Τετράς η ξακουστή - Λίστα με ηχογραφήσεις

Ναι το λέει ο Στράτος μετά το “κλάψε να μ’απαλλάξουνε”.

Ιδού λοιπόν που ο φίλτατος ο Τάσος επιβεβαιώνει κάτι που δεν ήταν γνωστό!

Αυτή είναι η μοναδική σ’εμένα γνωστή εκτέλεση όπου συμμετέχουν Μάρκος-Αρτέμης-Στράτος! 3 στους 4 λοιπόν…
(Αγνοούσα τραγούδια όπου συμμετέχουν Μάρκος και Αρτέμης!)

Well… γνωστό σ’εμένα για να είμαι πιο σωστός…

Βασικά μπορεί να υπάρχουν πολλές ακόμα και με τους 4 χωρίς επιφωνήματα…

Ίσως. Το θέμα είναι, πώς μπορείς να είσαι σίγουρος; Αν ξέρεις κάτι παραπάνω… Όπως βλέπεις ανοίξαμε ολόκληρο θέμα…

Παιδιά, μεγάλο πραγματικά το θέμα. Έχει κάποιος το χρόνο να ασχοληθεί κανονικά; Μόνο έτσι θα γίνει πιό σωστή δουλειά. Με τυχαία περιστατικά το μόνο που καταφέρνουμε είναι να μας ανοίξει η όρεξη, καλό αλλά δεν φτάνει. Και όποια βοήθεια χρειαστεί, εδώ είμαστε όλοι. Πάντως, όπως είπα και παραπάνω, η εποχή της σιγουριάς έχει φύγει και δυστυχώς ανεπιστρεπτί.

Να μην το μπερδέψουμε κι άλλο το πράμα!
Στο “Αντιλαλούν” συμμετέχουν Μάρκος, Δελιάς και ένας κιθαρίστας (προφανώς ένας εκ των Περιστέρη, Σκαρβέλη, Καρίπη - αν δούμε την εταιρία θα καταλάβουμε). Ο Στράτος δε συμμετέχει. Απλά είναι παρών, όπως είναι παρών σε ένα σωρό άλλες ηχογραφήσεις. Με την έννοια την παρουσίας και μόνο δεν μπορούμε να αποκλείσουμε την ταυτόχρονη παρουσία ολόκληρης της Τετράδας στο στούντιο κατά τη διάρκεια κάποιας ηχογράφησης. θα 'πρεπε μάλιστα να προσθέσουμε κι άλλους, π.χ. τον Κερομύτη που κυκλοφόραγε μαζί τους. Ομως δεν είναι αυτό το ζητούμενο.

Θυμήθηκα και το μανέ. Είναι ένας τσιφτετέλι Ουσάκ μανές:
“Την ξενιτιά, την ορφάνια, την πίκρα και τη λύπη
όλα μου τα 'δωσε ο Θεός κανένα δε μου λείπει
Γεια σου Ανέστο μου με την πενιά σου”.

τρελός αμανές…και μπουζούκι μαγγιώρικο…και (!!!) ούτι αλήτικο (όχι κλασσικό σαν τον Τομπούλη.Αναρωτιέμαι ποιός παίζει…)

Ουσάκ μανές. Κατά Κουνάδη είναι σύνθεση του Στράτου, μπουζούκι παίζει προφανώς ο Δελιάς μαζί με ένα ούτι και συνοδεία κιθάρας. Ηχογραφημένο το 1937.

Επισης στο τραγουδι του Μπατη “Ο ΦΑΣΟΛΑΣ” πρεπει να παιζει μπουζουκι ο “Αρτεμης”.

Μήπως υπάρχουν πληροφορίες πως γνωρίστηκαν οι τέσσερις?

Μια πληροφορία για το Δελιά από το Ζαμπέτα, περιέχεται στη βιογραφία του Ζαμπέτα “Βίος και πολιτεία…”.
" Ο Δελιάς ήτανε μαζί με το Μάρκο, το Στράτο και παίζανε μαζί. Ήτανε όλοι τους χασισοπότες. Αλλά ο Δελιάς έγινε πρεζάκιας μετά και η παρέα (εννοεί την “Τετράδα”) τον εγκατέλειψε, δε γουστάρανε οι χασικλήδες τους πρεζάκηδες. Την έφερε πολύ βαριά την εγκατάλειψη ο Δελιάς κι έφυγε και πέθανε από τον καϋμό του.
(Και προσθέτει ο Ζαμπέτας) : Αυτά μου τα έχει πει εμένα του ίδιου υπεύθυνα ο Στράτος".

Διαφωνώ.
Δεν μπορεί ο Στράτος να είχε πει κάτι τέτοιο, για τον απλούστατο λόγο πως η “Τετράς” καθόλου δεν εγκατέλειψε τον Αρτέμη στην περιπέτειά του αυτή.
Μάλιστα, ο ίδιος ο Στράτος τον φιλοξενούσε στο σπίτι του, εξαρτημένο ήδη, ο ίδιος τον πήγε στο Σταθμό Πρώτων Βοηθειών μαζί με ένα κοινό τους φίλο, τον αραμπατζή Βρεττό, ο ίδιος ο Στράτος πλήρωσε όλα τα έξοδα νοσηλείας και εκεί και μετά στο Ψυχιατρείο, όπου οδηγήθηκε στις 2 Φλεβάρη του '44 και όπου υπέγραψε ως εισαγάγων και ενδιαφερόμενος για τον ασθενή.
Ο Στράτος και η γυναίκα του τον επισκέπτονταν καθημερινά κατά τη διάρκεια της νοσηλείας του, υπέγραψε ο Στράτος για την έξοδό του, ετοίμαζε τα πράγματά του για να τον πάρουν ξανά στο σπίτι τους, αλλά ο Δελιάς αρνήθηκε να τους ακολουθήσει.
Τους είχε διαβεβαιώσει πως ήταν καλά, πως δεν είχε ανάγκη καμιά “επιτήρηση”, για να βρεθεί μετά από λίγο νεκρός στο δρόμο…
Και βέβαια, δεν πέθανε από τον καϋμό του ο Δελιάς.
Όλα αυτά τα στοιχεία προέρχονται όχι μόνο από συνεντεύξεις της Ζωής Παγιουμτζή, αλλά από αδιάσειστα ντοκουμέντα από το “Δρομοκαΐτειο”, έρευνα που είχε κάνει ο Δ. Υφαντής και έχει δημοσιευτεί στο περιοδικό “Λαϊκό Τραγούδι”, στα τεύχη 20 και 21.

Η "χασισοποσία " είναι ένα άλλο θέμα…

Η Τετράδα μάλλον τον εγκατέλειψε τον Ανέστο. Οι ρεμπέτες δε κάνανε παρέα με πρεζάκια γιατί το θεωρούσαν κατάντια. Ασε που τους δημιουργούσαν επιπλέον ευνόητα προβλήματα.
Τον Ανέστο τον περιέθαλψε προσωπικά ο Στράτος, ο Στράτος (μέλος της Τετράδας), αποδεδειγμένα από τα επίσημα στοιχεία που παραθέτει η Ελένη. Οι υπόλοιποι της παρέας (όχι μόνο της Τετράδας) έκαναν μια κάποια προσπάθεια να βοηθήσουν κι έπειτα τα παράτησαν. Τ’ αναφέρουν κι άλλοι στην αυτοβιογραφία τους.

Ξέρεις κανείς αν και πώς μπορώ να βρω VHS/DVD του αφιερώματος της ΕΡΤ στην τετράδα; Νομίζω λεγόταν “Η Τετράς” ή “Τεράς, η ξακουστή του Πειραιώς”. Γυρίστηκε το 1998 ή το 1999, και παιχτηκε σε 4 ωριαία επεισόδια.

Πιθανόν εδώ ΕΡΤ - Οπτικοακουστικό Αρχείο

Το έψαξα, αλλα δυστυχώς δεν το έχουν περάσει (ακόμη τουλάχιστον).

Μελετώντας το αρχειακό και φωτογραφικό υλικό που μου έστειλε ο κ. Νίκος Πολίτης από την εκ Σκύρου παρουσίασή του για την εξέλιξη των μακρυμάνικων λαουτοειδών, τα οποία είναι πράγματι πολύ ενδιαφέροντα και διαφωτιστικά, μου προέκυψε μια άσχετη με το θέμα αυτό απορία.
Παρατηρώντας την εικ. 19 με τη θρυλική “Τετράς”, πρόσεξα το εξής πάνω στο διαφημιστικό αυτό έντυπο της εποχής.
Απαριθμώντας τα μέλη, γράφει:

  1. Μάρκος Βαμβακάρης 2. Ανέστος Δελιάς 3. Γεώργιος Μπάτης 5. Στράτος Παγιουμιτζής

Μου δημιουργήθηκε λοιπόν η εξής αφελής αλλά εύλογη απορία με τον αριθμό (5) στο όνομα του Στράτου.

  1. Δεν βλέπω καλά;
  2. Είναι απλά τυπογραφικό λάθος;
  3. Ή η θρυλική “Τετράς” είχε ξεκινήσει ως “Πεντάς” και διαγράφοντας το τέταρτο μέλος από το έντυπο δεν διορθώθηκε ο άυξων αριθμός στο όνομα του Στράτου.:080:

Υ.Γ. Συγχωρέστε με αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα, αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.

Η Τετράς ήταν βεβαίως πάντα τετράς, δεν υπήρξε πέμπτο μέλος. Προφανέστατα Άγγελε, είναι τυπογραφικό λάθος και πράγματι, δεν έχει ποτέ συζητηθεί στο φόρουμ, μάλλον δεν το πρόσεξε κανείς, ούτε εγώ! Ή, όταν κάποιος το πρόσεξε (τότε!) ήταν πιά αργά…

Σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια!