Το καινούριο CD του Κορακάκη

Εβγαλε καινούργιο δίσκο (12 νέα τραγούδια + ένα παλιό) ο Κορακάκης.
Χωρίς να έχει κάποιο “μεγάλο” τραγούδι (αντίστοιχο των πρώτων του) είναι καλός δίσκος και προπάντων ΛΑΪΚΟΣ.
Στα “συν” επίσης του δίσκου η ζόρικη ερμηνεία του Ανδρεάτου. Αυτός, ναι, ξεχωρίζει σαν τη μύγα μες στο γάλα ανάμεσα στους σύγχρονους τραγουδιστές.
Κι ένα σημείο που αξίζει ιδιαίτερης αναφοράς:
Η φωνή και τα βασικά όργανα ηχογραφήθηκαν μαζί, “μια κι έξω”, όπως έκαναν οι παλιοί.
ΑΝ

Είναι εύκολο Αρη να μας δώσεις τον τίτλο?
Μου άρεσε στο “Αρχοντες” θα ήθελα να αποκτήσω περισσότερα δείγματα της δουλειάς του. Ζω στο εξωτερικό πληροφορίες σαν κι αυτές δεν φτάνουν εύκολα εδώ.
Ευχαριστώ.

Αν σου άρεσε στο “Αρχοντες”, τότε πάρε και το “Μπουζουξήδες με πυξίδες” και μην προχωράς παρακάτω!
Για να στο πω στα ίσια: Ο Κορακάκης είναι απ’ τους λίγους σύγχρονους λαϊκούς τραγουδοποιούς και γι’ αυτό τυγχάνει της στήριξής μας. Ομως απ’ την άλλη μεριά δεν μπορώ να μην σταθώ κριτικά απέναντί του. Να πω δηλαδή ότι οι δουλειές του όσο πάει και γίνονται πιο ελαφρολαϊκές (αυτός φαντάζομαι θα έλεγε πιο “έντεχνες”). Σαν να τον έπιασε ξαφικά μια ζήλεια να γίνει ο νέος …Πλέσσας.
Ολα αυτά βέβαια είναι αυστηρά προσωπικές μου απόψεις.
Πάντως “Μοίρα μου γιατί να κλάψεις” δεν τον βλέπω να ξαναγράφει και μακάρι να βγω ψεύτης…
ΑΝ