Ταξίδι μπουζουκιού

Καλησπέρα παιδιά. Έχει ταξιδέψει κανείς πρόσφατα με Aegean; Εξακολουθούν να επιτρέπουν μουσικό όργανο (κιθάρα ή μπουζούκι) ως χειραποσκευή, έστω και κάνοντας τα στραβά μάτια; Ρωτάω γιατί κάθε χρόνο οι αεροπορικές όλο και κάτι αλλάζουν ως προς την εφαρμογή των κανονισμών τους. Θα προτιμούσα βέβαια να υπάρχει γραπτώς ρητή διαβεβαίωση από την εταιρεία για τα παραπάνω, ώστε να ‘χω το κεφάλι μου ήσυχο, γι’ αυτό και έστειλα e-mail στην εταιρεία αλλά μέχρι να πάρω απάντηση είπα να ρωτήσω κι εδώ. Άλλωστε, όπως ειπώθηκε και σε προηγούμενα μηνύματα, η πρακτική των εταιρειών σε τέτοια ζητήματα καμιά φορά διαφέρει από τους κανονισμούς που ανακοινώνουν.

Έμαθα πάντως πως η Ellinair επιτρέπει τέτοια όργανα ως χειραποσκευή. Αν και προσωπικά δε με βολεύει η συγκεκριμένη εταιρεία λόγω του ότι δεν εκτελεί δρομολόγιο του προορισμού μου, το γράφω εδώ γιατί μπορεί να ενδιαφέρει άλλους. Ορίστε και ο διάλογος που είχε φίλος με το τμήμα εξυπηρέτησης:

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορούν να μεταφερθούν μουσικά όργανα (μπουζούκι, κιθάρα) σε πτήση εσωτερικού αντί της χειραποσκευής των 5 κιλών στην καμπίνα.

και η απάντηση της Ellinair:

Σαν χειραποσκευή μπορεί να μεταφερθεί κιθάρα ή μπουζούκι αρκεί να είναι σε <<μαλακή>> θήκη. Σε διαφορετική περίπτωση μπορεί να μεταφερθεί από εσάς μέχρι το αεροσκάφος και να το παραλάβουν οι συνάδελφοι για την αποθήκευση του οργάνου με τις αποσκευές.

νομίζω ο κανονισμός της ellinair (ποιά είναι πάλι αυτή;) δεν διαφέρει σε κάτι από την aegean ή την easyjet. στην οποία easyjet μου έκαναν φέτος φασαρία για την σκληρή θήκη, όχι τόσο λόγω μεγέθους αλλά λόγω σκληρότητας. πέρασα τελικά με λίγο μπίρι-μπίρι και λέγοντας ότι ταξιδεύω δέκα χρόνια με την εταιρία τους με την συγκεκριμένη θήκη (είχαμε και ένα παλιότερο μέιλ μαζί μας). απλά μας είπαν επειδή ήταν γεμάτο το αεροπλάνο να πάμε πρώτοι-πρώτοι στην επιβίβαση για να βρούμε χώρο στα lockers.
η (εξοργιστική) πλάκα ήταν όταν στον βρετανικό έλεγχο ανοίξαν και ψάξαν όλη τη θήκη και το όργανο! τους είπα ότι σιγά μην ρίσκαρα το μπουζούκι μου για να μεταφέρω το οτιδήποτε…

Καινούρια εταιρεία, το 2013 ιδρύθηκε. Πρέπει να έχει έδρα τη Θεσσαλονίκη. Η μικρή διαφορά με την Aegean είναι ότι γενικά φαίνονται πιο χαλαροί με τα όργανα (μόνιμος βραχνάς όσων ταξιδεύουν συχνά).

Lockers λένε τα ντουλαπάκια πάνω από τη θέση των επιβατών; Και τι, σας αφήσαν να τα βάλετε εκεί μέσα; Πρώτα απ’ όλα χωρούσαν;

Ούτε ο Johnny Cash να 'σουνα δηλαδή…

Η απάντηση που είναι πολύ πιθανό να πάρεις είναι αυτή (#4) !

Οι κανονισμοί, από όσο έχω καταλάβει, είναι πάνω κάτω οι ίδιοι σε όλες τις εταιρίες (και στη ellinair, με μια γρήγορη ανάγνωση): Χειραποσκευή (για καμπίνα) σε συγκεκριμένες διαστάσεις, οι οποίες είναι μικρότερες από μπουζούκι/ κιθάρα κτλ. Για τα υπόλοιπα (πιο μεγάλα) πληρώνεις (αναλόγως την εταιρία). Στην εφαρμογή των κανονισμών τους διαφέρουν, άλλοι είναι πιο χαλαροί, άλλοι πιο αυστηροί. Βέβαια, όταν παίρνεις γραπτή απάντηση, έχεις μια κάποιου είδους δέσμευση από τη πλευρά τους (η οποία όμως μπορεί και να μην σε συμφέρει/βολεύει-όπως στο λινκ)

Peloponnisios, αν αποφασίσεις να πάρεις το όργανο βασιζόμενος στην ελαστικότητα του υπαλλήλου (που λειτουργούσε κάπως μέχρι και πρόσφατα), δες και τι θα στοιχίσει (και αν γίνεται στο αεροδρόμιο) σε περίπτωση που θα πρέπει να πας με το πρωτόκολλο…Μη βρεθείς προ εκπλήξεως…Ρίξε και μια ενημέρωση μετά αν θέλεις!

ναι, νομίζω λόκερς λέγονται. το μπουζούκι με την σκληρή θήκη -η κλασική πλαστική τετραχόρδου (κι από μέσα πανιά), όχι οι τεράστιες με την θερμομόνωση. χωράει άνετα, ειδικά αν το βάλεις στο βάθος και ταιριάξει με την καμπυλότητα της ατράκτου πιάνει λίγο χώρο και κυβίζεται καλύτερα απ’ό,τι οι χειραποσκευές τύπου ορθογώνιας βαλίτσας.

Ούτε ο Johnny Cash να 'σουνα δηλαδή…

???

Παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα περιμένω και το μέηλ της Aegean και θα πράξω αναλόγως γιατί φαίνεται υπερβολικό το ρίσκο (κυρίως η ταλαιπωρία) χωρίς κάποια διαβεβαίωση από την εταιρεία ότι όντως μπορεί να μεταφερθεί το όργανο.

@liga rosa: αστειάκι έκανα με την ατάκα περί Johnny Cash. Τον είχαν πιάσει πριν πολλά χρόνια να μεταφέρει γύρω στα 1000 χάπια στη θήκη της κιθάρας…

[SIZE=2]μην ανησυχείς πάντως. τόσα χρόνια με καλό λέγειν περνάμε, μόνο που θέλει να είσαι από νωρίς για να περάσεις πρώτος.

εγώ θα γέμιζα τη θήκη του μπουζουκιού με δραμαμίνες/εμετοστόπ[/SIZE]!

Το ψάξαμε αρκετά το θέμα με μιά παρέα, πρόσφατα, γιατί θέλαμε να ταξιδέψουμε στην Κων/λη, οκτώ άνθρωποι με επτά όργανα (4 μπουζούκια, 2 κιθάρες και ένας μπαγλαμάς), είχαμε δηλαδή ισχυρό χαρτί να παίξουμε, με οκτώ εισιτήρια. Η μεν φτηνή (Πήγασος) ήταν αμετακίνητη: για καμπίνα, μόνο με αγορά δεύτερου εισιτηρίου και τοποθέτηση του οργάνου στο αντίστοιχο κάθισμα. Έτσι, αυτόματα βγήκαν εκτός αφού δεν ήταν πλέον οι φθηνότεροι. Η Aegean και η Turkish είπαν και οι δύο ότι τα όργανα πρέπει να είναι σε μαλακή θήκη και να τακτοποιηθούν μέσα στα λόκερ (ναι, τα επάνω ντουλαπάκια) αλλά για το λόγο αυτό πρέπει να είμαστε πολύ νωρίς στο αεροδρόμιο, ώστε να μας αφήσουν να μπούμε πρώτοι στο αεροπλάνο. Επίσης, όποιος κράταγε όργανο δεν επιτρεπόταν να έχει και δεύτερη χειραποσκευή, μόνο τις τυχόν αγορές απ’ το Duty free. Ταξιδέψαμε με την τουρκική και ακολουθήσαμε τις οδηγίες τους, χωρίς κανένα πρόβλημα. Πριν αγοράσουμε εισιτήρια ζητήσαμε και από τους δύο έγγραφη επιβεβαίωση αυτών που μας εξέθεσαν προφορικά και η απάντηση ήταν “αποκλείεται”.

Τα πήραμε τελικά τα όργανα με την παρέα που ταξίδευα. Κανένα θέμα στον έλεγχο του αεροδρομίου και τα όργανα χωρέσαν μια χαρά στα ντουλαπάκια παρότι επρόκειτο για ελικοφόρο αεροπλάνο (σχετικά μικρό).

ξαναρωτάω τα ίδια πράγματα, αλλά με ένα συγκεκριμένο ερώτημα: τις αεροπορικές τις πειράζει περισσότερο η σκληρότητα της θήκης ή ο όγκος; από τις τελευταίες εμπειρίες, νομίζω φοβούνται περισσότερο την σκληρότητα -λες και οι χειραποσκευές των άλλων επιβατών είναι μεταξένιες…
πρόκειται να μεταφέρω το μπουζούκι όπως κάθε πάσχα, και σκέφτομαι φέτος να το βάλω στην μαλακή (αλλά με χοντρή επένδυση) θήκη του λαούτου. με κάποιο εξωτερικό δέσιμο στα πλάγια ώστε να μαζευτεί ο επιπλέον όγκος, βγαίνει εντός ορίων και είναι και μαλακή.
έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία με λαούτο στην easyjet; αν πέρασε το λαούτο, θα περάσει και το μπουζούκι σε θήκη λαούτου.

Καλημέρα Νίκο,

η Easyjet έχει επισήμως αναθεωρήσει τη στάση της σχετικά: https://www.easyjet.com/el/terms-and-conditions/music-instruments. Βέβαια αφήνουν πάντα το ενδεχόμενο για λόγους χωρητικότητας να μην επιτρέψουν το όργανο ως χειραποσκευή. Οι διαστάσεις που δίνουν είναι εντός των ορίων πχ. της soft-light θηκης μου για μπουζούκι: http://www.musicmania.com.gr/mousika-organa/skb-12kb-sc90/

σ’ευχαριστώ πέτρο! προσανατολίζομαι στην χρήση της μαλακής θήκης του λαούτου, τυλιγμένης σε αυτό το σελοφάν που έχουν στα αεροδρόμια για τις βαλίτσες.

Πάντως -χωρίς βεβαίως να ξέρω πόσο καλή ενίσχυση έχει η μαλακή θήκη σου- εγώ έχοντας μια επίσης πολύ ενισχυμένη μαλακή θήκη από Σερεμέτη δεν πήρα το ρίσκο. Αν μία στις χίλιες μου λέγαν το όργανο να φύγει αποσκευές, αισθάνομαι πολύ πιο άνετα με τη soft-light της SKB παρά με τη μαλακή θήκη, κι ας έχει όπως στη περίπτωσή μου τουλάχιστον 1,5εκ. ενίσχυση. Αν η σκληρή σου θήκη είναι εντός των διαστάσεων, τότε δεν βλέπω το λόγο να στείλουν το όργανο στις αποσκευές απλά επειδή η θήκη είναι σκληρή κι όχι μαλακή…

τελικά το μπουζούκι έφτασε καλά, με μια συμβατική μαλακή θήκη μπουζουκιού. θα ήθελα όμως να έχω μια άποψη και για τις σκληρές θήκες, αν έχει αλλάξει η αντιμετώπισή τους.
γενικά όποιος έχει εμπειρίες με όργανα (κυρίως μεγαλύτερα, κιθάρες-λαούτα-κλπ) ας τις καταθέτει για να έχουμε μια εικόνα.

Το καλοκαιρι που κατεβηκα Ελλαδα, μολις με ειδαν ηρθε ενας χαρτογιακας μου ειπαν στο ζυγισμα οτι πρεπει να πληροσω 60ε για να παει στις αποσκευες λογω χωρου.
Τους ειπα οτι λενε ψεματα και οτι δε προκειται να τους κανω τη χαρη για να παρουν την προμυθια τους απο ενα ψεμα και οτι θα φυγω με το τρενο αλλα θα τους κανω μηνυση διοτι δε με ενημερωσαν πιο πριν οταν ρωτησα πριν κλεισω εισητηριο.
Στο τελος λεει περαστε και θα αποφασισει ο πιλοτος αν θα παει το οργανο κατω.
Του καηκαν του πιλοτου που θα παει το οργανο…
μπηκα τελευταιος στο αεροπλανο με 2 απο τις αεροσυνοδους να κανουν χωρο λιγο πιο διπλα απο την θεση μου πολυ ευγενικα.

Θηκη εχω τη σκληρη υφασματινη με ιμαντες.

Γιάννη θα ήθελες να μας πεις με ποια εταιρία ταξίδευες; Πιστεύω ότι παίζει σημαντικό ρόλο ως λεπτομέρια και δεν είναι διαφήμιση ή δυσφήμιση … είναι απλά πληροφορία.

με την aegean

ΑΛΛΑ!! πιστευω οτι ολο το σκηνικο δεν ειχε να κανει με την εταιρια, αλλα με την προμυθια αν με καταφαρνανε να πληροσω

Ε, από τη στιγμή που υπάλληλοι εταιρίας προσδοκούν είσπραξη προμηθείας από πελάτη της εταιρίας, υπάρχει αμεσότατη και στενότατη εμπλοκή της εταιρίας. Αλλά να ρωτήσω εγώ, ποιά στοιχεία σε κάνουν τόσο σίγουρο γι αυτό που λές;

Ο τροπος του υπαλληλου και το οτι λογω της επιμονης μου τελικα δε πληρωσα.
Στο τελος ειπαν οτι ειναι στην κριση του πιλοτου. Ουτε που με ειπαν τιποτα.

Εγινε σε γερμανικο εδαφος αλλα ειχα μαζι μου φιλο που τα γερμανικα ειναι η μητρικη αρα δεν υπηρξε θεμα γλωσας

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 19:11 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 19:10 —

Και οταν ειπα δε προκειται να πληροσω για να παρεις προμειθια δεν ειπε τιποτα

Καλησπέρα παιδιά, διαβασα τα παραπανω κι εχω να ρωτήσω τα εξης. Ταξιδεύω με aegean σε πτήση εσωτερικού. Θα έχω μαζι μου μπαγλαμαδακι.

  1. Απο οτι καταλαβα ειναι προτιμότερο να έχω μαλακη θήκη;
  2. Εφόσον τα παιδια πιο πανω περασαν μεσα τα μπουζούκια αρα κι εγω δεν θα εχω θεμα λογικά;
  3. Εφοσον το παρω μέσα θα πρέπει να χαλαρώσω τις χορδές ή οχι ; κι αν ναι ποσο;