Τελωνειο

Θα ηθελα να ρωτησω, επειδη θα παω Κωνσταντινουπολη για πρωτοχρονια και σκεφτομαι να τσιμπησω κανα οργανακι, πρεπει να πληρωσω τιποτα λεφτα για τελωνεια και τετοια για να το φερω πισω. Και επισης στο αεροπλανο θα μ αφησουν να το παρω μεσα?

Όχι, δεν χρειάζεται να πληρώσεις τίποτα, αρκεί να μην εμφανιστείς στο τελωνείο με 15 ούτια, 20 σάζια, 30 λύρες και 12 κανονάκια και σε πάρουν για έμπορο. Επίσης στο αεροπλάνο, λογικά, θα σου επιτρέψουν να το πάρεις μαζί, αλλά και πάλι, μην εμφανιστείς με κανένα πιάνο με ουρά. Στην μάλλον απίθανη περίπτωση που σου αρνηθούν και επιμένουν να το βάλουν με τις αποσκευές, να ζητήσεις να σου εγγυηθούν, εγγράφως, ότι το μοναδικό και πανάκριβο οργανάκι σου δεν θα πάθει τίποτα και ότι κάθε ζημιά που θα συμβεί σε αυτό κατά τη διάρκεια της πτήσης θα βαρύνει την αεροπορική εταιρεία. Υπενθυμίζω, τους μιλάς για το ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ οργανό σου.

Eγώ έχω ετοιμάσει ήδη εκ των προτέρων μια δήλωση και τους βάζω να το υπογράψουν.Φυσικά κανείς δεν παίρνει την ευθύνη…
α και να μην ξεχάσω επικίνδυνη εταιρεία για όργανα είναι η Aegean …δεν δέχονται και πολλά αλλά με λίγη φωνή κάτι καταφέρνεις πάλι…

Καλά να περάσεις στην Πόλη…Μην ξεχάσεις να επισκευτείς την Galip Dede Caddesi με τα οργανάδικα,να φάς μπακλαβάδες απο τον Gülüoglu και να βρείς τον χρόνο να πας για γλέντι σε κανέναν μεϊχανέ με λάιβ κλασσικά Πολίτικα (μπορείς να βρείς εδώ http://www.meyhane.com/index.htm λίστα με ταβέρνες να πάρεις μια ιδέα)

Νίκος

Απαραίτητα,

Gülüoglu έχει βέβαια και στο σύνταγμα.

Εγώ με Turk Ηava Υolari δεν είχα πρόβλημα με ένα cumbus yayli tanbur και ένα cumbus. Τα ανέβασα στο αεροπλάνο. Στο τελωνείο απλά ρώτησαν τι έχω να δηλώσω και τους είπα ότι αγόρασα κάτι βιβλία. (τα είχα πάρει από την τουρκική ραδιοφωνία, 7 τόμοι με κλασική τούρκικη μουσική επί δύο, 140 ευρώ σύνολο και τους είπα ότι κάνανε 25, ούτε που κοίταξαν).

Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ. Οτι πληροφοριες εχετε ευπροσδεκτες απ ολους, γιατι θα παω για τρεις τεσσερις μερουλες και οτι προλαβει ν αρπαξει ο κ…ος μου που λενε. Απο μια γρηγορη ματια που εριξα εδω παντως καταλαβα οτι δεν θα βρω οργανο φθηνοτερο απ οτι εδω πραγμα στο οποιο ελπιζα. Τι εχετε να προτηνετε για τυπου παλιατζιδικα στην Κωνσταντινουπολη μηπως και βρω κανα παραπεταμενο διαμαντακι.