Τζουρας για τραγουδια

παιδεια γεια σας.Εχω εναν μπαγλαμα, αλλα επιδη δεν με φτανει το μανικι να παιξω ζαμπεττα και αλλα τραγουδια/συνθετες, σκεφτηκα να πιασω οργανο με πιο μακρυ μανικι και κατεληξα σε τζουρα.θα μπορω να παιζω κομματια ρεμπετικα που δεν τα φτανει το μανικι του μπαγλαμα?

μανικι/ταστιερα

με το μπαγλαμα δε μπορεις να παιξεις και πολλα τραγουδια ακομα και οι τζουραδες ειναι συνοδευτικα οργανα ποιο πολυ γιατι δε παιρνεις ενα κανονικο μπουζουκι 3χορδο?

Den me ftanoun ta lefta distixos :frowning:

Να μην πω για τον μπαγλαμά, γιατί θα πάει μακριά η κουβέντα. Αλλά “συνοδευτικό” όργανο ο τζουράς;
Κι ο Γιώτης που παίζει μόνος εδώ και χρόνια τον τζουρά του, ποιον συνοδεύει;

Αρα με τζουρα θα μπορω να παιζω Ζαμπεττα που δεν μπορουσα με τον μπαγλαμα?

Γιατί όχι;
Θα σε προβληματίσει λίγο η διαφορά της τάσης των χορδών του τζουρά. Οι πιο μαλακές χορδές, όσο κι αν φαίνεται παράξενο, δυσκολεύουν στα γρήγορα δεξιοτεχνικά κομμάτια (το δεξί χέρι).
Επίσης ο τζουράς είναι σκέτη “ομορφιά” όταν παίζει στις “ανοιχτές”. Προτίμησε δηλαδή την προπόνηση με παλιά (προπολεμικά) κομμάτια, για να έχεις ωραιότερο ηχητικό αποτέλεσμα. Η χρήση των “ανοιχτών” χορδών θα σε βοηθήσει σημαντικά (σημαντικότατα) στο θέμα του χρόνου - ρυθμού.
Συμπερασματικά:
Οταν κάποιος ξεκινάει να μάθει μπουζούκι και δεν υπάρχει οικονομική άνεση, η αγορά ενός τζουρά είναι μια έξυπνη λύση (οι περισσότεροι θα σου πουν το αντίθετο - κυρίως οι δάσκαλοι). Με 500-600 ευρώ μπορείς να βρεις ένα πολύ αξιόλογο όργανο. Αντιθέτως χρειάζεται τεράστια τύχη για να βρεις ένα αξιόλογο μπουζούκι σε τέτοια τιμή.

Με 500 ευρω μου ειπε να μου κανει ενας μαστορας…και ειναι η πιο χαμηλη τιμη που προσφερει για ‘‘μαθητικο’’ μπουζουκι…με 300 ευρω καποιος αλλος κυριος που γνωριζω, μου δεινει τζουρα και μια μαλακη θηκη.Οκ με 300 ευρω δεν περιμενω και οτι πιο καλο…γιατι ειναι ετοιμος ο τζουρας δεν ειναι χειροφτιαχτος…αλλα ενταξει κατι θα κανω…

συγνωμη αλλα αν διαθετεις 600 700 ευρω μπορω να σου συστησω εγω καποιον απο δραμα πολυ καλο και μιλαμε για χειροποιητα μπουζουκια Αρη δε ειναι ολοι βαρλαδες επισεις ψαξε για μεταχειρισμενο καλυ τυχη

300 μετα βιας διαθετω :frowning:

παρε μπουζουκι φιλε για αρχη http://www.scroutz.gr/products/list?cat_id=460 :063:

Συμφωνώ απολύτως!
Πασχάλη, το λογικό είναι πως όταν θες να μάθεις μπουζούκι, τότε πας και αγοράζεις μπουζούκι. Υπάρχουν όμως κάποιες συνθήκες που δε σ’ αφήνουν να κινηθείς …λογικά.
Το πρόβλημα φυσικά είναι οικονομικό.
Οταν λοιπόν δεν έχεις τα φράγκα να πάρεις ένα αξιόλογο μπουζούκι (επιμένω ότι με 300 ευρώ δεν παίρνεις), τότε έχεις δύο λύσεις:

  1. Παίρνεις ένα φτηνό μπουζούκι. Εάν καταφέρεις να μάθεις, τότε σε εύλογο χρονικό διάστημα θα χρειαστεί να ακουμπήσεις κι άλλα φράγκα για ένα καλύτερο όργανο. Εάν πάλι το παρατήσεις θα σου μείνει ένα μέτριο όργανο ή καλύτερα δε θα σου μείνει τίποτα, αφού ένα μέτριο όργανο δεν έχει αντοχές στο χρόνο.
  2. Παίρνεις έναν τζουρά. Με λίγη τύχη (στην περίπτωση του μπουζουκιού χρειάζεσαι αναλογικά ίδια τύχη με αυτή που χρειάζεσαι και για το 5+1 στο Τζόκερ) μπορεί να σου βγει αξιόλογος. Είτε συνεχίζεις να παίζεις είτε τα παρατήσεις, σου μένει ένα όργανο, κι όχι μια …σκάφη.

Τέλος, για να μη σε παραπέμψω σε παλιότερη συζητήσεις, θα σου προτείνω να περιμένεις και να ψάξεις να βρεις ένα φτηνό μεταχειρισμένο μπουζούκι. Τέτοια υπάρχουν και είναι σαφώς πιο αξιόπιστα από τα καινούργια. Κατά καιρούς περνάνε κι από το Φόρουμ μερικές καλές περιπτώσεις.

Και τι θα κάνουμε εμείς οι εραστές του τζουρά? Πασχάλη πάρε τζουρά που σε φτάνει και το κομπόδεμα. Η γνώμη η δική μου είναι ότι με το τζουρά παίζεις ότι μπορείς να παίξεις με το μπουζούκι. Η διαφορά είναι στο ήχο ο ήχος του τζουρά είναι πιο μάγκικος. Και όχι μόνο αυτό. Το δύσκολο με το τρίχορδο είναι τα μεγάλα ανοίγματα του χεριού. Με το τζουρά είναι πιο εύκολα τα πράγματα λόγω μικρότερου μήκους χορδής. Και μη βαράτε καλέ. Αυτή είναι η άποψη και το γούστο μου. Δηλ. Γιατί να μη μου αρέσει ο Μουφλουζέλης:

Πασχάλη,

Πάρε με τηλέφωνο στο 6948 607751. Μπορεί να σου δώσω το παλιό μου (4-ετίας) τρίχορδο κατασκευής Μάτσικα, που δύο χρόνια τώρα το τρώει η θήκη.

Ισαάκ

μπορεις να μου στιλεις καμια φωτογραφια απο το οργανακι δτο roropoulos@gmail.com ενδιαφερομαι και εγω για ενα τριχορδο αν ειναι σε καλη κατασταση

Παιδια τζουρα πηρα τελικα…ειμαι ευχαριστημενος μπορω να πω.ενταξει μου πηρε λιγο να τον συνηθισω λογο του οτι επαιζα μπαγλαμα αλλα ολα οκ τωρα.τζαμι το οργανο.κελαηαδει ομορφα :wink:

η αλληθεια ειναι οτι εχει φανταστικο ηχο καλοπεχτος φίλε με γειά!