Το καφεδάκι (δρόμος και ακόρντα)

Καλησπέρα, θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει Στο Καφεδλακι.
Αν κάποιος ξέρει το δρόμο και ακόρντα.

καλημερα
Σολ μινόρε πρεπει να ειναι. (απο εκει τουλαχιστον το εχω περασει εγω)

Σολ-, ρε7 ή ρε+, ντο-
και πολλες ντιμινουιτες… :slight_smile:

Θα σου πουν λεπτομερειες (και θα διορθωσουν και εμενα) οι πιο εμπειροι…

Αν θες να βγαινει σε αντρικη φωνη βγαλτο απο Ντο- αλλιως σε γυναικεια απο Σολ-… Ο δρομος ειναι μινορε νομιζω αλλα δεν ειμαι σιγουρος…Η εισαγωγη εχει με την σειρα απο Ντο- : ντο-,σολ+,ντο-,ντο+,ντο#,ντο+,φα-,σολ+,ρε#dim,σολ+,ντο-,σολ…Και μετα στα λογια μπαινει ντο-,φα-,ντο- στους 2 πρωτουςσ στιχους και μετα ντο+,φα-(χ2), σολ+,ντο-…Δεν εχω ξαναπεριγραψει τραγουδι αν εχει γινει λαθος ας με διορθωσει καποιος μην προσπαθει και δεν τα βγαζει ο Χρηστος…

Αν βοηθάει αυτό, είναι τα ακόρντα από Am ή από Em. Τα μαύρα ή τα κόκκινα.

Το τσαρδάκι

AmEm EB AmEm AE DmAm EB FC EB AmEm EB AmEm EB AmEm

AmEm -------------- G7D7 ----- CG
Συχνά τα βράδια μοναχή με παρατάς
AmEm ----------------- G7D7 -------- CG
και μʼ άλλες γκόμενες τα πίνεις και γλεντάς
DmAm
και στο τσαρδάκι σου και στο τσαρδάκι σου
DmAm – E7B7 ----------------------- AmEm
έρχεσαι μόνο για να πιεις το καφεδάκι σου - 2x

Και το τραγούδι όπως το παίζουμε από Λα- πάνω σε αυτά τα ακόρντα.

Και μια πολύ όμορφη ερμηνεία από τα δικά μας παιδιά

peven το G7 γιατί; Ειναι σιγουρα σωστό; Εγω θα έλεγα Μι7 (οταν το παιζεις απο λα)
Δεν το εχω παιξει ποτε αλλα λογικα αυτο μου καθεται…

Δημητρη; Νίκο; :109:

Χμ τωρα που το ξαναβλεπω δε μου κολλαει καλα και το C. Θα έλεγα Ε.

(Το πιθανοτερο να λεω βλακειες ε; )

Όχι, δεν είναι σωστά Πέτρο.
Δεν προλαβαίνω τώρα να τα γράψω, το βράδυ εάν προλάβω.

Κατα την ταπεινη μου γνωμη νομιζω οτι εχω μια καλη προσεγγιση προς το σωστο…

Και μία φοβερή ακόμα εκτέλεση:

//youtu.be/DGeZV6oLAAI

Άφταστοι :stuck_out_tongue:

Καλοδεχούμενα. Εγώ με αυτά τα ακόρντα παίζω μέχρι τώρα, παίζοντας τα μπάσα σε G7 και δε μου ακούγεται φάλτσο. Και μια πιο καθαρή εκτέλεση η καλύτερη που έχω ακούσει (άποψή μου)

Ναι Πέτρο, μπορεί να σου αρέσει η δική σου εναρμόνιση αλλά δεν είναι σωστή. Τώρα πρόσεξα του Γιάννς που φωνάζει (χεχε) και τα έχει σωστά.

Δεν φωναζω!!!χαχαχααχα!!!Εκανα μια επισημανση…Κριμα να παιζεται λαθος αυτο το κομματι…Παντως η εκτελεση των 3,που ποσταριστηκε λιγο παραπανω,δεν παιζεται…Ε μα ειναι προκλητικοι!!!

Πράγματι είναι εκπληκτικό το πως συνδυάζουν το Χιώτη με το Minor Swing του Django Reinhardt και περνάνε από το ένα στο άλλο τόσο ομαλά και φυσικά που νομίζεις ότι ήταν από πάντα γραμμένα έτσι, στο ίδιο κομμάτι. :110:

Συμφωνώ. Θα το προσπαθήσω με τα ακόρντα που δίνεις, μόλις επιστρέψω στη βάση μου.

Πέτρο νομίζω ότι αυτή η εκτέλεση (οργανικά) είναι καλύτερη κατά την προσωπική μου απόψη :

//youtu.be/I35xFrP1x6I

Να προβοκάρω λίγο;

Αν ζούσε σήμερα ο Χιώτης, ποιά από τις παραπάνω εκτελέσεις θα προτιμούσε;

(ψηφίζω του Τατα!)

Εάν εννοείς την εκτέλεση του Τατασόπουλου ναι είναι περισσότερο χιώτικο στυλ (θα έλεγα πολύ πολύ περισσότερο) και σίγουρα αυτή θα επέλεγε και ο Χιώτης… και πολύ σύγχρονοι θα επέλεγαν αυτό…

Αλλά εγώ προτιμώ πιο γλυκά παιξίματα… άλλωστε ποτέ δεν τον πήγα τον Χιώτη… προτιμούσα άλλους… όπως Παλαιολόγου, Σπόρο, Λεμονόπουλο (πολύ πολύ ανώτερος στο είδος από τον Χιώτη), τον Μπέμπη, τον Λιόλιο, τον Βύζα, Κορδατζή, Κωστόπουλο… κλπ, κλπ…

Από αυτά που έχω ακούσει σε βίντεο στο youtube μου αρέσει πολύ περισσότερο αυτό που έδωσα προηγουμένως διότι συνδυάζει την αρχική μελωδία μέσα σε μια πιο σύγχρονη εκτέλεση… χωρίς να χάνεται η αρχική εκτέλεση.

οριστε και μια εκτελεση ακομα

Πετρο δεν το ειπα για σενα…Συγγνωμη αν ακουστηκε προσωπικο.Ειλικρινα ηταν γενικο σχολιο…

Γιανν’ς δε χρειάζεται να ζητάς συγγνώμη. Δε θίχτηκα. Και πάλι ευχαριστώ για τις διορθώσεις. Το έπαιξα το κομμάτι και όντως ακούγεται καλύτερα με αυτά τα ακόρντα. Αν κατάλαβα σωστά και τα βάζω στις σωστές θέσεις. Αν όχι θα το εκτιμήσω αν τα διορθώσει κάποιος.

AmEm EB AmEm AE A#F AE DmAm EB CdimGdim EB AmEm EB AmEm EB AmEm

AmEm --------------- DmAm — AmEm
Συχνά τα βράδια μοναχή με παρατάς
AmEm ------------------ DmAm ------- AmEm
και μʼ άλλες γκόμενες τα πίνεις και γλεντάς
AE --------- DmAm
και στο τσαρδάκι σου και στο τσαρδάκι σου
DmAm – E7B7 ---------------------- AmEm
έρχεσαι μόνο για να πιεις το καφεδάκι σου 2x

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 00:53 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 00:41 —

Ο καθένας με τα γούστα του. Προσωπικά θεωρώ ότι είναι οι καλύτερες εκτελέσεις σε όλα τα τραγούδια που έχω ακούσει από αυτή την ορχήστρα (οκταμελής) που έπαιζε στην Καρδιοκλέφτρα. Τις συγκρίσεις τις έχω κάνει με διάφορες εκτελέσεις, συμπεριλαμβανομένων και των πρώτων εκτελέσεων. Έχω ανεβάσει τα τραγούδια αυτά, που είναι ηχογραφημένα από την κονσόλα του μαγαζιού, από ζωντανό πρόγραμμα και έχω δώσει το λινκ για το φάκελο που μπορεί να τα κατεβάσει όποιος θέλει. Το ξαναδίνω κι εδώ, γιατί πιστεύω ότι αξίζει, παρά τις όποιες αντίθετες απόψεις.