Ταξιδιωτικές δραστηριότητες

Αύριο Τετάρτη πάω Κων/πολη. Θα είμαι ως την Κυριακή και μπορεί να έχω κάποιο χρόνο για οτιδήποτε προκύψει. Άν κάποιος θέλει να κυτάξω κάτι, αν άλλος θέλει να μου δόσει κάποια συμβουλή, ακόμα και παραγγελία, γρήγορα! Με τρένο θα ταξιδέψω, μέχρι και όργανο μπορώ να μεταφέρω.

Νικόλα καλά να περάσεις, μακάρι να κάνανε κι άλλοι την ίδια σκέψη όταν φεύγουν γιά έξω…
Εγώ προσωπικά δεν χρειάζομαι τίποτα από κεί, αλλά επειδή ίσως χρειαστεί να πάω από Αθήνα - Κωνσταντινούπολη με το τρένο κάποια στιγμή το καλοκαίρι,
θα ήθελα να μάθω πόσο κοστίζει το εισητήριο με επιστροφή και αν ξέρεις πόσες ώρες είναι το ταξίδι.
Αν προλαβαίνεις να απαντήσεις, καλώς, αλλοιώς μην σε απασχολεί, απλά σκέφτηκα να σε ρωτήσω μιάς και τό`φερε η κουβέντα.
Τον Μάιο έρχομαι Ελλάδα για τρείς μήνες γιά ηχογραφήσεις, ίσως δώσει να συναντηθώ με φίλους από το φόρουμ.
Πάντα γιορτές φίλε μου.

Νικόλας ο ψαράς

Να περάσεις καλά και να μας φέρεις κανα μπακλαβά γνήσιο να δοκιμάσουμε.
Καλό ταξίδι

Νίκο, να περάσεις καλά.

Αν σ’ αρέσει το ψάρι (:085:)να πας οπωσδήποτε στο:
Pafouli restaurant
Kurucesme Caddessi No 1
Kurucesme
Besictas.
tel: 0212 263 6638 - 263 2511.

Η καλύτερη εποχή για την ομορφότερη Πόλη του κόσμου…

Συνονόματε, το τρένο φεύγει από Θεσ/κη 20.35 και φτάνει Κων/λη το άλλο πρωϊ 08.05, στην επιστροφή από Κων/λη 20.00 και Θεσ/κη 07.32. Από Αθήνα (άλλο τρένο) 13.21, άφιξη Θεσ/κη περίπου 18.30 και αντίστοιχα άφιξη Αθήνα στην επιστροφή περίπου 16.00. Πύθιο (σύνορα) στον πηγαιμό 03.05, στην επιστροφή 01.31 δηλαδή σου χαλάνε τον ύπνο βεβαίως.

Σώτο ο μπακλαβάς να είναι με φυστίκι από Γαζή Αντέπ;

Ισαάκ, ευχαριστώ για το ψάρι! θα προσπαθήσω να το τιμήσω δεόντως.

Νικο δεν ηθελα να σε βαλω σε κοπο και φασαρια αλλα αφου “προσφερεσαι” θα ηθελα ενα καλο σαζι, ενα καλο ουτι και ενα καλο κανονακι. Αν εχεις χωρο και κανα δυο,τρια τουμπελεκια διαφορων μεγεθων …

Πλακα κανω … καλα να περασεις !!

Πιες κι ενα αργιλε στην υγεια μας !!!

Νά ΄σε καλά Γιώργο! Μπορεί κάποιος να είχε παραγγείλει κανένα όργανο!

Πάντα ένα ταξίδι στην Κων/πολη είναι μια καινουρια εμπειρια. Συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όσους θέλουν να πάνε στην Πόλη, να δοκιμάσουν με Ι.Χ. Μία στάση στη Ραιδεστό για σουτζουκάκια είναι ό,τι καλυτερο για έναν πεινασμένο ταξιδιώτη.
Νίκο, μην παραλείψεις να αγοράσεις λουκούμια από του Haci Bekir (παραδοσιακό λουκουματζίδικο κοντά στην πλατεία Taksim από το 1777).
Επίσης το βράδυ για φαγητό αξίζουν τα ταβερνάκια στο Kumkapi (με παραδοσιακές τούρκικες ορχήστρες να ξεδιπλώνουν την μαεστρία τους μπροστά στα μάτια σου).
Καλό ταξίδι,

Γιάννης.

Σεριανώντας στοTAXIM να πας στο εστιατόριο HATJIBABA πάνω στην οδό Ανεξαρτησίας (Itsiklalcadesi ή κάπως έτσι), εκεί που παιρνά το τράμ.
Τα λαδερά του άπαιχτα, αλλά το πιο καλό κομμάτι είναι η εσωτερική αυλή που βλέπει στον κήπο του πάλαι ποτέ ναού του Αγ. Γεωργίου…Πολλοί το βλέπουν αλλά λίγοι το καταλαβαίνουν…Το ρίγος είναι διπλό.

Μην παραλήψεις να επισκεφθείς τον Σωτήρα της Χώρας (δεν θυμάμαι πιά το τούρκικο όνομα, αλλά όλοι το ξέρουν) με τα σπάνια ψηφιδωτά για αν δείς πόσο καθυστερημένα έφθασε η αισθητική της Αναγέννησης στη Δύση.

να περάσεις καλά

Χαιρετισμούς και ευχαριστίες στον αυτοεξόριστο (κι εγώ κάπου-κάπου έτσι νιώθω) Νικόλα τον Ψαρά για τα άπαιχτα “αβάταρ” που μας χαρίζει κάθε φορά και τους στίχους (δικοί σου έτσι;) στην υπογραφή του…και Καλό ταξίδι στο Νίκο τον “Πολίτη”.

Νίκο, καλό ταξίδι και να φέρεις… ωραίες παραστάσεις και εμπειρίες!

Πάει και η Τετάρτη και ο Νικόλας χαράς ευαγγέλια, θα τρώει και θα πίνει στην υγειά μας μάγκες.
Τον ευχαριστώ για τις πληροφορίες και ελπίζω να βρεί ο ίδιος κανένα καλό οργανάκι να φέρει μαζί του.

Παραδοξολόγε, να`σαι καλά φίλε μου, θα τα πούμε στην Αθήνα αν κατέβεις και συ το καλοκαιράκι.
Ναι, οι στίχοι είναι όντως δικοί μου στην υπογραφή, από ένα παλιό μου τραγούδι που λέγεται “Στον καθρέφτη” (ρεμπέτικο είναι, μόνο μην το πείτε στην Ιωάννα, ας πούμε ότι είναι “λαικό”).
Οσο γιά το αβαταρ, η φωτογραφία μου είναι, λίγο ρετουσαρισμένη.

ΠΑΝΤΑ ΓΙΟΡΤΕΣ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ

Νικόλας ο ψαράς

Παιδιά, καλώς σας βρήκα! Γύρισα χτές. Ισαάκ δίκιο είχες, η ωραιότερη πόλη του κόσμου. Την πρώτη φορά δεν είχα τον χρόνο να το διαπιστώσω, τώρα ναι! Να ΄στε καλά όλοι με τα καλά σας λόγια.

Ήταν η γενική συνέλευση ενός λεγόμενου «διεθνούς συμβουλίου του χορού», στα πλαίσια της Unesco. Επειδή ο πρόεδρός του είναι και διευθυντής του θεάτρου «Δώρα Στράτου» και του περιοδικού «Παράδοση και Τέχνη», του οποίου τυγχάνω μουσικός συνεργάτης, βρέθηκα να παριστάνω έναν από τους ομιλητές. Οι Τούρκοι που είχαν αναλάβει τη διοργάνωση μας περιποιήθηκαν ωραιότατα, με σπιτικούς μεζέδες φτιαγμένους από τους ίδιους, με χορούς και με ξεφαντώματα. Το πρόβλημα με την Τουρκία είναι ότι το ποσοστό των φανατικών μουσουλμάνων και των εθνικιστών είναι ακόμα πολύ μεγάλο. Αν η πλειοψηφία είχε τη νοοτροπία αυτών που γνωρίσαμε, τα περισσότερα προβλήματα δεν θα υπήρχαν. Οι άνθρωποι χορεύουν χασάπικο, συρτό, Ικαριώτικο και δεν ξέρω τι άλλο που μάθανε από Έλληνες, άσε τα τσιφτετέλια και τους καρσιλαμάδες των κοριτσιών. Μια παρέα γίναμε!

Ένα ακόμα να σας πώ: σε λοκάντα του Πέραν που τρώγαμε το μεσημέρι, Τούρκος από διπλανό τραπέζι αναγνώρισε το σήμα της Unesco που φοράγαμε και μας πλησίασε λέγοντας: εδώ παρακάτω, τελειώνει η αποκατάσταση μιάς πολυκατοικίας του 1903, φτιαγμένης από Έλληνες για Έλληνες. Καλή δουλειά αλλά στη θέση όπου υπήρχε πινακίδα με το όνομα του αρχιτέκτονα (Ιάσων Ιωαννίδης) και τη χρονολογία βάλανε τον (Τούρκο φυσικά) αρχιτέκτονα της αποκατάστασης και το έτος 2007. Δεν μπορούσαν να το βάλουν δίπλα, να φαίνεται και το αρχικό; Πώς θα διαμαρτυρηθούμε;

Θα ξαναπάω!

Καλωσόρισες “πολίτη” !!!
Κρίμα, δεν σε πρόφτασα, να σε έστελνα στον μικρό μεϊχανέ τής Δέσποινας (να γνώριζες και την Αϊσέ…) στα Ταταύλα.
Από τα παλιά, ένα παραδοσιακό λαϊκό μουσικό μεζεδοπωλείο=μεϊχανές, που μέσα απ’ τη μουσική έρχονταν πιο κοντά Έλληνες και Τούρκοι…
Που δούλευε πάντα με πολυεθνική ορχήστρα -όπως κι όλοι οι μεϊχανέδες- μεταφέροντας, με το πολιτιστικό μπλέξιμο, ισχυρό πολιτικό μήνυμα. Μήνυμα ειρήνης και φιλίας των λαών.

ΥΓ:
Χωρίς μικρόφωνα βέβαια -και ορχήστρα…πλήρες ! :slight_smile:

Κρίμα Ιωάννα αλλά που θα μου πάει, δεν θα ξαναπάω; Πάντως πήγαμε και σε ένα ταβερνάκι με ορχήστρα από βιολί και κανονάκι και νεαρά παιδιά να χορεύουν, με εκπληκτική ατμόσφαιρα.

Καλώς ήρθες, Νίκο.

Όταν βρεις χρόνο, θα θέλαμε να μας μεταφέρεις τα σχετικά με το συνέδριο, τις ομιλίες των άλλων και κυρίως τη δική σου.

Μακριά από τη Μαλάτεια όμως: http://news.ert.gr/4/307899.asp

Γειά σου συνονόματε Νικόλα με τα ωραία σου, καλώς μας ήρθες!
Θα ήθελα να μάθω περισσότερα από πρώτο χέρι (έρχομαι Αθήνα σε λίγες μέρες), μιας και σκοπεύω να πάω και στην Πόλη αυτοπροσώπως.

Αν και εφ`όσον ευκαιρείς και δεν σε ζορίζω, στείλε μου αν θέλεις κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας με προσωπικό μήνυμα, να σε πάρω να βρεθούμε και να με κατατοπίσεις.

Επ` ευκαιρίας, μιας και δεν βρίσκομαι ταχτικά στην Ελλάδα, όσοι φίλοι από το φόρουμ θα θέλανε να γνωριστούμε, ας πράξουνε ομοίως και θα ανταποκριθώ
στο πιτς φυτίλι, προσωπικά θα ήθελα να βρεθώ με όλους από δώ μέσα.

Αναχωρώ στις 24 Απριλίου, οπότε δεν έχουμε πολύ χρόνο για τα περεταίρω.

Καλή αντάμωση μάγκες

Φιλικότατα

Νικόλας ο ινδιάνος ψαράς (Λευκό Φτερό)

Τι να πής… Πάντως, αν προσέξεις τη διατύπωσή μου, αυτό που εύχομαι είναι να μειώνεται το ποσοστό των εθνικιστών με το χρόνο. Ότι πάντα θα υπάρχουν και ακραίοι είναι και από τους νόμους της φύσης προκαθορισμένο (στατιστική καμπύλη). Και στην Κων/λη τις ημέρες που βρέθηκα είχαμε διαδηλώσεις από εθνικιστές, με αφορμή την επίσκεψη 150 Ευρωπαίων δημάρχων και οι “δικοί μας” Τούρκοι με αποστροφή σχολίαζαν “άσ’ τους τους μλκσ, κάποτε θα το πάρουν απόφαση, που θα πάνε!”.

Ακριβώς αυτό πήγα να γράψω χτες, ξαναδιαβάζοντας το “προφητικό” μήνυμά σου.

Πριν αλλέκτωρ λαλήσει τρις…