλλά και “μαργαριτάρια”. Ότι και να’ναι πάντως είναι μιά αρχή, και είναι καλοδεχούμενη.

ΥΓ: Τώρα το ότι έχουν όλες τις φωτό κάτω από το Α, ε αυτό είναι κάτι…δυστυχώς αναμενόμενο.

Έξοχο link. Εύγε!
Το ζητούμενο τώρα είναι να βρεθεί κι ο χρόνος για να περιηγηθούμε στο αρχείο…:240:

Ευχαριστούμε πολύ για το link!
Έχει πολύ ενδιαφέροντα πραγματάκια για downloads… :089:

Μόλις είδα ένα μέρος από την εκπομπή του Σαββόπουλου “Ζήτω το ελληνικό τραγούδι” με το Χάρρυ Κλυνν.
:090:

Ναι, επιτέλους παρουσιάστηκε προ ημερών το έργο ! Ας ευχηθούμε πως είναι ακόμα στην “πρώτη” παρουσίαση του αρχείου και όχι στην τελική…
5 αναζητήσεις έκανα και μόνο η μία εμφανίστηκε !!!

Πηγαίνετε στο θέμα που σας συστήνω (αφού βάλετε βέβαια πρώτα να βράζει νερό για καφέ, ανάψετε και δεύτερο τσιγάρο -μέχρι να κατέβει η εικόνα !- φορέστε και ακουστικά γιατί ο ήχος είναι πολύ χαμηλός, όπως παντού, και δείτε από το ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ - ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΣ, Ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΑΣ.
(εμφανίζονται η Ρόζα να χορεύει τσιφτετέλι, ο Τσιτσάνης με την Αλεξάνδρα, ο Μάρκος στην τελευταία του δημόσια εμφάνιση, ο Θεοδωράκης σε συναυλία φοιτητών στο εξωτερικό το '73, ο Χατζιδάκις να μιλάει για το ρεμπέτικο και τον ζεϊμπέκικο και ένας μπουζουξής να παίζει = ο Μιχάλης Δασκαλάκης είναι, αλλά οι αποδελτιωτές είχαν άγνοια !- κλπ… άκρως ενδιαφέροντα ).

Δε νομίζω να έχω καιρό να περιμένω να κατέβουν τα βιντεάκια για να τα δω… Όλο σερνάμενη αποθήκευση στο buffer είναι… Δεν έχω υπομονή !
Άσε που με τον firefox δεν παίζουν και είναι άθλιο γενικώς το interface…
Κρίμα τα φράγκα…

ΥΓ:
Ελένη για ποια downloads λες; Είδες κάτι τέτοιο ; Εδώ δε μπόρεσε να “κλέψω” στοπ-καρέ για τη φωτο της Ρόζας, ώστε να την αναρτήσω εδώ.
Αν είδες κατιτίς, με ενδιαφέρει !!!

Το αρχείο το ανεβάζουν τμηματικά απ΄ό,τι φαίνεται, με τελικό στόχο τις 500 ώρες βίντεο κλπ.

Πάντως, μέχρι στιγμής εντόπισα πολλά ενδιαφέροντα:
Α. Στην κατηγορία << ενημερωτικές εκπομπές>>:

  1. Στο “Νυχτερινό επισκέπτη” αφιερώματα στο Μ. Γενίτσαρη, Απ. Χατζηχρήστο, Μίκη, Θ. Γκόρπα, Βίρβο… μέχρι Γρηγ. Στακτόπουλο.

  2. Στο “Παρασκήνιο”, αφιερώματα στους Γκάτσο, Σεφέρη - Ελύτη…

Πω, πω!
Καθηλώθηκα για τα καλά και έχουμε και δουλειεεεεεεεεεές.

Χεχεεεε… λες να σέρνεται γιατί βλέπουμε όλοι τα ίδια;
“Νυχτερινό επισκέπτη” έβαλα κι εγώ πριν λίγο…αλλά έχασα την υπομονή μου !!!

ΥΓ:
Δεν μου είπες περί “κλεψιμάτων”…

Πώς θα αποθηκεύσετε τα video στον υπολογιστή σας

1.Καταρχήν χρειαζόμαστε το Video Lan Player γνωστό και ως VLC.Κατεβάστε τον ε δ ώ.

2.Στο site της ΕΡΤ μόλις πάμε να δούμε ένα βίντεο μας ανοίγει ένα καινούριο παράθυρο που στο κέντρο του παίζει το βίντεο μέσω του windows media player.Εμείς κάνουμε δεξί κλίκ σε μέρος του παράθυρου εκτός βίντεο και επιλέγουμε View Page Source ή View Source .
Θα μας ανοίξει ένα καινούριο παράθυρο.
Βρίσκουμε κάτι σαν και αυτό: ‘mms://62.103.160.125/wpasV2/0000000493/0000/pubmedia.wmv’, το οποίο κάνουμε copy.

3.Ανοίγουμε το VLC και πάμε File->Open Network Stream.Στο παράθυρο που μας ανοίγει τσεκάρουμε την επιλογή HTTP/HTTPS/FTP/MMS και στο πλαίσο βάζουμε ό,τι αντιγράψαμε πριν από το site της ΕΡΤ.
Έπειτα πιο κάτω στα advanced options τσεκάρουμε το stream/save και πατάμε settings.Εκεί επιλέγουμε
α)File και πατώντας browse διαλέγουμε το όνομα ΚΑΙ την κατάληξη του αρχείου
και
β) στη μέση του παράθυρου,στο Encapsulation method διαλέγουμε ASF και πατάμε ΟΚ και πάλι ΟΚ.

4.Αν τα έχετε κάνει όλα σωστά ο χρόνος στο VLC θα αρχίσει να τρέχει πράγμα που πάει να πεί ότι γράφετε στο σκληρό σας.Περιμένετε να τελειώσει και πηγαίνετε εκεί που επιλέξατε να σωθεί το αρχείο!

5.Καλά downloads!!!

(Σόρρυ, αν είναι παράνομο, σβήστε το!)

Ωχ… θέλω μαθήματα και νέα λογισμικά !!!
Ευχαριστίες
και αν είναι παράνομο, ναι σβήστε το !
(έκανα ήδη τις οδηγίες txt … χεχεεεεεεε )

Όσοι τρέχουν firefox δεν έχουν παρά να εγκαταστήσουν ένα plugin, το DownloadHelper και παίρνουν τα video με ένα click, χωρίς πολλά-πολλά. Μάλιστα, το εικονίδιό του “ανάβει” μόνο του όταν ανιχνεύσει video στη σελίδα που βρίσκεται ο χρήστης, σε περίπτωση που δεν το έχει πάρει χαμπάρι.

Παράνομη είναι η διανομή των video. Το plugin δεν είναι απαγορευμένο.

Aλλη ένα ενδιαφέρον ντοκιμαντέρ:

Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΥ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟΥ

παίζουν και τραγουδούν:
Ιωάννα Γεωργακοπούλου
Γιάννης Δέδες
Σπύρος Καλφόπουλος
Μουφλουζέλης
Κώστας Ρούκουνας

θα το βρείτε:

ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ (ΙΣΤΟΡΙΚΟ, ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ)
επιλέξτε :… O
Σελίδα 7
Η αναζήτηση δεν είναι και από της καλύτερες …

τον “παππού” που θα δείτε στην αρχή (κάπου στα 6") να λέει τον αμανέ είναι ο Ρούκουνας…:110:

webmaster το κόλπο με DownloadHelper δυστυχώς δεν έπιασε,
ούτε της Ελένης, εκεί σίγουρα κάνω κάτι λάθος…
θα πρέπει να το ψάξω λγό για να κάνω download:240:

Μπορείτε εάν θέλετε όπως είπα και στην Ιωάννα με π.μ. να κατεβάσετε το πρόγραμμα Realmedia σε free
έκδοση από το internet και σας βγάζει πάνω δεξιά στο βίντεο που επιλέξατε να δείτε την επιλογή download. Το κλικάρετε και η δουλειά αρχίζει να γίνετε!

kostas82,
σε ευχαριστώ.
Τελικά είναι ο πιο απλός τρόπος με το WMP 11 να κατεβάσεις τα βιντεάκια.

Kαι άλλο ένα ενδιαφέρον “ντοκιματερ” με την Iωάννα Γεωργακοπούλου.

ΝΥΧΤΕΡΙΝΟΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ
Η ΡΕΜΠΕΤΙΣΣΑ-ΙΩΑΝΝΑ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΥ
[i]Πρόκειται για την ενημερωτική εκπομπή ΝΥΧΤΕΡΙΝΟΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ με θέμα τη ζωή και το έργο της αποκαλούμενης «ΡΕΜΠΕΤΙΣΣΑΣ», ΙΩΑΝΝΑΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΥ. Ο δημοσιογράφος ΑΡΗΣ ΣΚΙΑΔΟΠΟΥΛΟΣ κάνει εισαγωγή στη συνέντευξη μιλώντας για τη σπουδαία αυτή …

[/i]Εδώ το link χωρίς ψάξιμο στο αρχείο… χε χε χε

        [ΝΥΧΤΕΡΙΝΟΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΥ  :)](http://62.103.160.123/wpasV2/public/p02-view.aspx?titleid=6529&action=mView&mst=00:00:00:00)

Στο Storyboard διαλέγετε τα κεφαλαια…

Η δουλειά της ΕΡΤ όπως αναφέρθηκε και από άλλους συνφορουμηστες είναι πολύ καλή ,
το ψάξιμο και η ταχύτητα της σελίδας είναι… για βελτίωση.

Αν και συζητάμε δυο θέματα ταυτόχρονα, στην πραγματικότητα για να “κατεβάσεις” οποιοδήποτε video δεν χρειάζεται τίποτα, αφού ακόμα και για να παίξει online στην ουσία ο browser το κάνει download.
Έτσι, αν βρείτε που είναι αποθηκευμένα τα temp files π.χ. του firefox, δεν έχετε παρά να αναζητήσετε τα πιο πρόσφατα και μεγάλα σε όγκο αρχεία, να τα μετονομάσετε σε .mpg ή .flv ή όποιο άλλο format, και παίζουν απ’ ευθείας από το σκληρό σας.

Νομιζω πως πρεπει να εγκαταστησεις καποιο προγραμμα [πχ User Agent string] , αν δεν το εχεις ηδη.
Παντως με linux … δε γινεται με τιποτε! :mad:

Απ΄ότι είδα η ΕΡΤ δίνει εδώ οδηγίες χρήσης..

Καθόλου δεν είμαι κατάλληλη εγώ να δίνω οδηγίες σε θέματα τεχνολογίας… :230:
Αλλά νομίζω, aris_k , πως συναντάς δυσκολία επειδή δεν έχει φορτωθεί το video στον browser σου. Δηλαδή δεν το βλέπεις, ώστε να βρεις και το link.
Γι΄αυτό πρέπει να εγκαταστήσεις, αν δεν το έχεις ήδη, τοUser Agent Switcher ώστε να βρίσκεις κάθε φορά το url.
Μετά εύκολα μπορείς να προχωρήσεις στα υπόλοιπα.

Ένας άλλος τρόπος, για να μην κατεβάζουμε το VLC., είναι με το flashget : κατεβαίνει άνετα το αρχείο και με καλύτερη ποιότητα.

Όμως…
Όλα καλά, αλλά το ψηφιοποιημένο αυτό υλικό αποτελεί αποκλειστική ιδιοκτησία της ΕΡΤ.
Που σημαίνει… πως αν θέλουμε να το χρησιμοποιήσουμε όχι για εμπορικούς σκοπούς, βέβαια, αλλά να το αναπαράγουμε, να το ενσωματώσουμε π.χ. , κάθε φορά θα παραβιάζουμε το νόμο περί πνευματικής ιδιοκτησίας

άρα; στη ζούλα και με τρόπο , μη μας πιάσουν;;;

Μα, καλά, δεν έχει πρώτα τακτοποιήσει η ΕΡΤ τα θέματα πνευματικής ιδιοκτησίας, πριν τα βγάλει στον αέρα; Άν είναι έτσι, πρόκειται περί μνημειώδους γκάφας και θα διασκεδάσουμε προσεχώς, αν βέβαια εμείς φροντίσουμε να καλύψουμε τα δικά μας νώτα…

Έχω βρει στο youtube μερικά βίντεος απο την εκπομπή Εις Ανάμνηση Στιγμών Ελκυστικών. Μήπως έχει κανείς αποθηκευμένες αυτές τις εκπομπές? Θα με ενδιέφεραν πάρα πολύ. Έκανα αναζήτηση στο αρχείο της ΕΡΤ αλλά δε βρήκα τίποτα.

Αυγουστή,

Ο χρήστης Jureilers έχει ανεβάσει σχεδόν τα πάντα, οπότε μπορείς να κατεβάσεις 117 βίντεο της εν λόγω εκπομπής από ε δ ώ

Τα κατεβάζεις τα σώζεις πολύ εύκολα με Mozilla Firefox και το εργαλείο που αναφέρει ο webmaster.

Ισαάκ θα προσπαθήσω. Απλά θα ήθελα να τα βρω ολοκληρωμένα και σε καλή ποιότητα εικόνας και ήχου, η αν υπάρχουν να τα κατεβάσω από rapidshare.

Με την ευκαιρία αυτή θέλω να ευχηθώ σε όλους Χαρά και Ευτυχία. Ότι ποθείτε να το έχετε, και ελευθερία στη Κύπρο μας.