Το μπουζούκι που έφτιαξα

Κύριε bourbou σε όσα λέτε πιστευω συμφωνούμε όλοι, αλλού είναι το πρόβλημα, ο mastoras007 δεν ανέβασε την κατασκευή του για να εισπράξει μόνο καλή κριτική, αλλά υποδείξεις και παρατηρήσεις για την καλυτέρευση αυτής, απλά συμφωνώ και με τον georgalasg ήσασταν λίγο απότομος, όχι όμως αγενής.

Αγαπητε pliak χαιρομαι που συγκλινουμε.Οσο για το τι περιμενε ο mastoras μπορεις να διαβασεις την απαντηση του σε εμενα.Που να μην εγραφα κιολας ‘‘χωρις παρεξηγηση’’…

Ακριβώς έτσι κάνω όταν πάω σε κατασκευαστή φίλε μου…
Εγώ είμαι και τυφλός και κουφός και παίρνω ότι μου δίνουν…
Αλλα όλα αυτά ΔΕΝ έχουν καμία σχέση ούτε με το μήνυμά μου, αλλά ούτε και με το τρέχον θέμα…

Αφου εισαι και τυφλος και κουφος και αφου για να κρινεις πρεπει να φτιαχνεις μπουζουκια κατ’εσε,οντως δεν μπορεις να εχεις αποψη προσωπικη οποτε καλα κανεις και παιρνεις οτι σου δινουν.
Επειδη καποιοι ομως δεν ειναι ουτε το ενα,ουτε το αλλο, επετρεψε τους να κρινουν με το αισθητηριο τους (και χωρις να φτιαχνουν μπουζουκια).

Θεωρώ ότι τα πάντα πρέπει να υποβάλλονται στην κριτική μας σκέψη, με την προϋπόθεση όμως ότι υπάρχει κριτήριο!

Κύριοι, θα ήταν άξιον απορίας αν ο άνθρωπος με την πρώτη προσπάθεια είχε αναδείξει καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα! Εκεί βρίσκεται και το ζητούμενο (το αισθητικό κομμάτι είναι ατομική υπόθεση και η ποιότητα στο φινίρισμα έρχεται με την εμπειρία). Προσωπικά, δουλεύω για χρόνια χειρωνακτικά με σκληρότερα υλικά (πέτρες)…αμφιβάλλω αν θα τάχα καταφέρει καλύτερα.

Μπράβο σου για την προσπάθεια, mastoras007. Πάντα ψηλότερα νʼ ανεβαίνεις, πάντα μακρύτερα να κοιτάζεις! Δούλευε απερίσπαστος!

Δεν απαιτείς μεν «κοινωνικώς ορθά» πρωτόκολλα, μα ταυτόχρονα επικαλείσαι «κώδικες δεοντολογίας»…τσουτσούρωσα από την συμβατική πολυπολιτική ορθότητα!:112:

Και τσουτσουρωμένος και χορενιασμένος: το άπαντο της εμφιαλωμένης παρανάγνωσης!

Εγω παιδια σαν μελος εξεφρασα την αποψη μου οσο και σκληρη ας φαινεται σαν κριτικη… Δηλαδη να χαιδεψουμεν τ αυτια? Εχω μαθει να λεω την αληθεια καθως κι εμενα μου εχουν ασκηθει κριτικες πολυ αυστηρες… Δεν ειπα οτι δεν εχει περιθωρια για βελτιωσεις η ακομα και γενικα θα το ψαξει και σιγα σιγα θα βρει την ακρη οπως ολοι… Απλα υπηρξαν σοβαρα θεματα στο συγκερκριμενο οργανο οπως η ελλειψη ταστων καπακι πολυ χοντρο κτλπ… Επισεις δεν τον παροτρυνα κυριε γεωργαλα να αγορασει απο αγγελια μου οργανο… Ο ιδιος μου χε στειλει μιλησαμε και απο εκει και περα δεν ηθελε δεν το πηρε… Δεν ειχα αναγκη να το παρει καποιος και ουτε πιεσα ποτε κανεναν… Ας ειμαστε αντικειμενικοι και να μην αερολογουμε πισω απο ενα πληκτρολογιο… Εκτος απο μερικους που ζηλευουν μαζι μου γενικα και βγαζουν κακιες χωρις λογο… Αλλα δεν με πειραζει αυτο αυτα τα ατομα για μενα ειναι καταπτυστα και απλως δεν ασχολουμε… Ξερουν ποιοι ειναι αυτοι… Συνοψιζοντας η κριτικη μου ηταν αυτη… Τωρα ο φιλος αν διορθωσει το οργανο και το σουλουπωσει γενικα τοτε θα υπαρξει αλλη κριτικη…

Καλησπέρα παιδια.
Ευχαριστώ πολύ για τα σχολια σάς και της παρατηρήσεις σας.το ‘‘οργανο’’ αυτο τελος πάντον έχει θεματάκια δέν είναι και για πούλημα για μένα είναι…
προσπαθώ να τα βετιώσω άυτα τα θεματάκια που έχει…ο ηχος δέν ηταν καθόλου καλός εχθές έτριψα το καπάκι και οι πυρογραφίες έφυγαν…δέν με απασχολεί πειραματίζομαι και κάνω δοκιμές με καβαλάρηδες μειώνω το πάχος του καπακιου που αρχικά ητανν 3+ χιλιοστα, δέν είχα δώσει τόσο σιμασίο όπος έπρεπε το κατέβασα 1,5 χιλιοστο περίπου και είδα διαφορά σήμερα θα κετέβει κιάλο.
ο καβαλάρης λέπτινε και πήρε σχέδιο της προκοπης έχει θεματάκια δέν λέω αλλα το έυτιαξα και σε 10 μέρες…με όλα τα υλικά ετοιμα σχεδόν…τώρα όμος ξέρω οτι το 2ο που θα κάνω θα το κάνω παααρα πολυ καλύτερο…
τα λεφτα που έδωσα δέν τα λυπάμαι καθόλου.τα λεφτα που έδινα παλιότερα στα ποτα οταν εβγαινα τι κατάλαβα?και στα σκουπιδια να πάει το μπουζούκι αυτο αποκομισα κάποιοα πραγματα που δέν κερδίζονται ουτε μεσο φορουμ ουτε προφορικα ουτε με βιβλία.
Δέν λέω οτι είμαι οργανοποιός πλέον αλλα μπορώ να πώ οτι άν φτιάξω μπουζουκι τώρα ξέρωντας 5 βασικά πράματα σε σχέση με πρίν θα κάνω μπουζουκάρα…για τα δικά μου στανταρ.

Ολες οι κριτικές δεκτές καλές και κακές!!θα πάρω το αίμα μου πίσο με το 3χορδό που θα φτιάξω όταν χειμονιάσει!
οσο για αυτο θα το κάνω μπουζουκι θέλει δεν θέλει ας σπάσει και το καπάκι,ασ ξυλώσω και το μάνικο τον ηχο που θέλω θα τον βγάλει θέλει δεν θέλει…οι φιγούρες δέν με απασχολουν!

Χαχαχααα πρωτα κραξιμο και μετα του λες ‘‘με συγχωρεις’’…ρε φιλε ελεος…τιγκα ειρωνια και κακια…γιατι ετσι?εκανε το παιδι μια προσπαθεια,εφτιαξε ενα οργανακι που στην τελικη δεν το λες κακο.γιατι τον προσβαλλεις ετσι και γινεσαι και συ μαγκακι του πληκτρολογιου οπως ο ιδιος λες?υπαρχει και αλλος τροπος να κριτικαρεις καποιον,οχι για να σου δωσουνε βραβειο ευγενειας,αλλα…πως να το πω.αν εισαι καλλιτεχνης δεν γινεται να εισαι και ‘‘μαγκακι του πληκτρολογιου’’ ταυτοχρονα…ενα απο τα δύο.εσυ διαλεγεις.οσο για τα σχεδια του παιδιου δεν σ αρεσουνε,οκ.αυτος ετσι γουσταρε να τα κανει.οσο για την ταστιερα.αν σου ρθει ο καφετζοπουλος η ο βαρλας με τετοια ταστιερα θα πεις ‘‘πωωωωω πωωωω πατεντα’’.γενικα σβησε το μηνυμα γιατι ειναι μουφα και δεν αξιζει να υπαρχει σε ενα σοβαρο φορουμ.η κριτικη σου καλυτερα να ειναι εποικοδομιτικη ωστε να αποδωσει καρπους,γιατι (Με συγχωρεις) αλλα αυτο το εκτρωμα που ανεβασες για μηνυμα ειναι μαπα!!

Τακη αν μου ερθει ο Βαρλας η καφετζοπουλος με τετοια ταστιερα… Που δεν υπαρχει περιπτωση να φτιαξουν ποτε οργανο χωρις ταστα στο τελος… Γιατι το μπουζουκι παιζει μονο με ταστα δεν ειναι βιολι για να ναι αταστο αγαπητε… Κι επειδη φτιαχνω οργανα ξερω απο πρωτο χερι πως πρεπει να ναι και φτιαχνω εδω και πολλα χρονια. Κι αν ερθουν με τετοια ταστιερα θα ειναι για να το κοπανας στο κεφαλι τους… Εμενα η γνωμη μου και η αποψη μου ειναι αυτες. τωρα απο εκει και περα αν δεν σ αρεσει μην την διαβαζεις…

Ακομα προσπαθώ να ρυθμήσω τον ηχο. ταστα θα μπουν δέν τα έβαλα γιατι η ταστιερα εκει ειναι λεπτη επηδη την πλάνησα για να ερθει στα ισια η μεγάλη κληση που ειχε…θα τα βάλω με κόλλα και οχι σφινοτα γιατι φοβάμαι οτι θα σπάσει η ταστιέρα αν την χτυπήσω με τη ματσολα στης σχισμές…εχει και ένα κενο εκει απο κάτω στο οποίο έχω σφινόσει καπλαμα με κολλα. είπαμε έχει θέματα το όργανο.
αν το πηγαινα για πουλημα θα με απασχολούσε. ασε που δέν μπορω καλα καλά να παιξω μπουζουκι σιγα μην παιζω τόσο χαμιλα τουλάχιστον στην αρχη

Αυτό πού πρέπει να κρατήσεις ,φίλε μου mastoras007 ,από ολα αυτά τα σχόλια,είναι οι καλοπροαίρετες συμβουλές.Ολα τα αλλα πέταξέ τα καί ξέχνα τα .

Μόνο αυτό θα σε βοηθήσει,ετσι ώστε ,η επόμενη κατασκευή πού θα κάνεις ,να γίνει πιό καλύτερη.Η πρώτη φορά είναι πάντα δύσκολη,οτι και να φτιάχνει κανείς.

Οι θεωρητικοί,οι εξυπνάκηδες,οι κακιασμένοι,αυτοί πού το εχουν στήν ζωή τους δύσκολο να πούν εστω καί μιά καλή κουβέντα,και αυτοί πού γενικώς καί ειδικώς τα ξέρουν ολα ,θα τούς βρείς καί εδώ μέσα.Ετσι είναι αυτά τα πράματα.Κράτα τα καλύτερα και αυτά πού σε βοηθούν,και προχώρα.
Από μένα εχεις ενα μεγάλο μπράβο.Καί είμαι σίγουρος οτι η δεύτερη κατασκευή σου,θα είναι πολύ πιό μάγκικη.Μήν χαμπαριάζεις με τίποτα!!!

@ ΛΑΙΚΟΣ ολα ωραια και καλα…παντως η οργανοποιία ειναι τεχνη και η τεχνη δεν εχει ορια ουτε για την ταστιερα ουτε για τα σχεδια ουτε για τιποτα.πολυ σεβαστη η αποψη σου αλλα το στυλ που την διατυπωσες ειναι κακεντρεχες και ειρωνικο και τετοια αποψη,οσο και αν στο βαθος σκοπο εχει να συμβουλευσει και να διορθωσει, δεν προκειται να εισακουστει.στο κατω κατω ο φιλος εφτιαξε οργανο για την παρτη του και ειναι μπουζουκι,οσο κι αν λετε οτι ειναι υβριδιο.τετραχορδο μπουζουκι ειναι.

Α…ρε mastora…και μονο που καταφερες να γινει τοση κουβεντα για το οργανο σου…ΜΠΡΑΒΟ και μην κολλας πουθενα…Το επομενο θα κανει μπαμ…ΜΙκρος εισαι ακομη…Φτανοντας στα χρονια των αλλωνων…θα κανεις θαυματα…(με η χωρις κριτικες)…Αλλωστε κανενας καλλιτεχνης δεν εγινε φιρμα με την πρωτη του αποπειρα…

Όταν συνεργαζόμουν με εκδότη -πολύ γνωστού και τώρα- λογοτεχνικού περιοδικού, όταν έβγαινε το καινούργιο τεύχος και ξεκινούσα να του πω τις εντυπώσεις μου, με έκοβε από την αρχή και μου έλεγε: «εντάξει, εντάξει, άστα τώρα αυτά, πες μου τι δεν σου άρεσε».

Τι θέλω να πω;

Διαβάζοντας όλα τα μηνύματα που γράφτηκαν εδώ, εάν εγώ ήμουν ο ενδιαφερόμενος, αυτά που θα «κράταγα» και θα λάβαινα υπόψη θα ήταν εκείνα μόνο των 2 μελών που τους έσουραν τα εξ αμάξης οι υπέρμαχοι των ευγενών απευθύνσεων. Μιλάω καθαρά υποκειμενικά, καθώς έτσι λειτουργώ και στα πεδία επαγγελματικού ενδιαφέροντός μου: προτιμώ απείρως να έρθει ένας «αγενέστατος πίθηκος» (λέμε τώρα) και εχθρικός από χέρι απέναντί μου, και να μου πει πράγματα σαν κι αυτά που είπαν τα 2 υπόψη μέλη, παρά ό,τι άλλο γράφτηκε εδώ, διότι μόνο αυτά τα σχόλια μίλησαν ευθέως και επί εντελώς συγκεκριμένων ζητημάτων όσον αφορά το δημοσιοποιηθέν προς κρίση όργανο.

 Για τον «καβγά» της λεκτικής ενδύσεως της κριτικής, τώρα: συνήθως (και ιδίως στο νομικό πεδίο, όπου αναφύονται σχετικά ζητήματα) γίνεται δεκτό ότι επιτρέπονται οι δυσμενείς κρίσεις για μια επιστημονική, καλλιτεχνική ή επαγγελματική εργασία, όσο δριμείες ή άκομψες και αν είναι αυτές. Η μόνη προϋπόθεση είναι η κριτική να περιορίζεται στην αξιολόγηση του έργου και να μην πλήττει/προσβάλλει το πρόσωπο του δημιουργού, να μην περνάει -υπό το πρόσχημα της κριτικής- σε προσωπικές βολές και επιθέσεις. Καλό θα ήταν να θυμόμαστε πάντα ότι, όποιος προβαίνει σε δημόσια προβολή του οιουδήποτε πονήματός του, συνεκφέρει και τη σιωπηρή συναίνεσή του για το ενδεχόμενο να εισπράξει όχι μόνο τον έπαινο αλλά και τον ψόγο.     

Για να συνοψίσω: ευκταίον, βέβαια, το λεκτικό ένδυμα των όποιων δυσμενών κρίσεων να είναι «βαμβακερό» και όχι από «τζίβα»… αλλά, πρώτον δεν μπορούμε να έχουμε πάντα τέτοιες πολυτέλειες στη ζωή και, δεύτερον, εντελώς υποκειμενικά και πάλι μιλώντας, προτιμώ απείρως έναν, ας υποθέσουμε, «εχθρικά» διακείμενο απέναντί μου: αυτός θα έχει ψάξει εξονυχιστικά να βρει τα τρωτά μιας δουλειάς που δημοσιοποίησα και, αφού αφαιρέσω όσα δεν άπτονται του έργου και αυτοδήλως οφείλονται στην -ομολογημένη ή τεκμαιρόμενη- εχθρότητα/αγένεια, θα ευεργετηθώ απολύτως από τις εύλογες παρατηρήσεις του που απομένουν…

Πολυ οραίο κείμενο κυριε @parasantalos.

Φίλε μου mastora 007.Κάθε αρχη και δύσκολη που λέει μια παριμια. Ψάξε ασχολησου και γενικά αφού σε αρέσει ή κατασκευή οργανον συνέχισε με μεράκι και στο τέλος νομίζω πως κάτι καλό θα βγει. Κανείς δεν γεννήθηκε να ξέρει. Όλοι ή με κάποιον μάστορα δίπλα κάθισαν και έμαθαν ή άσχοληθηκαν μόνοι τους.Συνέχισε…

Παρασανταλε.Υποκλινομαι._

Αδειανοί καλογέροι ταρκίδια τους έλυαν κ’ έδεναν! (*)

Οργανάκι αποπειράθηκε να κατασκευάσει ο άνθρωπος για να γουστάρει! Δεν εκτέθηκε καλλιτεχνικά ή λογοτεχνικά στην Ακαδημία Αθηνών!

(*) Νικολάου Γ. Πολίτου: Παροιμίαι - Τόμος Ά

Εάν είναι οκ δεοντολογικώς, κατά τη συντονιστική ομάδα, το παραπάνω μήνυμα, να δώσω κι εγώ μια παροιμία που λέμε στο Γιαχνί Σοκάκι…