Της Αγάπης Ο Ζητιάνος

Κάποιες πληροφορίες σχετικά με το άσμα? Επίσης που μπορώ να το βρω, το γυρεύω μανιωδώς…

Έλα?

Αν εννοείς το “Ζητιάνος της αγάπης” του Τσιτσάνη, μπορείς να το βρεις στο cd “40 χρόνια Τσιτσάνης”…

Χρόνια πολλά. Θανάση αναφέρομαι σε άλλο τραγούδι, για να βοηθήσω οι στίχοι του λένε, φεύγω δυστυχής και πλάνος, της αγάπης ο ζητιάνος…

Λέω να επιμείνω, κάποιος πρέπει να το γνωρίζει και να το έχει. Μονάχος μες στην καταχνιά, δε θυμάμαι, φεύγω δυστυχής και πλάνος, της αγάπης ο ζητιάνος. Μάρκος.

θα περιμένω.

Ο επιμενων νικά. Δες το e-mail σου

Να 'σαι καλά.

“Της αγάπης ο ζητιάνος” δισκάκι 45 στρ.
Μπ. Μπακάλης
Καίτη Γκρέυ, Γεώργιος Μάνος
και από την άλλη πλευρά το “Μέσα στη ζωή ετούτη”
Μπ. Μπακάλης
Πόλη Πάνου, Στράτος Διονυσίου.

Κάτσε ρε παλικάρι γιατί με μπέρδεψες. Μιλάμε για το ίδιο τραγούδι? Αυτό που μου έστειλε ο frank είναι Μάρκος -Ευαγγελία Μαρκοπούλου και αποδίδεται σε άλλονα συνθέτη, όχι στον Μπακάλη. Frank για βοήθα.

Το δισκάκι που σου γράφω το έχω αλλά δεν μπορώ να τ΄ακούσω αυτό το καιρό γιατί είναι χαλασμένο το πικ-απ μου.
Όταν το ακούσω θα σου γράψω και τους στίχους
γιά να ξεμπερδευτούμε!

Αγαπητή ρεμπετο-ομήγυρις,

άκουσα χθες ένα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ τραγούδι και θα ήθελα τη βοήθεια σας για να το εντοπίσω.

Νομίζω ο τίτλος του είναι “Το μπαγλαμαδάκι σπάσε” ή κάτι παρόμοιο και μιλά για κάποιον που του την είχανε στημένη και τον έστειλαν στο νοσοκομείο, αλλά όταν βγει θα καθαρίσει μια και καλή.

Αν κάποιος μπορεί να μου δώσει περισσότερα στοιχεία (ή ακόμα καλύτερα και τους στίχους) θα του ήμουν ευγνώμων.

Mπαγλαμαδάκι του Νταλγκά

"Το μπαγλαμαδάκι πάψε μαγκα μερακλή
γιατί βάρεσαν στην ζούλα κάποιον χασικλή

ήτανε παιδί τζιμάνι φίνος στον λουλά
και τον έστειλε Μανώλη μεσ στην γειτονιά

Πέντε μαχαιριές του δώσαν λεει για μια σμυρνιά
δυο νταϊδες πειραιώτες μες στην κοκκινιά
και τον κάνανε μαντάρα οι ντερβίσιδες
και στην πιάτσα βγήκαν τώρα άλλοι ασίκιδες.

Απ τις μαχαιριές θα γιάνει βλάμηδες θα ρθεί
να σας έβρει βρε νταϊδες και να ξηγηθεί
τότε ρε θα δείτε μάπες τι θα πει καρδιά
τίνος μάνα θε να κλάψει μες στην κοκκινιά "

θα κοιτάξω και για χρονολογία και θα σου πώ

Νίκος

Sam Spade,
O Paradoksologos mou edosai ton Disko. 8a to koitakso autes tis Hmeres kai 8a doso to tgaoudi se MP3 ston Paradoxologo.

Ta leme.

Aegeos

Αγαπητέ Νίκο (Multi Kulti) σε υπερ-ευχαριστώ.

Πράγματι, πρόκειται γι αυτό το τραγούδι.

Αν το εύρισκα μάλιστα και σε mp3…

Πες μου ένα ημειλ με μεγάλη χωρητικότητα και στο στέλνω με την μια…αν δεν έχεις και δια8έτεις Μεσεντζερ ή κάτι τέτοιο πες μου…

Αυτά

Νικος

Παίδες αν μπορεί κάποιος να γράψει τους στίχους απο το στης νύχτας το σκοτάδι, γιατί δε βγάζω άκρη.

Πέτυχα το τραγούδι “Το μπαγλαμαδάκι σπάσε” στο CD της Μαριώς “Στο περιβόλι τ’ Ουρανού”. Το τραγουδά ο Γιώργος Τζώρτζης πολύ καλά.

Αλλά… άλλο πράγμα η παλιά εκτέλεση!

Νίκο (Multi Kulti) σ’ ευχαριστώ και “δημοσίως” για το τραγούδι και την προθυμία σου να με βοηθήσεις.

Να 'σαι καλά.

Tipota tipota :slight_smile: dikia mou xara.Kai makari na mporesw na ksanavoh8hsw.Autos einai o skopos mias hlektronikhs koinothtas etsi den einai?

Ta leme

Nikos