Ταξίμια του Ιορδάνη

Ρε παιδιά πήρα αυτό το cd που τιτλοφορείται ‘Τα Ταξίμια του Ιορδάνη’ (Τσομίδη)

Εκτός του ότι ήταν πανάκριβο 17 ευρώ, τι να σας πω… το άκουσα και δε μου λέει τίποτα… 8 κομμάτια μέσα που είναι ήδη γνωστά και χιλιοπαιγμένα πχ θα σπάσω κούπες, τέτοια κούκλα και τσαχπίνα, καραπιπεριμ, έχει κορμί αράπικο… Ταξίμια εντωμεταξύ έχει μόνο μέσα στα κομμάτια πάνω στο ρυθμό.

Τέλος πάντων, εγώ περίμενα ταξίμια ταξίμια χωρίς ρυθμό, και όχι το έχεις κορμί αράπικο… Οι πενιές του Τσομίδη καλές αλλά όχι ότι με συγκίνησε κιόλας … φλυαρία χωρίς αποτέλεσμα κατά τη γνώμη μου (σε αντίθεση πχ με Στουραϊτη)
Απογοητεύτηκα…

Ε, καλά βρε Γιάννη. Τι κάνεις έτσι;
Μερικά πράγματα είναι και θέμα γούστου.
Δηλαδή θες να σε πάρουμε 100% στα σοβαρά και να πετάξουμε ό,τι έχουμε απ’ τον Τσομίδη στα σκουπίδια;

ε όχι βέβαια… κριτική έκανα σε ένα δίσκο που πήρα πρόσφατα, στο ανάλογο τμήμα του φορουμ που είναι για κριτικές… περί ορέξεως…

Τέλος πάντων. Φαντάζομαι εννοείς την έκδοση των Αφων Φαληρέα. Το συγκεκριμένο compilation το πήραμε από τότε που ήταν LP (και έκτοτε το ξαναπαίρνω κάθε 2 με 4 χρόνια γιατί γουστάρω τη μουτσούνα του Ιορδάνη). Ουσιαστικά πάνω στο στυλ του Ιορδάνη μάθαμε μπουζούκι (όχι βέβαια σαν κι αυτόν!). Ετσι ψιλο-“χαμένη”, ψιλο-“εκτός ρυθμού” πενιά με έντονο τονισμό και πολύ στολίδι.

Του Στουραϊτη το παίξιμο είναι παρόμοιο. Ενα βράδυ στου ΠΙΚΟΥ ήταν μαζί αλλά δεν παίξανε και μαζί. Τα θυμούνται οι Σώτος και Αρης.

Γιώργο Β., θυμάσαι ρε το '83 '84 που είχε ο Γιάννης Σταθ. αυτό το LP του Ιορδάνη και κυκλοφόραγε από σπίτι σε σπίτι ψάχνοντας για πικάπ να το ακούσει; Καπάκι, μόλις το ακούσαμε, πήραμε αεροπλάνα-τρένα-ΚΤΕΛ-μηχανές καμμιά 10αριά “άτομα” και κατεβήκαμε Αθήνα να τον ακούσουμε στο Ταξίμι στα Εξάρχεια. Βρε, μπας και ήσουν κι εσύ στην ομάδα κρούσης;

Κανατε κουτσουκελα που δεν μου το ειπατε !!
Εγω για τον Τζορνταν πρεπει να πρωτοακουσα το
'86 μπορει και '87.
Τωρα η τυχη τα φερε και παιξαμε μαζυ αργοτερα
οποτε αποζημιωθηκα …

Ξεχασα να σου πω οτι '83 με '84 ειχαμε μια προσφορα απο πολυεθνικη
δισκογραφικη να γραψουμε κασσετα με το Σπυρο το
Τζ. !!
Καλη του ωρα !!

Βρε παιδιά πείτε την ερώτησή μου αφελή αν θέλετε. Εχω έναν δίσκο με τίτλο “Greek cooking” Phil Woods-Ιορδ. Τσομίδης χάρισμα από έναν “ξένο” φίλο.
Ενας λίγο παράξενος δίσκος, τζάζ, σαξόφωνο και μπουζούκι μαζί! το μπουζούκι απίθανο! (ε ναί και το σαξόφωνο ).
Μπορεί να είναι το ίδιο πρόσωπο? Ο Τσομίδης στον οποίο αναφέρεστε?
Κάποιος γνωρίζει να μου πεί παρακαλώ?

Ναι ο ίδιος Τσομίδης είναι.Ο ένας και μοναδικός.
Ο δίσκος αυτός με τον σαξοφονίστα είναι απίθανος.Είναι δύο ορχήστρες απ την μιά η λαϊκή του Τσομίδη (μπουζούκι,ούτι ένας Αρμένης,κρουστά ένας άλλος αρμένης) και απ την άλλη οι Αμερικάνοι τζαζίστες με σαξ,μπάσα,ντράμς και της παναγιάς τα μάτια και τζαμάρουν…
Πολύ ενδιαφέρον άκουσμα και αρκετά προγκρεσίβ.

Λοιπόν Μαργιάννα, για το συγκεκριμένο κομμάτι, κάποια στιγμή στα μέσα του '80 ρωτάω τον Ιορδάνη τι έγινε την περίοδο του “Greek Cooking” και αν υπάρχουν κι άλλα τέτοια διαμάντια.

Μου είπε ότι είναι περίληψη από εγγραφή αρκετών ωρών. Παίζανε με “τους μαύρους” ώρες δείχνοντας ο ένας στον άλλο τεχνικές, ρυθμούς, δρόμους κ.λπ. Ολη αυτή η jamm session τελικά κόπηκε σε τρία - τέσσερα κομμάτια, ενα εξ αυτών το Greek Cooking, για τα άλλα “δεν ξέρει”.

Η συζήτηση επανελήφθη μετά δεκαετία και μου είπε ακριβώς τα ίδια. Δεν είναι οτι δεν τον πίστεψα, αλλά ο Jordan είναι επιρρεπής σε (γκχ γκχ) ουσίες που εξάπτουν την φαντασία…

Μαργιαννα δεν καταλαβα καλα, εχεις το βινυλιο
του '60 τοσο ή καποια αλλα κοπια ;;

Τελος παντων οτι και ναναι δε λεει τιποτα μην ακους αυτα που λενε
οι φιλοι απο πανω αν θες να “ξεφορτωθεις” το δισκο τον αγοραζω !

Κοίτα στα:
http://www.jazzntzaz.gr/cds/xitzaz.html
http://www.soulsociety.se/wxyz.html
http://www.musicmirror.gr/prdctns/000014.htm
http://www.b1043.com/iplaylist/artist/28811/credits.html
και για να πάτε …αδιάβαστοι:
http://www2s.biglobe.ne.jp/~shiho/hen/hen.htm

Ε βρε παίδες μου φτιάξατε την διάθεση, να είστε καλά με τις απαντήσεις σας! Πολύ γουστάρω τούτο το μέρος!
Αρη ναι αυτό είναι στο τελευταίο σου λίνκ. Μας ανάβεις φωτιές να ψάξουμε και για τα άλλα.
Μούλτι έγινες αιτία να το ακούσω με περισσότερη προσοχή, σε ευχαριστώ.
Κώστα λες δηλαδή ότι πιθανόν να υπάρχουν άλλα 2 η 3 παρόμοια κάπου θαμμένα? (ρωτάω με γουρλωμένα μάτια).
Γιώργο Β. όχι δεν είναι βινήλιο, σιντί είναι. Σε καμμία περίπτωση δεν στο πουλάω, στο χαρίζω όμως!

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην Μαργιάννα 16 Ιανουάριος, 2005)

O Ιορδάνης είναι Αθήνα και απ’ όσο ξέρω, είναι μια χαρά. Μπορείς να πας να τον βρεις Μαργιάννα.
Αν είναι, να σου δώσω (με e-mail) το τηλέφωνό του.
Πιστεύω πως θα χαρεί πολύ.

<blockquote><hr size=0><!-quote-!><font size=1>quote:</font>

<font size=“-1”>Ξεχασα να σου πω οτι '83 με '84 ειχαμε μια προσφορα απο πολυεθνικη δισκογραφικη να γραψουμε κασσετα με το Σπυρο το Τζ. !!
Καλη του ωρα !!</font><!-/quote-!><hr size=0></blockquote>

Αυτό δεν το κατάλαβα Γιώργο.

Μαργιάννα, γιατί ρωτάς αν υπάρχουν κι άλλα;
Αφού με το link του Αρη λύθηκε η απορία:
http://www.b1043.com/iplaylist/album/150495/

  1. A Taste of Honey
  2. Got a Feelin’
  3. Samson and Delilah
  4. Zorba the Greek
  5. Anthony and Cleopatra
  6. Greek Cooking
  7. Nica

credits:
George Mgrdichian [Oud]
Iordanis Tsomidis [Bouzouki]
Chet Amsterdam [Guitar (Bass)]
Souren Baronian [Cymbals, Drums]
William Costa [Accordion, Marimba]
Norman Gold [Arranger]
Bill Lavorgna [Drums]
Seymour Salzberg [Percussion]
Stuart Sharf [Guitar]
Phil Woods [Sax (Alto), Main Performer]
John Yalenezian [Dumbeg]

Εχω στα χερια μου ενα cd με 16 ηχογραφησεις του Ιορδανη στην Αμερικη απο το 54-63
Φ Α Ν Τ Α Σ Τ Ι Κ Ο !!!
Επισης ενα LP Mε ζωντανες ηχογραφησεις!!!
οποιος θελει κοπιες ας ριξει συρμα!

Μαργιανα πιστευω να μην κανεις πλακα, οποτε σου στελνω διευθυνση, ετσι ;; κι ευχαριστω εκ των προτερων !!

Giorgos, συρμαααα …

KK, ρε συ δε θυμασαι που εγω κι ο Σπυρος ειχαμε γινει οι διασκεδαστες του ΔΠΘ,
σχεδον καθε βραδυ στου Χασαν την ταβερνα ειχαμε γινει ενα με το “ντεκορ”,
για το Σπυρο ειχανε βγαλει τη βρωμα οτι λεει ολα τα τραγουδια στη σειρα
σαν κασετα, οποτε απο κει και το καλαμπουρακι …

Σχολιο : ο Τζορνταν σε ερωτηση μου το '92 μου για το θεμα, ειπε οτι
καποιος παραγωγος τον ειδε σε ενα μαγαζι στο Las Vegas, επαθε πλακα
(αυτο το λεω εγω) και του ειπε θες να γραψουμε ενα δισκο που θα παιζεις
με καποιους μουσικους της τζαζ οποτε εκατσε αυτη η ονειρεμενη συνεργασια,
για οσους δεν ξερουν τον Phil Woods ειναι απο
τα πιο μεγαλα σαξ.της εποχης του απλα δεν εγινε
ευρυτερα γνωστος

ΟΚ. Αυτόν τον Σπύρο λες. Πήρα το καλαμπούρι για αλήθεια και… μπερδεύτηκα.
Γιώργο με το αστεράκι *, από το LP του '54-63 μου λείπουν τα tracks 4, 5, 6, 7 και 8. Για στείλε μου μήνυμα με τους τίτλους τους αν θες.

σύρμα, κι εγώ γιώργο.

Παιδια πες τε μου τροπο!!!