ΤΕΤΡΑΧΟΡΔΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ

Ένα μπουζούκι τετράχορδο που τελείωσα πρόσφατα.
Σκάφος τριανταφυλλιά (bubinga)
Καπάκι έλατο extra
Μάνικο κελεμπέκι, vegge, bubinga
Ταστιέρα έβενος extra
Καράολο κελεμπέκι
Διακόσμηση κελεμπέκι, bubinga, celulloid και όστρακο green abalone
Κλειδιά groover
Εδώ να ευχαριστήσω μέσα από την καρδιά μου δύο εξαιρετικούς ανθρώπους μέλοι του φόρουμ, για τις συμβουλές τους - οδηγίες τους όσον αφορά στο λουστράρισμα, μιας και ήταν η πρώτη φορά που λουστράρα όργανο με κομπρεσερ, πιστολι κλπ. Τον Νικόλα Φερέο και ιδιαιτέρως τον Νίκο Νικολάου.
Οι φωτογραφίες είναι “εργοταξιακές” από την φάση της προεργασίας του λουστραρίσματος. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να βγάλω φωτογραφίες με τελικά λουστραρισμένο το όργανο, μιας και έφυγε ξαφνικά από τα χέρια μου ενόσω η φωτογραφική μου είχε ένα πρόβλημα. Μόνο οι δύο τελευταίες φωτογραφίες είναι με τελειωμένο το λουστράρισμα, αλλά δεν είναι ενδεικτικές. Ελπίζω σύντομα να έχω κατάλληλες φωτογραφίες και δείγμα ήχου.

11694885_10207376457712353_5307539749412982662_n.jpg

Βαγγέλη μας, έχεις κανει ενα υπέροχο όργανο,λιτό χωρίς πολλά πολλά, καθαρή δουλειά μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια όπου αυτο σε χαρακτηρίζει και αμέσως καταλαβενεις οτι ειναι ένα όργανο του Βαγγέλη Αδρονή ειναι όμορφο μπράβο σου να σε καλα, θα θέλαμε και ένα video να το ακούσουμε

εξαιρετικό και αυτο

Πραγματι, εχει δικιο ο Κώστας. Καταλαβαίνω οτι είναι δικο σου το όργανο χωρις να διαβασω το κειμενο. Εχεις δικο σου στυλ. Τα όργανά σου είναι πανεμορφα.
Οποτε μπορεσεις βαλε μας και ήχο…

Βαγγέλη εξαιρετική δουλειά, συγχαρητήρια! (και στους …Νίκους)

Μπράβο στον δημιουργό: Θαυμάζω το μεράκι και την επιμονή σου στη λεπτομέρεια, Βαγγέλη.
Να το ακούσουμε κιόλας!

Όπως πάντα άψογη δουλειά, σε κάθε της λεπτομέρεια. Μπράβο Βαγγέλη!

Γεια στα χέρια σου μάστορα Βαγγέλη.

Γεία σου Βαγγέλη!Αριστούργημα!!

Σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλιά σας. Είναι μεγάλη τιμή για εμένα τέτοια σχόλια από καλλιτέχνες σαν εσας.
Όσον αφορά στην απλότητα που αναφέρθηκε, ναι ο στόχος ήταν να φτιάξω ένα “διαφορετικό” τετράχορδο μπουζούκι. Όχι πρωτότυπο μιας και υπάρχουν ήδη καλλιτέχνες που έχουν ακολουθήσει παρόμοια μοτίβο, αλλά σίγουρα διαφορετικό από την “επικρατούσα” άποψη, μιας και στο λίγο χρόνο που ασχολούμαι με την οργανοποιία έχουν αλλάξει άρδην οι απόψεις μου περί αισθητικής και σε αυτό έχουν βοηθήσει καλοί φίλοι με την δουλειά τους όπως ο Γιάννης Τσουλογιάννης, ο Παναγιώτης Καγιάφας και άλλοι. Έτσι έπαιξα περισσότερο με χρώματα και σχήματα.
Επίσης να προσθέσω και δύο ακόμη στοιχεία για την κατασκευή :

  • Έχει τοποθετηθεί βέργα ρύθμισης στο μάνικο
  • Έχει τοποθετηθεί μαγνήτης με τρεις κάψες κολλημένες κάτω από το καπάκι κατα μήκος του κόκαλου του καβαλάρη, για επίτευξη περισσότερο φυσικού ήχου και όχι του γνωστού ηλεκτρικού

Εξαίρετη δουλειά , άψογο φινίρισμα , αποτέλεσμα υψηλής αισθητικής
δεν θα περίμενα τίποτα λιγότερο απο τον Βαγγέλη
για τον ήχο δεν έχω καμιά αγωνία

νά ΄σαι πάντα καλά Βαγγέλη

Σε ευχαριστώ πολύ Νικόλα. Να είσαι καλά φίλε μου.
Και ο ήχος. Μόλις τώρα μου έστειλε το βιντεάκι ο παίχτης

Καλησπερα και απο μένα!!!μολις γράφτηκα στο φόρουμ και βλεπω εδω ωραια πραγματα!!εγω ειμαι ο παίχτης που λεει ο μάστορας και καλός μου φιλος!!λογω υποχρεώσεων τωρα κατάφερα να του στειλω δείγμα ήχου…πρόχειρο βέβαια!!το μπουζουκι στο βιντεο εχει τρεις μερες χορδες!!!και ειναι σε διαδικασία προσαρμογής στα χερια μου!!!μια λεξη …οργαναρα…απλα πραγματα.αυτο που έψαχνα και ο φιλος μου βρήκε τη χρυσή τομή!!!κ απο εμφάνιση το όργανο ειναι Βαγγέλης…λιτό,αρχοντικό,ιδιαίτερο…!

Βαγγελη για μια ακομα φορα μας ενθουσιασες.
Να εισαι καλα.
Και ο ηχος πολυ καλος παλιας σχολης τετραχορδου.

Λευτέρη και Δημήτρη σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σας. Μερικές φωτογραφιες με τελειωμένα και τα λούστρα
10612863_10207476263207428_456638984405235020_n.jpg

11753686_10207476268047549_6925774307729387767_n.jpg

11057749_10207476273567687_4039197033851051130_n.jpg

και ακόμη ένα βιντεάκι με ήχο. Παίζει ο Λευτέρης Καρέλης