Τι γίνεται με τους ενισχυτές?

Ρε παιδιά τι γίνεται με τους σημερινούς ενισχυτές? Δεν έχω ακούσει κανέναν που να αξίζει τα λεφτά που κάνει,και να βγάζει τον ήχο του μπουζουκιού σωστά χωρίς να παραμορφώνει.Παλιά τότε που είχα εναν λαμπάτο feder είχα ενα ήχο γεμάτο,ακόμα και με το βάθος στο 2.
Παντού βρίσκεις ενισχυτές για ηλεκτρικά όργανα και οι πωλητές κανουν το κορόιδο.Αμα τους πεις οτι εγω θέλω ακουστικό ενισχυτή τότε δαγκώνονται σκέφτονται μέσα τους “ωχ ρε γαμωτο πέσαμε σε σχετικό” και αναγκάζονται να σου πούνε ότι δυστυχώς δεν έχουν.
Ξέρετε κάτι παραπάνω για τίποτα καλους ενισχυτές?
Μόλις χτες αγορασα εναν μικρο 15w 90 € γιατι ενας LANEY που έχω καιρο και μου τον ειχε χαρισει ενας φιλος αρμονιστας βγαζει βομβο - μαλλον χαλασε - αλλα δεν ήταν και σωστος για τις συχνοτητες του μπουζουκιου.
Για τον μικρό θα σας πω εντυπωσεις τελικες μολις τον ξεκουδουνιασω (σε δυο-τρεις μερες)

Κυριάκο,απ’ότι φαίνεται οι ενισχυτές για μπουζούκι (κυρίως) θα πρέπει να θεωρούνται ξωφλημένη υπόθεση,μιάς και οι σημερινοί δεν αναπαράγουν τον σωστό ήχο για το συγκεκριμένο όργανο όπως γινόταν κάποτε πού οι κατασκευαστές έκαναν πατέντες.Σήμερα χρησιμεύουν περισσότερο σε άλλα όργανα,κυρίως μπάσα και ηλεκτρικές κιθάρες μιας και δεν έχει βγεί απ’ότι ξέρω κάτι καινούργιο ειδικά για μπουζούκι.
Τώρα θεωρείται καλύτερη λύση για λάιβ σε μαγαζί το μικροφωνο ή μαγνήτης που συνδέεται με μικροφωνική για πιό σωστό άκουσμα.
Περισσότερες λεπτομέρειες αν σε ενδιαφέρει για λάιβ παίξιμο σε μαγαζί θα διαβάσεις σε μιά στήλη που μιλάει για μπουζούκι με μικρόφωνο και είναι άκρως ενημερωτική,ρίξε μια ματιά στα θέματα.
Αν όμως πρόκειται γιά παίξιμο στο σπίτι ή για μικρούς χώρους,τότε ψάξε για παλιούς ενισχυτές λυχνίας που παράγουν πιό ζεστό ήχο από τους άλλους. Ακόμα και μεταχειρισμένοι,πάλι θα δώσουν καλύτερο αποτέλεσμα.Με την βοήθεια εκουαλάιζερ γίνεται πιό καθαρή δουλειά αν τα έξοδα δεν είναι υπερβολικά.Οι Φεντερ είναι πανάκριβοι,εγώ παλιότερα χρησιμοποιούσα έναν γερμανικό ενισχυτή που ούτε την μάρκα του δεν θυμάμαι πια,που τον πήρα για κιθάρα και κατέληξε να τον αγοράσει από μένα ένας φίλος για το μπουζούκι του επειδή όπως έλεγε ήταν άπιαστος σε σχέση με γνωστές μάρκες.
Νικόλας

Υπάρχουν αρκετοί ενισχυτές για ακουστικά όργανα που κάνουν πολύ καλή δουλειά…

βασική προϋπόθεση …τα χρήματα γιατί οι πολύ καλοί είναι και πολύ ακριβοί.

κάνω μια λίστα :

α) AER .
Γερμανική μάρκα ενισχυτών μικρών σε μέγεθος (παρόλο τα 60W που έχουν).Πολλοί τους θεωρούν απ τους καλύτερους ενισχυτές για ακουστ. όργανα.Εγώ λάτρεψα ένα μοντέλο όταν τον τέσταρα με ούτι και μπουζούκι…αλλά έμεινα στην πλατωνική λατρεία γιατί οι τιμές ξεκινάνε απο 800 ευρώ και ανεβαίνουν
Πάρτε μια γεύση http://www.aer-amps.de/Sites/sites_ENG/productpages/compact60.htm

β) FISHMAN Loudbox .
Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ,άκουσα πολύ καλά λόγια…η Fishman έτσι κι αλλιώς κάνει τρελά πράγματα με μηχανήματα που υποστηρίζουν τον φυσικό ήχο.Άρα δε νομίζω να μην αξίζουν οι ενισχυτές της.

http://www.fishman.com/products/amplifiers.asp

γ) Μια πιο φτηνή επιλογή αλλά αρκετά καλή είναι και ο AC 60 απο τη ROLAND. http://www.roland.co.uk/guitar_room_catdet.asp?id=AC60
Πολύ καλός ήχος…αλλά μετά τον AER το χάος.

Νίκος

Παιδια διαβαζα αυτα και θελω να ρωτησω. Τις τελευταιες μερες εχω εναν FENDER Λαμπατο 40W. Ειναι ο πρωτος ενισχυτης που χρησιμοποιω. Με τις λάμπες τι παιζει? Αν καει καποια τι γίνεται? Απο που βρισκω να τις αλλαξω? Ειναι ακριβές? Και οποια αλλη συμβουλη ειναι επιθυμητη! Ευχαριστω! ΣΤΕΙΛΤΕ προσωπικο μυνημα καλυτερα να μη ξεχασω να το δω.

γεια σας παιδια… πριν μερικους μηνες αγορασα την προενιχυση για το μπουζουκι την ebs και ειναι πολυ δυνατο εργαλειο… με λιγα λογια ειναι το καλυτερο μηχανημα που εχω παιξει στο μπουζουκι μου…θα ηθελα να ανταλλαξουμε αποψεις οσο αφορα την ρυθμιση της για να με βοηθησει ακομη περισσσοτερο …αναφερομαι στους παιχτες που την εχουν αγορασει…ευχαριστω…

Γεια σας…
Εχω κι εγω την ebs και θα συμφωνήσω οτι ειναι οτι καλυτερο για μπουζουκι…!!!
Βεβαια ειναι κι αναλόγως τα γουστα του καθε παιχτη ετσι?
Μπορει καποιος αλλιως να θελει τον ηχο του,γι αυτο ολα αυτα τα θεματα ηχου και οργανων ειναι υποκειμενικα κατα την αποψη μου.
Τωρα για ρυθμιση που θελει ο φιλος ο Μιχαλης,εγω απλα κοβω πολυ τα πριμα,ολα τ αλλα σχεδον φλατ.
Οτι σου αρεσει στο δικο σου αφτι,αυτη ειναι η ρυθμιση…!!!

για σας κι απο εμενα . ειμαι ο νικος και φτιαχνω χειροποιητους ενυσχητες και δοκιμασα το μπουζουκι που αγορασα προσφατα και διαπιστωσα πως αποδιδει ο ηχος πολυ φυσικος . θα ηθελα αν καποιος ποιο εμπειρος στο μπουζουκι ενδιαφερεται να τον δοκιμασει και να μου πει την γνωμη του να μου στειλει μηνυμα. ο ενυσχητης ειναι αυτος στη φωτο ευχαριστω.

Μετά τον AER το χάος. Καλά τα λές!
Επίσης να προσθέσω οτι και η Marshall έχει δύο καλούτσικους ενισχυτές για ακουστικά όργανα που έχουν καλές τιμές.
http://marshallamps.com/product.asp?productCode=AS50D&pageType=OVERVIEW
και ο άλλος:
http://marshallamps.com/product.asp?productCode=AS100D&pageType=OVERVIEW

να σου πω φιλε δημητρη την αληθεια ετυχε απο ενα φιλο κιθαριστα που εχει τον ενισχυτη να τον βαλω στο μπουζουκι να το δοκιμασω…καλος ειναι αλλα οχι για το μπουζουκι…ειναι παρα πολυ soft μαλακος δηλαδη… με αποτελεσμα οταν παιζεις με πληρη μπαντα και εχεις αυτον τον ενισχυτη ο ηχος του μπουζουκιου χανεται…το μπουζουκι θελει ιδιαιτερο μηχανημα για τις συχνοτητες του μπουζουκιου…αυτος κανει μαλλον για κιθαρα η ισως για αλλα ακουστικα οργανα αλλα οχι για μπουζουκι…επισης δοκιμασα και το aer στο μπουζουκι επισης πατατουλα χοντρη…να στε καλα μαγκες τα λεμε…:088:

Μιχάλη δεν έχω βάλει μπουζούκι σε κανέναν απ’ όλους τους παραπάνω. Έβαλα άλλα ακουστικά όργανα! Αλλά και μπουζούκι με μπουζούκι έχει διαφορά. Αν βγαίνεις με μαγνήτη ή με κάψα ή μικρόφωνο και χιλιαδυό άλλα και τι ποιότητας θα είναι όλα αυτά!
Δεν εξαρτάται μόνο απο τον ενισχυτή. Να σου πώ την αλήθεια δεν είχα ξετρελαθεί με τον marshall (οχι οτι είναι κακός) αλλά για τα λεφτά του είναι καλή επιλογή. Αλλά ο AER πατατούλα; Αν ο aer ήταν πατατούλα θα ήταν σίγουρα πατατούλα στο τζάκι με βούτυρο σκόρδο και αλάτι…

προσωπικα φιλε για μενα στο μπουζουκι ο aer ειναι πατατουλα στο τζακι με οτι ειπες και επιπλεον και κρασακι που παρελειψες…δεν κανει για μπουζουκι βγαινει πολυ πνιγμενος ο ηχος…απο την αλλη ομως ενας φιλος μου κιθαριστας τον εχει και ειναι ευχαριστημενος επισης τον εχει και ο πληκτρας που παιζουμε μαζι στο μαγαζι αλλα ο ηχος του στο παταρι πανω εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει…βγαινει πολυ κουφιος καπως ετσι.:079:…αλλα απο ενταση σκοτωνει…:088:

Καλή σας μέρα,

Έχω παραγγείλει την AKG C411 και την περιμένω αγωνιωδώς. Η επόμενη μου κίνηση θα είναι είτε ενισχυτής είτε προενισχυτής. Νομίζω ότι ο ενισχυτής προηγείται της αγοράς προενισχυτή δεδομένου ότι έπεται να βγω ζωντανά σύντομα σε χώρο που δεν έχει PA σύστημα. Βασικά και να έχει θα ένιωθα καλύτερα να ξέρω ότι πέρνω τον δικό μου ήχο μαζί. Τί νομίζετε;

Ακόμα ένα θέμα που δεν έχω ξεκαθαρίσει είναι αν χρειάζεται ενισχυτής πάνω από 100 βατ. Από μάρκες είμαι μεταξύ Fishman και Schertler. Έχει δοκιμάσει κανένας κάτι από αυτά σε μπουζούκι; Θα αρχίσω να ρωτάω και στα μαγαζιά βέβαια και μόλις έρθει και η κάψα μου θα αρχίσω να γυρίζω να δοκιμάζω αν και δεν περιμένω και πολλή ποικιλία παρόλο που έιμαι Λευκωσία. Δεν νομίζω να ασχολούνται τόσο εξειδικευμένα.

Ευχαριστώ,
Χριστόφορος

κατ’αρχήν, να υποθέσω ότι θες φυσικό ήχο; με την κατάλληλη τοποθέτηση της akg θα έχεις καλά αποτελέσματα. από κει και πέρα χρειάζεσαι έναν ακουστικό ενισχυτή (για ακουστικά, όχι για ηλεκτρικά όργανα), αλλά και ενίσχυση για κιθάρα, φωνές κλπ. κάποιοι ακουστικοί ενισχυτές έχουν πολλές εισόδους, κάτι σαν ενσωματωμένο μίκτη, ακριβώς για αυτή τη δουλειά. γνώμη μου, μην πας παραπάνω από 60 βατ, ίσως και 30 να είναι αρκετά σε μικρούς χώρους. οι μεγαλύτεροι θα έχουν ΡΑ έτσι κι αλλιώς, άσε που αν έχεις μικτάκι με έξοδο rca το συνδέεις στο ηχοσύστημα του μαγαζιού.

Ναι σωστά, επιδιώκω όσο το δυνατό πιο ακουστικό ήχο. Παίζω με μπουζούκι Μάτσικα και μου αρέσει πολύ όπως είναι “unplugged”. Αυτός εδώ: https://www.thomann.de/gb/schertler_jam_100_wood.htm είναι 100 βατ και έχει 4 κανάλια αντί τα δύο που έχουν συνήθως. Στα ηχητικά παραδείγματα με κιθάρα τουλάχιστον μ’ αρέσει πολύ. Ο άλλος που μου άρεσε είναι ο Fishman Mini στα 60 βατ με δύο κανάλια. Θα κοιτάξω και στην κατηγορία 20-60 βατ.

Σκέφτομαι μήπως επειδή είναι πυκνωτικό στην ουσία ίσως να θέλει περίσσότερη ενίσχυση από μαγνήτη αλλά αυτό θα το δω στην πράξη μόλις έρθει η κάψα.

Ευχαριστώ!

αν τοποθετήσεις την κάψα πίσω από τον καβαλλάρη στην πλευρά των καντινιών, θα σου βγάλει ικανοποιητικό σήμα (μην ξεχάσεις το phantom power). έχε το νού σου για μικροφωνισμούς και πολλά μεσαία.

:088: ευχαριστώ για τι συμβουλές. Θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα μόλις βαλω την κάψα και πειραματιστώ με τις θέσεις