Την υγρασια μου μεσα

Κανενας συντεκνος που να τυρρανιετε με την υγρασια? ποτε θα φυσιξει κανενα βοριαδακι να σιωσουν τα μπουζουκια μας εδω πανω στη Κομοτηνη , το καινουργιο λιγο την παλευει με το καπλαμαδακι κατι τριξιματα μονο σε καποια ταστα αλλα παλι καλα για τοσο χαμηλωμενο το αλλο το ερημο μουγκαθηκε ασε που τασταρει μεχρι την λα# το φελεκι μου μεσα τι να κανω? καμια ιδεα κανεις? εβαλα τακο και το ζεστανα με σεσουαρ 20 λεπτα (τιποτα) εβαλα αφυγρανση κανα 2 ωρο στον κλιματισμο παλι τιποτα… εχει γινει τοξο ασε που πονανε και τα κοκκαλα μου απο την υγρασια :slight_smile: παρηγοριστε ρε κανενας, και εχω κατι μερακια να παιξω αλλα εδω και 10 μερες εχουμε 80% υγρασια

Δε μπορείς να τα βάλεις με το καιρό.
Χτυπα ένα τζόνι και ξέχνα το.
Θα περάσει μόνο του.
:247:

Έλα μια βόλτα στην Κρήτη. :slight_smile:

Δεν ξέρω φίλε τι καιρό κάνει Ηράκλειο αλλά εδώ στην Σητεία μας έχει φάει κ εμάς η υγρασία :082:

σημερα σα να βγηκε βοριαδακι ολεεε.! το πρωτο ειναι μια χαρα το αλλο την εχει ακουσει ασχημα το εχει δωσει και μπολικη κλιση ο μαστορας οταν ειχα αλλαξει μανικι και αστα να πανε

Σε θεμα υγρασιας οι 3 νικητες ειναι κομοτινη , Λαρισσα , και Σερρες απο οτι μιλαω με αλλους συναδελφους μηπως τελικα θα πρεπει να εχουμε και απο ενα μπουζουκι με βεργα και ενα αλλεν ?

Καλό θα είναι αν έχεις χρόνο ,να περάσεις απο Ρόδο! Δεν χρειάζεσαι ντούζ!!!
Υπομονή!!!

Υπάρχει και μία άλλη λύση που την έχει λανσάρει ο Σπουρδαλάκης εδώ και καιρό. Μανίκι με ανθρακονήματα. Δεν καταλαβαίνει τίποτα.

η ενα μπουζουκι του γερο ζοζεφ… :slight_smile:

Καλά, συμφωνώ πως ο Ζοζέφ υπήρξε μεγάλος μάστορας.

Αλλά, για να καταλάβω βρε Αποστόλη, τι έκανε, μάγια και τα όργανά του δεν τα επιρρέαζε η υγρασία ;

Ένα όργανο, όσο πιό παλιό τόσο πιό σταθερό είναι. Μονάχα του Ζοζέφ όμως υπάρχουν παλιά όργανα ;

Και η μυθοποίηση χρειάζεται μέτρο !

Θα ήθελα να μάθω αν και πόσο μπορεί να έχει επιπτώσεις στον ήχο μια τέτοια πατέντα…

Οσο πιο φρεσκο ειναι ενα οργανο τοσο πιο πολυ επιρεαζεται απο τις εποχες…

Αν και τα κολπακια που εκανες τα κανουν με ποιο εξελιγμενα εργαλεια περισσοτερο στο εξωτερικο ειναι κατι που πρεπει να γινει με συνεση και γνωση… γιατι ειναι κατα καποιο τροπο πολυ βιαιη αντιδραση πανω στο οργανο… και επειδη το οργανο και το ξυλο κατα προεκταση ειναι ζωντανος οργανισμος το πολυ ζεσταμα δεν κανει καλο… και μαλιστα μπορει να σου και ζημια στα ταστα αν γυρισει το οργανο πολυ και αποτομα…

Οπως λεει και ενας μαστορας με την υγρασια δεν τα βαζει ουτε ο μεγαλοδυναμος…

τωρα αν δε μπορεις να περιμενεις ριξε καμια μετακομιση σε κλιμα καλοκαιρινο…

Δεν υπάρχει καμία επίπτωση στον ήχο Μπάμπη. Δεν πειράζει καθόλου το καπάκι. Πιστεύω ότι είναι μία πολύ καλή λύση. Δεν θέλω να κάνω διαφήμιση (εγώ δεν έχω μπουζούκι από τον Σπουρδαλάκη) , αλλά επειδή ξέρω ότι ψάχνεται πολύ ο συγκεκριμένος με τον ήχο αξίζει να το αναφέρω! Και πολλοί πελάτες του πηγαίνουν τα παλιά τους όργανα για να τους βάλει ανθρακονήματα στο μανίκι, έτσι ώστε να αποφύγουν τις υγρασίες!

Αυτό το έλεγε όταν βαριόταν να δουλέψει ρε!!!:019:

Κυριε Νικο δε ξερω αλλα απο ανθρωπους που ειχαν μπουζουκια ζοζεφ και που τον ειχανε γνωρισει μου εχουνε πει ιστοριες διαφορες και το συγκεκριμενω οτι δεν επηρεαζονταν τουλαχιστων τοσο απο την υγρασια και πολλα τετοια οτι ητανε πολυ ελαφρια κτλ κτλ τι να πω, παντως θα προτιμουσα ενα ζοζεφακι με την κλασσικη του φιγουρα (ο ζοζεφ εκανε 2 απο οτι ξερω) και εβαζε σχεδον παντα κλαρα ) απο ενα με ανθρακονηματα :slight_smile:

Ρε οχτάχορδε μη μένουμε και στάσιμοι όμως. Η τεχνολογία προχωράει.:090:
Εδώ ο Βλάχος (πρώτος από αριστερά) παίζει με μπουζούκι Ζοζέφ.

αντε και καμαρια απο ανθρακονηματα , καποτε το ειχα αναφερει στο φορουμ κοιτα να δεις να γινει κιολας πλακα θα χει…
παντως αυτο με τα ανθρακονηματα ειναι ευρεως γνωστο στις ηλ κιθαρες και πιστευω οτι δουλευει και στα μπουζουκια μπραβο στο χρηστο σπουρδαλακη λοιπων παντα τετοια

οντως ζοζεφακι ειναι επισεις ο ζοζεφ δε εβαζε σχεδον ποτε οστρακινο αφαλο μονο πλαστικο με στρογγυλα οστρακακια , οσο για τον βλαχο εχει αφιερωμα στο οασις αν θυμαμε και 2 πολυ καλα cd κατι χασικληδικα και ενα αλλο με τον Ζαμπεταρα και ακομα ενα με το Στελαρα αλλα για πολυ σαβουρα το εκοψα αν το πετυχεται πουθενα ακομα να το παραιτε εχει και συνεντευξη του παλαιολογου του Γιανναρου .

Μανίκι από Ανθρακονήματα
Υπάρχει καταχωρημένη στο φόρουμ η πρόταση-πατέντα μου και με ημερομηνία.
Περιμένω να κονομήσουνε οι μαστόροι και μετά θα ζητήσω δικαιώματα!:044:

Σιγα την πατεντα ρε φιλε τα καμαρια με carbon που ειπα εγω θα κανουν παταγω λεμε!!!:slight_smile:

Ευτυχώς που κανένας δεν έμαθε την δική μου πατέντα για επένδυση του μπράτσου με ένα υλικό από τον πλανήτη Άρη ερε κονόμα που θα κάνω:092:

Όσο ζω μαθαίνω…:090:

Που μπορώ να βρω στην Ελλάδα αντιπρόσωπο του εν λόγω υλικού ;

Τώρα, στα σοβαρά…Εδώ και δύο χρόνια, πειραματίζομαι και γώ με κάποια νέα υλικά. Μέχρι στιγμής, τα αποτελέσματα δείχνουν πολύ ενδιαφέροντα. Όμως, τα νέα υλικά δεν είναι πανάκεια. Χρειάζονται πολλές δοκιμές, μέχρι να καταφέρεις να ρυθμίσεις όλες τις παραμέτρους που αλλάζουν με τη χρήση τους. Και εννοώ -πέρα από το στατικό μέρος- τις ιδιοσυχνότητες των διάφορων μερών του οργάνου, που επιρρεάζονται δραματικά! Είναι σχεδόν σα να ξεκινάς κάποια πράγματα από την αρχή !

Σας υπόσχομαι, μόλις αισθανθώ ότι τα αποτελέσματα έχουν φθάσει σε σημείο που να με ικανοποιούν, να είστε οι πρώτοι που θα σας τα ανακοινώσω.

Κ. Νίκο θα σας αφήσω προσωπικό μήνυμα όταν θα βρίσκομαι στον Άρη σχεδιάζω ταξίδι σύντομα :019: όσο για τα λεφτά θα τα βρούμε :092: :019: