Τετράχορδα, Πεντάχορδα

Καλημερα σε ολους

Μιας και δεν κατεχω απο θεωρια θα ηθελα αν καποιος μπορει να μου πει με απλα λογια τι εστι Τετραχορδο η Πενταχορδο που εχω δει να χρησιμοποιειται απο πολλους εδω μεσα αλλα και σε καποια βιβλια με λαικους δρομους η για να μην σας ταλαιπωρω καποιο link που να εξηγει

πχ Τετραχοδρο χιτζαζ ειναι η τεταρτη νοτα του δρομου χιτζαζ η απο καποια νοτα του δρομου και μετα η τεταρτη νοτα ?? :084: :112:

Δεν ξερω αν εχει απαντηθει παλι το θεμα αλλα αυτο ισως να αποτελει απορια και καποιων αλλων περα απο εμενα.

Καλη συνεχεια σε ολους σας και σας ευχαριστω εκ των προτερων

τετράχορδο (τέσσερις χορδές=φθόγγοι) είναι τέσσερις φθόγγοι προφανώς, συνήθως εκφράζονται με τις αποστάσεις/διαστήματα (Η,Τ,Τρ) ανάμεσα στους φθόγγους πχ τετράχορδο χιτζάζ είναι [ [Η,Τρ,Η] ενώ πεντάχορδο [Η, Τρ, Η, Τ] ] όλα αυτά στο συγκερασμένο σύστημα

οπότε απο C είναι οι νότες C, Db,E,F (τέσσερις)

H xitzaskiar σαν κλίμακα είναι δύο τετράχορδα χιτζάζ που ενώνονται με συνδετικό τόνο δηλαδή

[Η,Τρ,Η] Τ [Η, Τρ, Η]

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω καταλάβει γιατί είναι θεμελιώδες να αναλύουμε έτσι δρόμους ούτε έχω ασχοληθεί κ πολύ, αλλά υπάρχει κάτι που έχει φανεί επι τις ουσίας στο άπειρο μάτι μου, πχ στους δρόμους που αναλύονται ως: τετράχορδο + συνδετικός τόνος + τετράχορδο, βλέπεις την βάση του κάθε τετραχόρδου να παίζει μείζονα ρόλο μελωδικά (1ή βαθμίδα και 5ή) φως φανάρι και άλλα τέτοια, επίσης είναι πολύ καλός τρόπος να αποστηθήζεις κλίμακες και να έχεις στο νού σου τις βαθμίδες και όχι απλά νότες

απο εκεί και πέρα αν κάποιος έχει το κέφι θα μας πει παραπάνω πράγματα, αλλά το σύνηθες εδώ είναι να πάρεις μια απάντηση: πάρε το τάδε βιβλίο