"το επισημο web site του βασιλη τσιτσανη"

Παρακαλώ επισκευθείτε το “ΤΟ ΕΠΙΣΗΜΟ WEB SITE ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΗ ΤΣΙΤΣΑΝΗ” στην αντρέσα:


και πείτε μου τι καταλαβαίνετε εσείς.

Οχι τίποτα άλλο, αλλά συγχύστηκα βραδυάτικα και αύριο θα πάω με μούτρα στη δουλειά.</FONT>

<FONT FACE=“Courier New”>Α! Μηπως να κάναμε κάποια κρούση στον Στέλιο να γίνει το www.vamvakaris.gr μπας και προλάβουμε κάνα μακέλεμα.</FONT>

Γιατί ρε Κώστα, τι έχει το site και συγχύζεσαι; Τα μόνα αρνητικά είναι η ελλειπής (αγιο)βιογραφία, η μη καταγραφή της προ-LP δουλειάς του Τσιτσάνη, η μη αναφορά κανενός από τους συνεργάτες του, η μαυρίλα και το προβληματικό navigation στην δισκογραφία. Κατά τα άλλα είναι μια χαρά…

Φραγκίσκος

<FONT FACE=“Courier New”>Ε, καλά τότε. Μάλλον εγώ είμαι το στραβόξυλο.</FONT>

Με το που μπουκάρεις στη βιογραφία του Τσιτσάνη λέει:
<FONT SIZE="+1">“Ο μεγαλύτερος Έλληνας μουσικοσυνθέτης, στιχουργός και δεξιοτέχνης του μπουζουκιού, της νεώτερης Ελλάδος…”</FONT>
Κανείς ρεμπέτης δε χρειάζεται τέτοιες …συστάσεις.
Η αρχή λοιπόν σε προδιαθέτει για την ποιότητα, την εγκυρότητα και την “επισημότητα” του site. Μάλλον δικαιολογημένα ο Baglaman κατέβασε τα μούτρα…
Θα το δω πιο προσεκτικά όταν θα έχω χρόνο.
ΑΝ

Ωρέ, έχετε χάσει το χιούμορ σας τελείως ή εγώ λέω κρυάδες;

Φ.

Εγώ σε πήρα χαμπάρι. Ο Κώστας …μάλλον ήταν κοιμισμένος!

Του ξανάριξα άλλη μια ματιά (του site).
Μάγκες, αυτό το “επίσημο” μάλλον είναι παραμύθι. Τις φωτογραφίες τις κοιτάξατε; Τι να πρωτοπώ; Η φτώχεια (από πλευράς ποικιλίας) σου δίνει την εντύπωση για δυο πράγματα: ή ο Τσιτσάνης εμφανίστηκε γύρω στα 1965 ή η φωτογραφική μηχανή ανακαλύφθηκε κάπου εκεί! Μήπως η ποιότητά τους; Πρώτη φορά σκανάριζε το παλικάρι; Στο τοίχο του δωματίου μου έχω κάμποσες φωτό πολύ καλύτερες. Ασε τις λεζάντες: “Με την Αννα Χρυσάφη” λέει η λεζάντα. Και πολύ καλά λέει, γιατί τον επί εικοσαετίας συνεργάτη του Τσιτσάνη και μέγα δεξιοτέχνη μπουζουξή (βλ. “Γεννήθηκα για να πονώ”) Ανέστο Αθανασίου πού να τον γνωρίζει το παλικάρι; Αν και εδώ δεν μπαίνει πια θέμα γνώσεων αλλά απλής …εξυπνάδας. Ποιο ήταν το παρατσούκλι του Ανέστου; “Γύφτος”. Εχετε δει πιο σκούρο άτομο σε ελληνικό λαϊκό πάλκο; Πάλι καλά όμως που δεν το σκέφτηκε έτσι, γιατί η λεζάντα θα μπορούσε να λέει: “Με την Αννα Χρυσάφη και τον …Κώστα Χατζή”.
Αυτά, κι αν αξίζει τον κόπο θα επανέρθω.
ΑΝ

ΥΓ. Προς Φρανκ:
Υπήρχε δισκογραφία πριν βγουν τα LP; Και αν ναι, τότε τί σχήμα είχαν οι δίσκοι; Τετράγωνο, τρίγωνο ή …δίγωνο (το δίγωνο είναι η τελευταία μου γεωμετρική ανακάλυψη που θα με κάνει σίγουρα διάσημο).
Και ακόμα: Τι μέγεθος είχαν οι δίσκοι (αν υπήρχαν) πριν τους LP; Μέγεθος cd, ντόνατς, κουλουριού (από αυτά με το σουσάμι που πουλάνε στα φανάρια) κουμπιού, πεντακοσάρικου (αυτό που βγάλανε τελευταία και το έχω δώσει τουλάχιστον 3 φορές για δεκάρικο) ή αχρησιμοποίητου προφυλακτικού;

<FONT FACE=“Courier New”>Ελα ρε Frank. Ομοίως πλακίζω.
Είσαι un-παίκτα-ble ώρες ώρες.

Πάντως τότε που το βρήκα το site, του τύπου του έστειλα μέιλ και του 'πα πάνω κάτω ότι: “αν είσαστε σε φάση ‘under construction’ πάει καλά, αν και θάπρεπε να το λέτε κάπου, αν όμως ΔΕΝ είστε, και θεωρείτε το site OK τότε είσαστε για τα μπάζα.”</FONT>

Κάποιοι ισχυρίζονται πως υπήρχαν δίσκοι και πριν το LP. Ξέρω γω …

Τι λετε βρε παιδια …μπας και ειχαν αυτια… η ισως και παιζαν καποιο οργανακι και πριν το ψυγειο το “βινιλιο” λες να ηταν και αλλοι πριν απο εμας…μεγας εισαι Κυριε…

Lipon sas ixa iposxethi kati afthentiko …to vrika tora ke to anevazo stin folia tou Ari
“Taqsim se magam Hitziaz” pou kataligi se Rast.
Pezi enas soultanos onoma Hamid apo to Mouharraq sto Bahrain.
Outi ,heria, ke psila krousta.
Megali stigmi mousikis istorias…
Ine apo mia ekdosi tis [Tangent Records Ltd 52 Shaftesbury Avenue London W1V 7DE].
An kapios gnorizi kati gia tin eteria afti, an ehoun vgali tin doulia afti se CD as grapsi dio grames…
Ego exo ta vinilia .ine 6 diski me titlo:"Music in the World of Islam’.tou Jean Jenkins apo to 70 ke kati…
1.The Human Voice
2.Lutes
3.Strings
4.Flutes&Trumpets
5.Reeds&Bagpipes
6.Drums&Rhythms

Ps to ekana “mono” gia na min kremieste sto dounload…
ine telios asheto me to simvan stin NY…