“Λαϊκά ταξίμια,δρόμοι”, ένα εγχειρίδιο για το μπουζούκι

Συνάντησα ένα βιβλίο του Δ. Γρηγοριάδη με τίτλο
“Λαϊκά ταξίμια,δρόμοι”,ένα εγχειρίδιο για το μπουζούκι.Ο τίτλος δίνεται παραπλήσια εδώ.Θα ήθελα
ν ακούσω σχόλια αν το μελέτησε κάποιος.

Καλησπέρα και πάλι!

Έπεσε στα χέρια μου ένα βιβλίο με ταξίμια με τίτλο “Ταξίμια σε όλους τους δρόμους για μπουζούκι” του Δ. Μπουκουβάλλα. Το ξέρει κανένας από εδώ μέσα? Αξίζει να το δουλέψει κάποιος καινούριος στον κόσμο των ταξιμιών?

Επίσης πολύ 8α ήθελα να ακούσω ταξίμια από τους πιο έμπειρους του forum αν αυτό είναι εφικτό, για να μαθαίνουμε και εμείς οι νεώτεροι;-)

Και πάλι ευχαριστώ και συγγνώμη εάν γίνομαι κουραστικός…

ΑΒ

Έχω ακούσει την κασέτα που συνοδεύει το παραπάνω βιβλίο. Είναι χρήσιμο να ασχοληθείς με αυτήν, ιδίως εάν δεν έχεις κάποιον φίλο ή δάσκαλο να σου δείξει 2-3 πράγματα περί ταξιμίων.
Γενικώς, χωρίς να περνιέμαι για ειδικός, για τα ταξίμια υπάρχουν κάποιοι “κανόνες”, όπως πχ να στέκεσαι στις “καλές” νότες του δρόμου που ταξιμάρεις, να παίζεις κάποιες μουσικές “αλυσίδες”, να προσέχεις να μην παίζεις σε ρυθμό (το ταξίμι διαφέρει από το σόλο σ’ αυτό ακριβώς το πράγμα) κτλ…
Από εκεί και πέρα, κάποιος καλός στο ταξίμι έχει στο “οπλοστάσιό” του κάποιες έτοιμες μουσικές φράσεις τις οποίες εναρμονίζει στον αυτοσχεδιασμό του. Επίσης, ο καλός ο παίχτης ξέρει με κάποιες μουσικές “γέφυρες” (πχ σχετικές κλίμακες) και μετατρέπει τον αυτοσχεδιασμό του σε άλλο μακάμι…
ʼβυσσος…
Πάνω από όλα, όμως, στο ταξίμι μετράει η ικανότητα έκφρασης του καθενός, το προσωπικό του χρώμα…

Μπουζουκοβιε φιλε μου.Εγω προσωπικα θα ελεγα να αφησεις τα βιβλια στην ακρη και να προσπαθησεις τα ταξιμακια να βγαινουν[ΟΧΙ ΑΠ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ,αλλα ΑΠ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ.Δεν ξερω αν συμφωνουν και οι αλλοι φιλοι μαζι μου, αλλα για μενα το ταξιμι ειναι μορφη εκφρασης.Αν θελεις να μελετησεις,καλυτερα να μελετησεις τους δρομους,και να προσπαθεις παντα να ταξιμαρεις με βαση τον δρομο που θα χρησιμοποιησεις στο τραγουδι που θα παιξεις.Καιβεβαια καιστους σχετικους δρομους.

Γεια σου ΒΑΓΓΟ! Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου απλά ζητώ να ακούσω ταξίμια και βιβλία γιατι είμαι νέος στο μπουζούκι και το μπαγλαμά και θέλς τη βοήθεια τών πιο έμπειρων. Γιαυτό τείνετε μια χείραν βοηθείας!!!

Αγαπητε Μπουζουκοβιε.Δεν ξερω την περιοχη που μενεις.Παντως αν εισαι στην Αθηνα εγω ισως μπορω να βοηθησω. Αν παλι μενεις εκτος Αθηνων,στειλε διευθηνση να σου στειλω καποια ωραια ταξιμακια απο βιρτουοζους των εγχορδων.Το email μου ειναι
info@rebetikes-rizes.gr.ΧΑΙΡΕΤΕ.

Καλησπέρα και πάλι ΒΑΓΓΟ. Δυστυχώς μένω Αγγλία και όπως καταλαβαίνεις τέτοιο υλικό δεν υπάρχει εδώ. Αν μπορείς να μου στείλεις κάτι εδώ θα σου είμαι πραγματικά ευγνώμον (εννοείται ότι οτιδήποτε έξοδα κάνεις θα τα καλύψω)! Αν λοιπόν συμφωνείς και εσύ θα σου στείλω mail στη διεύθυνση που μου έγραψες.

Και πάλι θερμά ευχαριστώ και ελπίζω να μπορέσω να τα πούμε και από κοντά κάποια στιγμή.

ΑΒ

Φιλε Μπουζουκοβιε,αν θελεις στειλε μου παλι το e mail σου γιατι δεν βγηκε καθαρα,καθως και καποια διευθηνση να σου τα στειλω.

Συμφωνώ με τον Βάγγο για τα ταξίμια (κι όχι μόνο, ΚΑΙ τα Ρεμπέτικα το ίδιο) ΟΛΑ πρέπει να βγαίνουν πηγαία μέσα από την καρδιά σου. (έχω ακούσει κάποιον να παίζει ρεμπέτικα με παρτιτούρα … αλλά … έλειπε Η ΨΥΧΗ). Ρεμπέτικο αποστειρωμένο, δεν νοείται. Βάλε Ψυχή. Αυτό όμως δεν θα γίνει από την μια μέρα στην άλλη. Ακριβώς όπως ένα μωρό δεν μιλά εκ γεννετής αλλά σιγά σιγά μαθαίνει την μητρική του γλώσσα. ΜΑΘΕ τους δρόμους και να ακούς πολλά ταξίμια. Κάποια στιγμή θα σου βγεί. ΚΑΙ ΘΑ’ΝΑΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ. Τότε θα το φχαριστηθείς περισσότερο.

Agapite file mou pou theleis taksimakia.

O Vaggos einai poli sostos, to taksimi einai tis psixis, exei polli morio mesa tou.

An den exeis ntalkadiarikia kardia min paizeis, taksimakia.

oloi palioi rembetes eixane ntalka, to taksimi einai h theia litourgia tou bouzoukiou.

Kala taksimia

bouzoukovie kalispera peri twn taksimiwn tha sou elega oxi gia na se apotharinw alla min prospatheis na paizeis mono taksimia giati logw tou oti sou leipei i peira den tha euxaristiesai pote giati panta tha akous kapoio allo pou tha se trelainei…proxwra ligo perissotero apo thema texnikis kai akousmatwn kai tha deis poso pio eukola tha vgazeis oraia taksimakia dika sou xoris na to katalavaineis…to taksimi se auta ta organa einai i korifi…sto taksimi fainetai polles fores to poso katexei kapoios to organo kai to poso exei meletisei…pros theou min stamatiseis na paizeis taksimia giati vazoun to myalo sou na douleuei sou ksipnane ti fantasia…alla dwse perissotero vasi stin texniki gia na apoktiseis anesi…paidia eseis ti lete symfwneite?

kai tha sou elega na fiseis ta vivlia…min ta pairneis etoima…prospathise na vgazeis to diko sou synaisthima analoga me to yfos pou paizeis…

Πριν πω αυτο που θελω θα πω κατι που δεν μπορω να το καταλαβω : γιατι κοιτατε βιβλια για ταξιμια αφου ξερετε οτι τα ταξιμια ειναι αυτοσχεδιασμος. Το θεμα ειναι οτι το ταξιμι ειναι μια καταθεση ψυχης που ο καθενας μπορει να την κανει αρκει να εχει το συνεσθημα της στιγμης (εκτος απο την εμπειρια). Εγω οταν ανεβαινω στο παταρι να παιξω βγαζω τα συναισθηματα μου ολα επανω σε ενα ταξιμι.

Και κατι ακομα. Ο Μπουκουβαλας, και οι περισσοτεροι που γραφουν τετοια βιβλια, γραφει παντα στο περιπου.

Συμφωνω απολυτα Δημητρη,
το ταξιμι θελει ψυχη και λιγο εως πολυ φτιαξιμο ξερεις τωρα κανα κρασακι κλπ …
διαφωνω μονο σ’αυτη την κλισαρισμενη εκφραση “καταθεση ψυχης”
που καθιερωσε πρωτη η -πονεμενη τοτε- Δημητρα Λιανη …